Úvod > Kalendář akcí > Společenské akce > Síla legionářské tradice v Čelákovicích
Společenské akce

Síla legionářské tradice v Čelákovicích

Městské muzeum v Čelákovicích připravilo výstavu Síla legionářské tradice v Čelákovicích, jejíž slavnostní zahájení proběhne za účasti pozvaných hostů a veřejnosti v sobotu 29. září 2018 v 10 hodin.
Cílem výstavy je prostřednictvím vlastní sbírky přiblížit návštěvníkům jeden z podstatných aspektů hrajících nezastupitelnou úlohu při vzniku samostatné československé republiky v říjnu 1918. Legionáři bojující v první světové válce po boku vítězných Dohodových států na frontových bojištích v Rusku, Francii, Srbsku a Itálii, spolu s neúnavnou politickou prací T. G. Masaryka, E. Beneše a dalších, položili základní kámen, na němž byla vystavěna republika. Legionářská tématika se ovšem nevyčerpává pouze obdobím Velké války, vzniku republiky a časy bezprostředně následujícími, ale hrála svou roli v životě městečka v průběhu celého dvacátého století – od první republiky přes nacistickou okupaci a komunistickou mocenskou hegemonii až ke znovuodhalení pamětní desky čelákovickému rodákovi a francouzskému legionáři Václavu Zárubovi na zdejším náměstí v roce 1990 za účasti tehdejšího prezidenta Václava Havla.Jelikož mezi legionáři působila celá řada čelákovických (ale i toušeňských, mochovských, sedlčánských atd.) rodáků a obyvatel, disponuje muzeum množstvím sbírkových předmětů týkajících se legionářské problematiky. Dochovala se např. kronika zápisů schůzí Československé obce legionářské – Jednoty Čelákovice z let 1935 – 1948, část korespondence Jednoty s městem či rozličnými místními spolky, členské legitimace různých legionářských organizací, noviny, časopisy a publikace s legionářskou tématikou, fotografie a osobní korespondence legionářů, uniformy a další části výstroje, dobové zbraně, udělená vyznamenání apod. Výstava neopomine též některé aspekty podmiňující kvalitu tehdejšího života, jako jsou sociální a hmotná nouze zaviněná válečným hospodářstvím, utlumený společenský život či účast čelákovických rodáků a obyvatel v bojích na straně rakousko – uherské monarchie. Návštěvníci se blíže seznámí s „kauzou Záruba“ (aneb čtyři odhalení a dvě odstranění pamětních desek) i s výsledky několika pokusů o sestavení kompletního seznamu zdejších legionářů, jejichž znění se ovšem leckdy značně liší...

Výstava potrvá až do neděle 30. prosince 2018 a v jejím rámci proběhne v sobotu 17. listopadu 2018 slavnostní křest publikace o podobě města a událostech v Čelákovicích v tzv. osmičkových výročích celostátního významu (1618, 1648, 1848, 1918, 1938, 1948 a 1968). Jste všichni srdečně zváni.

Provozovatel

Městské muzeum v Čelákovicích

Na Hrádku 464
250 88 Čelákovice
Tel.:
+420 326 991 556
Email:
info@celmuz.cz
WWW:
www.celmuz.cz/red...
GPS:
50,166049 14,751623
 
 

Časová náročnost

3,0 hodiny

 
 

Lidové Vánoce v Polabí 2022

Velká vánoční výstava pod názvem „Lidové Vánoce v Polabí“ se i letos koná v celém areálu skanzenu.
Přerov nad Labem, Středočeský kraj

Vánoční výstava na brandýském zámku

Přijďte načerpat poklidnou vánoční atmosféru do sklepeních brandýského zámku. Uvidíte zde modrotiskařskou dílnu se vším, co do ní patří, některé víkendy budou probíhat ukázky lidových řemesel, děti si mohou vytvořit své ozdobičky, k dispozici je i obchůdek a bude i vodopád!
Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, Středočeský kraj

Festival dechovky v Lysé nad Labem 2023

Po velmi úspěšném prvním ročníku festivalu dechovky pro vás připravujeme to nejlepší z dechové hudby.
Lysá nad Labem, Středočeský kraj

Polabské vánoční trhy na výstavišti v Lysé nad Labem

Polabské vánoční trhy v Lysé nad Labem si za dobu své existence – v roce 2022 se uskuteční již 27. ročník, vybudovaly pověst jedněch z nejlepších předvánočních prodejních akcí v republice.
Lysá nad Labem, Středočeský kraj

Tvrz Čelákovice

Středověká gotická tvrz byla založena kolem roku 1300. Dnes si její prostory můžete prohlédnout v rámci návštěvy expozic Městského muzea.
Čelákovice, Středočeský kraj

Městské muzeum v Čelákovicích

Muzeum sídlí v objektu Tvrze v bývalém středověkém šlechtickém sídle. Sbírkový fond, tvořený přírodovědnými, archeologickými a historickými sbírkami, dnes představuje téměř 1 milión předmětů uložených v depozitářích.
Čelákovice, Středočeský kraj

Kostel Nanebevzetí Panny Marie Čelákovice

Nejstarší písemná zpráva o čelákovickém kostele je z roku 1290, kdy písemné prameny udávají, že v městečku stojí kostel a u něho dřevěná tvrz. Do dnešní podoby byl přestavěn v 18. století. Kolem kostela býval hřbitov a dva figurální náhrobky z roku 1561 a 1581 jsou toho připomínkou.
Čelákovice, Středočeský kraj

Budova děkanského úřadu v Čelákovicích

Památkově hodnotný barokní areál děkanství je situovaného v blízkosti areálu kostela Nanebevzetí Panny Marie.
Čelákovice, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Lony

Hotel Lony se nachází v malebné vesničce Kozovazy, jen 12 minut cesty po dálnici D11 z Prahy – Černý Most.
Mochov, Středočeský kraj

Pension Lázeňská v Brandýse na Labem

Pension Lázeňská se nachází v klidné vilové čtvrti Staré Boleslavi, nedaleko lesoparku a tenisových kurtů. Můžete zde prožít příjemnou dovolenou.
Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, Středočeský kraj

Restaurace Felicita – objevte kouzlo italské kuchyně

Čeká na vás široká paleta specialit z kuchyní pravých italských mistrů kuchařského umění.
Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, Středočeský kraj

Hotel Paganini Brandýs nad Labem

Hotel Paganini se nachází v samém centru Brandýsa nad Labem ležícího na obou březích Labe v úrodné Polabské nížině. Hotel je připraven poskytnout veškerý komfort a kvalitní služby.
Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, Středočeský kraj