!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Kalendář akcí > Kód Voynichova rukopisu, Bible Václava IV. a sakrální architektura Prahy - zrušeno

Kód Voynichova rukopisu, Bible Václava IV. a sakrální architektura Prahy - zrušeno

Kdy 18. březen 2020 18:00 - 20:00 Historické a vojenské akce
Velice unikátní procházka jakou jste ještě nezažili! Projdeme se po nejtajemnějších, podle některých zasvěcenců zároveň nejenergetičtějších místech Prahy (po nichž mnozí z vás již se mnou v rámci mých procházek kráčeli), která mohou souviset s jistými aspekty nejzáhadnějšího manuskriptu světa.
Voynichův rukopis, má nejméně 600 let a byl s velikou pravděpodobností napsán právě na území Českého království, dle mnoha náznaků za vlády Václava IV. O něco dřív však vzniká Bible Václava IV., která také zamotává hlavy některých badatelů svou záhadnou symbolikou, v některých aspektech připomínající právě jisté prvky Voynichova rukopisu. A máme tady ještě tajuplnou „obrazovou“ knížku s rostlinnými motivy a zahradou s fontánou mládí vzniklou v té samé době v Miláně (ano, přesně tam, kde ještě namaloval svou „fresku“ Poslední večeře Leonardo da Vinci, o které jsme už také měli procházku i přednášku), a na jednom z těchto zpodobení by měl být… Václav IV.  Snad právě v těchto faktech je ukrytý kód k jeho rozluštění, a my se v rámci této jedinečné procházky podíváme na místa, která by mohla být hledaným klíčem anebo minimálně návodem, kde by klíč mohl být ukryt.  

O čem bude procházka po stopách Voynichova rukopisu v magickém místopisu Prahy? Krom mnoha jiného:
 • o rajské zahradě, uprostřed které sedává dáma v modrém, a která je možno zobrazena v rukopisu (anebo symbolická mapa této mystické a mýtické zahrady)
 • o dalších zahradách, které mohou v souvislosti s manuskriptem, nebo spíše s odhalováním jeho tajemství, sehrávat určitou roli
 • taje ztracené pražské zahrady, údajně s manuskriptem spojené, po níž však zůstaly překvapivé stopy (kterou jsme již v průběhu mých procházek již dříve navštívili))
 • o záhadě neznámých rostlin v rukopise a kde bychom je mohli před 600 lety v Praze najít
 • o tom, co vlastně mohli vědět první Habsburkové na českém trůně o tajemstvích rukopisu; proč hned ten první nechal vytvořit zahradu s podobnými rostlinami, jaké měli růst v Andělské zahradě Angela z Florencie (nebo možná spíš Ludovica z Florencie) a proč měl jeho syn (stavitel skoro stejně záhadné stavby letohrádku Hvězda jako je záhadný rukopis) na svém dosti mystickém hradě originál Bible Václava IV.
 • o tom, že ačkoli vnuk prvního Habsburka koupil rukopis za 600 zlatých, jeho domněnka, že jej vytvořil Roger Bacon ve 13 stol., neobstojí, neboť radiokarbonová metoda datování určila vznik manuskriptu přibližně do začátku 15. stol., tedy až do doby vlády Václava IV
 • o energetickém, astrologickém a mystickém středu Prahy, a současně časoprostorové bráně do jiných světů (kam jsme s některými z vás též již několikrát zašli), od něhož by byl sotva několik metrů vzdálený astrologický střed Prahy, pokud bychom se na její topografii dívali z hlediska Leonardovi Poslední večeře
 • o dvou enigmatických křížích posvátných staveb a lokalit, s nimiž bychom se - možná - mohli v manuskriptu potkat
 • o hádankách starobylých rotund, zároveň však i dalších gotických sakrálních staveb v koncepci Nebeského Jeruzaléma Karla IV., které - snad - manuskript na jistých stránkách zobrazuje (ty jsme si už kdysi několikrát také „mapovali“)
 • o některých hypotézách o obsahu údajně dekódovaného textu rukopisu (William Friedman, Nicholas Gibbs, Gerard Cheshire atd.)
 • o tom, kde si můžete v klidu Voynichův rukopis sami prolistovat a možná se ho pokusit rozšifrovat
 • atd.
Místo setkání: u zastávky tramvají Štěpánská ve směru od I. P. Pavlova, Ječná 19 (u vchodu do dvora Evangelické církve metodistické)

Nutno přihlásit se předem.

Částečně inspirováno Českým tajemnem, Arnošt Vašíček.
Celý popis
Naposledy změněno: 15. 3. 2020