Úvod > Kalendář akcí > Signal Festival 2020 - tři světelná díla k vidění i mimo festivalové dny
Signal Festival 2020 - tři světelná díla k vidění i mimo festivalové dny
"> ">
8.9.
31.10.
+ Přidat foto

Signal Festival 2020 - tři světelná díla k vidění i mimo festivalové dny

Kdy 8. září 2020 - 31. říjen 2020 Festivaly
Signal Festival připravil tři instalace, které oživí pražský veřejný prostor a karlínskou Hauch Gallery nejen v rámci letošního festivalu, ale také mimo něj.
Instalace české umělkyně Markéty Jáchimové byla rozsvícena 8. září v rámci festivalu Praha Září uprostřed dvorany Průmyslového paláce. Neonová instalace oslavující 125. leté výročí Pražské tržnice od Michala Škapy byla odhalena o víkendu 12.-13. září. Novinkou je také speciální dětská interaktivní výstava Signal Playground: Biosy od slovenského vizuálního umělce Borise Vitázka, která se koná v karlínské Hauch Gallery. Zahájena bude společně s festivalem ve čtvrtek 15. října, pokračovat však bude plynule až do 31. října.
 
Signal Festival se zapojil do akce Praha Září. Dvoranu Průmyslového paláce na Výstavišti Praha tak 8. září 2020 oživila instalace mladé české umělkyně Markéty Jáchimové, která se pohybuje na švýcarské a české umělecké scéně. Její objekt nazvaný Stroj zhmotňuje kontrast mezi městskou a přírodní krajinou, mezi člověkem, strojem, který se v lidských rukou může snadno proměnit v nástroj špatného chování a klidným stromem, mezi globálními problémy a rostoucí ekonomikou. Instalace je kritickou metaforou a gestem. Partnerem projektu je společnost DOOSAN.

Pražská tržnice slaví 125 let od svého založení. Michal Škapa, který patří k nejvýraznějším autorům české graffiti scény, vytvořil k této příležitosti nový rozměrný neonový objekt nazvaný Světlonoš. Samotnou inspirací mu byly sochy býka a člověka u vstupu Pražské tržnice. Neonová kresba býka a jeho lidského průvodce se stává v pojetí umělce proměnlivou. Postupným rozsvěcováním a zhasínáním se animuje. Býk symbolizuje sílu a nespoutanou vášeň. Lidská postava představuje jakéhosi světlonoše, se kterým se snadno můžete vydat do neprobádaných končin a směle vykročit vstříc neznámé budoucnosti – tedy stejně jako Pražská tržnice, která svou novou éru zažívá právě teď.
 
Letošní novinkou je také interaktivní digitální výstava se zaměřením na mladého diváka, která začne s prvním dnem festivalu a bude pokračovat až do 31. října. Instalace BIOSY slovenského novomediálního umělce Borise Vitázka proměňuje karlínskou Hauch Gallery v jeden živý, hravý a poučný digitální ekosystém. Kombinací herního designu, vizualizace dat a samotné interakce festivalových návštěvníků vzniká dynamická metafora přírodního ekosystému. Návštěvníci sledují zrod i zánik života a způsob, jakým mohou lidé ovlivnit zdraví přírody.

Osmý ročník Signal Festivalu nabídne celkem 15 instalací na 3 festivalových trasách, a to Holešovice, Staré Město a Karlín. Ulice Prahy rozsvítí od čtvrtka 15. do neděle 18. října 2020 vždy od 19.00 do 24.00 hodin. Většina festivalového programu je zdarma, vstup na 4 placené instalace si mohou návštěvníci pořídit jednoduše v rámci jediné vstupenky – Signal Passu. Do 20. 9. 2020 jej pořídí za 200 Kč, od 21. 9. 2020 do zahájení festivalu za 250 Kč a na místě pak za 300 Kč. Festivalová mapa je letos díky společnosti ING ke stažení na webových stránkách zdarma.
 
Celý popis
Naposledy změněno: 15. 9. 2020