Historické a vojenské akce

Slavnosti ohně

Výroba železa v redukční peci, odlévání bronzu, ražba keltských mincí, pálení keranmiky, pečení chleba, historický šerm, pohřeb bojovníka na hořící hranici a další doteky pravěku a středověku.
Oheň byl pro naše předky sice velmi zlý pán, ale zároveň nepostradatelný pomocník u většiny řemesel. V sobotu 26. 10. si některé z nich ukážeme v praxi a připomeneme si, jakých úžasných výsledků dokázali staří mistři dosáhnout s použitím sice jednoduchých, ale velmi náročných postupů. Na louce nedaleko pramene Velké Hané tak lidé uvidí kromě kovářů a pekařů i výrobu železa v takzvané dýmačce, odlévání z bronzu i další „ohnivé“ technologie.

Experimentátoři samozřejmě nezapomněli ani na přípravu dobré krmě, která byla v pravěku a středověku stejně důležitá jako dnes. Při západu slunce zaplane na louce před bývalou drahanskou měšťankou, kde muzeum sídlí, i pohřební hranice. Připravili jsme pravěký pohřeb žehem se všemi rituály, vkládáním milodarů i pohřebními písněmi. Nebudeme samozřejmě pálit skutečného člověka. Vepřové kosti nám poslouží jako materiál k dlouhodobému archeologickému experimentu. Spálený „nebožtík“ totiž skončí pod mohylou a za několik let budou archeologové zkoumat, co přírodní procesy s kostmi udělaly.

V 15:30 vystoupí skupina historického šermu Armet. Při západu slunce (cca 17:45) se bude konat rekonstrukce pravěkého žárového pohřbu.

Provozovatel

Muzeum Drahanské vrchoviny a vzdělávací centrum TGM

Drahany
798 61 Drahany
Tel.:
+420 723 223 869
Email:
pavel.mos@muzeumd...
GPS:
49,435420 16,902048
 
Region:
Olomoucký kraj
Oblast:
Střední Morava
Tipy na výlet:
Drahany a okolí
 

Vstupné

Cena: 60 Kč

Snížená cena: 30 Kč

Rodinné vstupné: 140 Kč

 

Časová náročnost

3,0 hodiny

 
 

Zimní prohlídky Sloupsko-šošůvských jeskyní

Sloupsko-šošůvské jeskyně jsou už podeváté v historii otevřeny přes zimu. V jeskyních je příjemná teplota okolo 8° C, a to i když je venku pod nulou. Na prohlídku je nutná včasná rezervace. Prohlídky s baterkou se konají od prosince do konce února, v listopadu a březnu jsou prohlídky bez baterky!
Sloup, Jihomoravský kraj

Zimní prohlídky Punkevních jeskyní

Punkevní jeskyně zůstávají přes zimu otevřeny. Nahlédnete do rozlehlých dómů s bohatou krápníkovou výzdobou, na dno propasti Macocha a svezete se na lodičkách – prohlídková trasa je stejná jako v hlavní sezoně.
Blansko, Jihomoravský kraj

Vánoce na zámku Čechy pod Kosířem

Nejkrásnější svátky v roce jsou zde! Přijďte se o třetím adventním víkendu vánočně naladit na zámek v Čechách pod Kosířem.
Čechy pod Kosířem, Olomoucký kraj

Zimní prohlídky jeskyně Výpustek

Pokud jste tedy v létě nestihli Výpustek navštívit, přijďte nyní, v zimě! Otevřeno je denně, od úterý do neděle vždy v 10:00, 12:00 a 14:00 hodin.
Křtiny, Jihomoravský kraj

Muzeum Drahanské vrchoviny a vzdělávací centrum TGM

Interaktivní expozice historie a řemesel Drahanské vrchoviny. V prostorách muzea též samoobslužná kavárna a technicko-fyzikální herna pro velké i nejmenší děti.
Drahany, Olomoucký kraj

Rozhledna Kopaninka v Repechách

Rozhledna zvaná Kopaninka stojí zhruba půl kilometru jižněji od centra obce Repechy na Prostějovsku a 3 kilometry od Protivanova.
Bousín, Olomoucký kraj

Adrenalin – Paraglidingové Tandemové Lety na jižní Moravě

Také jste snili nebo přemýšleli nad tím, jaké by to bylo jen tak roztáhnout ruce a tiše plachtit nad krajinou? Viděli jste vysoko nad sebou padáky plující po obloze a tiše snili o tom, odpoutat se od země a podívat se na svět shora? Proměňte sen ve skutečnost!
Brno-střed, Jihomoravský kraj

Arboretum Osina

Arboretum, které vyroste v sousedství vojenského újezdu Březina, bude zajímavé tím, že v něm vysadí stromy z celého světa. Porostou tam evropské, asijské i euroasijské druhy dřevin, rostliny severní Ameriky i stromy severní Afriky.
Plumlov, Olomoucký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Turistická ubytovna městyse Drahany

Turistická ubytovna se nachází v centru městyse, u rybníka za budovou úřadu. Je určena pro letní i zimní provoz. Ubytovat se lze ve dvoulůžkových pokojích s možností přistýlky, se společným sociálním zařízením. Celková kapacita je až 33 osob.
Drahany, Olomoucký kraj

Chalupa u Šrámků

Ubytujte se ve skromné rodinné chalupě s opravdu velkou zahradou a deset minut od lesa. Vejde se k nám až 10 lidí a klidně i pes nebo kočka.
Bousín, Olomoucký kraj

Camping Žralok Plumlov

Camping Žralok Plumlov najdete u břehu poklidného Podhradského rybníka na úpatí malebné Drahanské vrchoviny.
Plumlov, Olomoucký kraj

Baldovec – centrum zábavy u Moravského krasu

Rekreační středisko Baldovec nabízí vše pro vaši dovolenou, prázdniny či firemní akci v srdci přírody. Ubytování je možné po celý rok.
Rozstání, Olomoucký kraj