Úvod > Kalendář akcí > Dny lidí dobré vůle na Velehradu 2020
Dny lidí dobré vůle na Velehradu 2020
">
4.7.
5.7.
+ Přidat foto

Dny lidí dobré vůle na Velehradu 2020

Kdy 4. červenec 2020 - 5. červenec 2020 Festivaly
Ve dnech 4. a 5. července ožívá Velehrad tradičními cyrilometodějskými oslavami, kterých se každoročně účastní na 30 tisíc lidí. To je letos nemožné, přesto Dny lidí dobré vůle budou. I když v omezeném režimu – pouze s místenkou jak na benefiční koncert, tak na slavnostní bohoslužbu.
Celý poutní areál bude muset být z důvodu kapacitních opatření uzavřen. Každoroční aktivity pro rodiny ani setkání vozíčkářů se tak letos konat nemohou. Samozřejmě záleží na vývoji koronavirové pandemie a s ní souvisejícím vládním opatřením, nicméně pokud se situace nezhorší, počítáme, že Dny lidí dobré vůle letos navštíví několik stovek lidí.

Benefiční koncert ale budou moci zhlédnout všichni, a to díky přímému přenosu Českou televizí a Českým rozhlasem Brno a Zlín. Hudební hostitel Večera lidí dobré vůle Jiří Pavlica s Hradišťanem si na velehradské pódium pozve Miroslava Žbirku, děti základních uměleckých škol nebo Pěvecký sbor Stojanova gymnázia. Výtěžek z letošního ročníku poputuje na pomoc lidem, kteří kvůli koronavirové pandemii přišli o peníze nutné k zajištění základních životních potřeb. Vybrané peníze budou použity na přímou pomoc lidem v nouzi, v kritické životní situaci, dětem a matkám s dětmi, těžce nemocným, lidem bez domova, opuštěným nebo starým lidem. Sbírku organizuje Charita ČR.

Dny lidí dobré vůle se stávají také jednou ze zastávek celostátního happeningu základních uměleckých škol ZUŠ Open pořádaným Nadačním fondem Magdaleny Kožené. Ten se v letošním roce nemohl uskutečnit v plánovaném květnovém termínu a jednotlivé akce jsou tak rozprostřeny do druhé poloviny roku.

A důležité upozornění: Během letošních oslav nečekejte na Velehradě žádné atrakce, stánky ani parkovací plochy. Počítá se s tím, že všichni budou respektovat to, že letošní Velehrad bude probíhat především prostřednictvím symbolického propojení.
 

Program Dnů lidí dobré vůle 2020

Sobota 4. července 2020

9:00 Mše svatá
Kde: bazilika

18:15 Otevření výstavy k 75. výročí osvobození naší země
Expozice s akcentem na vlastence z olomoucké arcidiecéze, kteří zahynuli v koncentračním táboře Dachau (včetně informací o udělení vyznamenání Československého válečného kříže 1939 hrdinům a popisu domácího i zahraničního odboje).
Kde: Velehradský dům sv. Cyrila a Metoděje

19:00 – 19:20 Modlitba za vlast
Kde: bazilika

20:00 - 21:20 Večer lidí dobré vůle
Přímý přenos Českou televizí a Českým rozhlasem
Kde: nádvoří před bazilikou
  • Hudební hostitel Jiří Pavlica s Hradišťanem pozve na velehradské pódium Miroslava Žbirku, Slovácký komorní orchestr, sólisty Filharmonie Bohuslava Martinů, děti základních a uměleckých škol a vokální sbor studentů Stojanova gymnázia Velehrad.
  • Vystoupení žáků základních uměleckých škol je také součástí letošního ročníku celostátní happeningu základních uměleckých škol ZUŠ Open.
  • Součástí večera budou rozhovory a příběhy mladých dobrovolníků, kteří „bojovali“ v koronavirové pandemii. Představíme iniciativu komunity Vietnamců a přiblížíme, jak pomáhal Řád milosrdných bratří nemocným v Itálii a Španělsku. Veřejná sbírka v rámci Večera lidí dobré vůle je určena na přímou finanční pomoc lidem, kteří kvůli pandemii onemocnění Covid-19 a s tím spojenými opatřeními přišli o peníze nutné k zajištění základních životních potřeb. Sbírku organizuje Charita ČR.
 

Neděle 5. července 2020

Slavnost svatých Cyrila a Metoděje - Národní pouť Velehrad 2020
7:30 Celebrují novokněží České republiky

10:30 Mše svatá za národ
Kde: nádvoří před bazilikou
  • Hlavní celebrant: Jeho Excelence Mons. Jan Graubner, arcibiskup olomoucký a metropolita moravský
  • Kazatel: Jeho Eminence Kardinál Dominik Duka, arcibiskup pražský, primas český
  • Koncelebrují čeští a moravští biskupové
  • Slavnostní poutní mše je přenášena Českou televizí a Českým rozhlasem

15:00 Řeckokatolická liturgie (bazilika)
Hlavní celebrant: Mons. Ladislav Hučko, apoštolský exarcha v ČR

18:00 Mše svatá (bazilika)
Celý popis
Naposledy změněno: 2. 7. 2020

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel U Velehradu

Hotel U Velehradu

Velehrad, Východní Morava
Hotel Skanzen ve Velehradě

Hotel Skanzen ve Velehradě

Velehrad, Východní Morava
Vinařství Jakubík

Vinařství Jakubík

Zlechov, Východní Morava