Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > SLAdění – retrospektivní výstava děl z mezinárodní sklářské soutěže
Výstavy

SLAdění – retrospektivní výstava děl z mezinárodní sklářské soutěže

Od 1.3.2016 zaplnila prostory Pražské galerie českého skla výstava SLAdění, která navazuje na mezinárodní přehlídku mladých sklářských výtvarníků Stanislav Libenský Award (SLA). Výstava si klade za cíl zdůraznit rozmanité a neotřelé přístupy v práci se sklem, ale i samotný proces vzniku objektů.
Od 1. března zaplnila prostory Pražské galerie českého skla výstava SLAdění, která navazuje na mezinárodní přehlídku mladých sklářských výtvarníků Stanislav Libenský Award (SLA). Jedním z atraktivních prvků každoročně pořádané výstavy je představení přístupů ke sklu, ale také reflexe a nové pohledy na tradiční techniky, které jsou postaveny do vzájemného dialogu v rámci jedné přehlídky.
 
Prezentované práce v Pražské galerii českého skla jsou pouhým zlomkem artefaktů ucházejících se o vítězství v roce 2015, ovšem doplněné o objekty z šesti předcházejících ročníků. Díky tomu lze k realizacím zaujímat nový přístup a vnímat je v retrospektivním kontextu. Vystavené objekty představují završení jedné etapy v procesu tvorby absolventů.
 
V každém ze zde přítomných děl se snoubí rozličné tvůrčí principy, úvahy o materiálu, inspirační zdroje a procesuálnost, s nimiž objekty vznikaly. Ať se jedná o výtvarné návrhy objektů či jejich následnou realizaci, do práce se sklem se vždy promítá dění, které se stává naprosto určujícím a signifikantním rysem celkového pojetí.
 
Sklo má zcela odlišné vlastnosti při hutním tvarování či při zpracování studenými technikami. Byť vystavující mnohdy volí stejné technologické postupy, výsledné artefakty jsou vždy zcela odlišné a unikátní. Rozmanité způsoby tvorby i samotný proces jsou otevřené a předem zcela nedefinované, přičemž se před absolventy otevírá nepřeberné množství kreativních řešení.

Celého konceptu se kurátorsky ujaly Alena Štěrbová a Gabriela Petrová – studentky Teorie a dějin moderního a současného umění na UMPRUM v Praze.
 
Pražská galerie českého skla kromě prezentace uměleckého skla poskytuje návštěvníkům, výtvarníkům a teoretikům neformální prostor pro vzájemné setkávání při vernisážích výstav, besedách a přednáškách věnovaných historii a současnosti české sklářské tvorby. Dále se věnuje komentovaným prohlídkám, workshopům a jiným aktivitám spojených se sklem. Široké veřejnosti se tak nabízí jedinečná možnost seznamování s českými i zahraničními tvůrci. V prostorách bývalého mlýna na sóju, který byl zrekonstruován na moderní loft, se může veřejnost seznamovat s díly mladých či zkušených sklářských umělců, vyslechnout zajímavou přednášku, přijít na sklářský workshop nebo komentovanou prohlídku k aktuální výstavě.
 

Provozovatel

Pražská galerie českého skla

Bartoškova 26
140 00 Praha 4
Tel.:
+420 702 040 020
Email:
k.capkova@pragueg...
Email:
katerina.capkova@...
Facebook:
https://www.faceb...
WWW:
web.prazskagaleri...
GPS:
50,062109 14,451666
 
Region:
Praha
Město:
Praha 4
Tipy na výlet:
Praha 4 a okolí
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Juklíkování pro celou rodinu

Nemáte čas účastnit se pravidelných kurzů plavání s malými dětmi, ale i tak byste rádi občas zašli se svým potomkem do bazénu s příjemně teplou vodou? Baby Club Juklík pořádá v únoru na svých pobočkách v Praze 5 a Praze 10 pravidelné hodiny volného plavání pro veřejnost!
Praha 10, Praha

Juklíkování pro celou rodinu

Nemáte čas účastnit se pravidelných kurzů plavání s malými dětmi, ale i tak byste rádi občas zašli se svým potomkem do bazénu s příjemně teplou vodou? Baby Club Juklík pořádá v únoru na svých pobočkách v Praze 5 a Praze 10 pravidelné hodiny volného plavání pro veřejnost!
Praha 10, Praha

Bruslení na zimním stadionu Hasa ve Vršovicích

Zimní stadion v hotelu Hasa ve Vršovicích nabízí denně bruslení pro veřejnost. Ve večerních hodinách je možné si zahrát amatérský hokej. Součástí zimního stadionu je restaurace.
Praha 10, Praha

Péče o lásku

Valentýn s Autorským čtením Karoliny Rauschertové a jejím hostem Ivetou Nebesařovou.
Praha 10, Praha

Aktivity v okolí

Pražská galerie českého skla

Kromě prezentace a prodeje uměleckého skla poskytuje návštěvníkům, výtvarníkům a teoretikům neformální prostor pro vzájemné setkávání při vernisážích výstav, besedách a přednáškách věnovaných historii a současnosti české sklářské tvorby. Dále se věnuje komentovaným prohlídkám, workshopům a jiným akt
Praha 4, Praha

Lanový park Rokytnice nad Jizerou

Přijďte si užít lezení v korunách stromů na různých lanových překážkách ve výšce 4 – 12 m nad zemí. Připraveny jsou dva okruhy vhodné jak pro děti, tak pro dospělé, jednotlivce i skupiny, školní kolektivy či táborníky, zkrátka všechny, kteří si chtějí vyzkoušet něco nevšedního a vzrušujícího.
Rokytnice nad Jizerou, Liberecký kraj

Svět 3D tisku a malování na 3D modely

V Creative Space se zabýváme 3D tiskem na míru a virtuální realitou. Pořádáme také workshopy, kde si můžete vyzkoušet malování na vytisknuté modely nebo se dozvědět vše ze světa 3D tisku.
Praha 4, Praha

Únikové hry na Praze 10

Různé příběhy, jeden prostor. Záchrana z potápějící se lodi Titanic, Freddyho noční můra, dobrodružné Star Wars, strašidelné Saw či sebepoznání v Márnici. Márnice je u nás hned dvakrát, takže můžete vyzvat na souboj své přátele či kolegy. Všechny dojmy pak můžete probrat v našem baru.
Praha 10, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Toskana – farmářské trhy po italsku

Toskánské bistro s delikatesami farmářů z Toskánska, kde můžete posedět se sklenkou červeného Sangiovese, bílého Vermentina a k nim ochutnávat ovčí sýry a prosciutta z Pisy, Florencie, Livorna a dalších toskánských provincií.
Praha 4, Praha

Pivní bar Zubatý pes – ochutnejte piva z domova i ze světa

Zubatý pes v pražských Vršovicích se specializuje na piva kvalitní, chutná, voňavá, sytá, výjimečná a hlavně piva malých pivovarů, která jsou běžně obtížně dostupná. Ochutnáte zde vynikající piva z českých luhů a hájů, ale i skvosty zahraniční.
Praha 10, Praha

Pizza Hned v Nuslích

Oblíbená Pizza Hned v pražských Nuslích nabízí kvalitní a širokou nabídku pizz všech druhů, včetně rozvozu do vzdálenějších míst. Provozovna se nachází hned u zastávky tramvaje Horky a uspokojí každého milovníka dobré pizzy kvalitním kouskem anebo celou pizzou.
Praha 4, Praha

Pekárna Zrno, zrnko

Kváskový chleba, bagety nebo koláče jako od babičky? Nic není nemožné v pekárně Zrno, zrnko v Nuslích, na Senovážném náměstí nebo v BB Centru. Kromě skvělého pečiva tu dostanete kvalitní kávu.
Praha 4, Praha