Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > Setkání s výtvarníky Hendrychem a Velíškem na Šilberku
Jan Hendrych 85
Výstavy

Setkání s výtvarníky Hendrychem a Velíškem na Šilberku

Ve čtvrtek 15. prosince přijede na Špilberk vzácná návštěva, a to samotný autor výstavy JAN HENDRYCH 85 a jeho bývalý žák Adam Velíšek. Oba dva pánové spolu s kurátorkou Ilonou Víchovou provedou návštěvníky výstavou při komentované prohlídce a následně proběhne přednáška s diskuzí.
Noblesních lidí, schopných mluvit a vystupovat s vtipem, jako to umí profesor Jan Hendrych, je málo. Nehledě na jeho mimořádné dílo a na významné postavení na Akademii výtvarných umění v Praze, kde učil 25 let.
Muzeum města Brna se proto rozhodlo uspořádat výstavu Jan Hendrych 85 při příležitosti nedávného půlkulatého životního jubilea tohoto sochaře, malíře a restaurátora. Výstava není jen klasickou interiérovou výstavou, ale má i zajímavý přesah až do exteriérů hradu.

V západním křídle uvnitř hradu jsou komornější díla, skrze která návštěvník nahlédne do několika tematických celků i časových etap Hendrychovy tvorby: portrétních hlav, figur, kabátů, mostů a bran, jimiž autor představuje svůj způsob myšlení, život a přístup k tvorbě, kterou mimo jiné ovlivnila nehostinná doba normalizace, bezčasí a komunistický režim. Na venkovních prostranstvích hradu pak stojí díla v životním a nadživotním měřítku.

Jihovýchodní bastion osídluje soubor soch z kovu a smaltu, které Hendrych vytvořil během ostravského sympozia Smalt Art. Protější jihozápadní bastion hostí skupinu betonových figur. Je to právě figura, která tvoří hlavní osu umělcovy tvorby a stala se pro něj symbolem lidské mytologie.

Stejně podmanivý účinek má i sochařský soubor Hendrychova žáka Adama Velíška, nazvaný Armáda, který je sestavený z šedesáti šesti psích bezhlavých torz, která doslova zaplnila hradní příkop.

Tváře ze zapomnění

Začátkem roku 2018 Muzeum města Brna získalo do svých sbírek soubor skleněných fotografických negativů z první třetiny 20. století, nalezený na půdě domu Vlhká 19. Šťastnou náhodou objevené skleněné desky ležely desítky let skryté pod vrstvou prachu. Řadu z nich uvidíte na nové výstavě na Špilberku.
Brno, Jihomoravský kraj

Poklady z depozitářů

Město Brno už 130 let buduje svoji sbírku nejrůznějších exponátů. Od roku 1904 je její správou pověřeno městské muzeum. Z původních 373 předmětů se sbírka rozrostla na neuvěřitelných 206 589 kusů. V jubilejním roce se muzeum rozhodlo na výstavě ukázat šest "pokladů" s příběhy.
Brno, Jihomoravský kraj

Interaktivní procházka – S Mendelem za pokladem

Vydejte se po stopách Gregora Johanna Mendela v okolí brněnského hradu Špilberk a objevte poklad augustiniánského opatství! Hru můžete absolvovat kdykoli až do 31. prosince 2023. Průvodcem vám bude Mendelova příručka, kterou si zdarma stáhněte a na cestu vytiskněte. S sebou si vezměte tužku.
Brno-střed, Jihomoravský kraj

Tour de burčák po vinařských stezkách Znojemska 2023

Zářijový díl seriálu cykloturistických akcí Krajem vína vás již tradičně zavede do podzimních, hrozny obtěžkaných, vinic Znojemska. Připraveny jsou dvě trasy pro cyklisty a jedna pro pěší, na trasách vás čekají zastávky ve vinných sklepech i přímo ve vinicích.
Brno, Jihomoravský kraj

Muzeum města Brna

Muzeum města Brna je institucí s více než stoletou tradicí. Už při svém zrodu dostala do vínku péči o kulturní dědictví svého města, do něhož je v současnosti třeba počítat nejen takové skvosty jako hrad Špilberk, ale i památku UNESCO, vilu Tugendhat či Měnínskou bránu.
Brno, Jihomoravský kraj

Hrad a pevnost Špilberk v Brně

Hrad Špilberk vytváří už více než sedm staletí výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. Kasematy patří ke stavebním kuriozitám hradu Špilberku a představují jednu z nejnavštěvovanějších turistických atraktivit v Brně.
Brno-střed, Jihomoravský kraj

Expozice barokní lékárna na Špilberku

Původní, pozdně barokní mobiliář lékárny z kláštera brněnských alžbětinek uvidíte v expozici Muzea města Brna na Špilberku.
Brno, Jihomoravský kraj

Chrám kamene – lapidárium Muzea města Brna v opravených vodojemech na hradě Špilberku

Uvnitř východního barokního opevnění Špilberku se ukrývají unikátní prostory. Jedná se o bývalé vodojemy, které se proměnily na Lapidárium Muzea města Brna. Více než tři desítky kamenných exponátů zahrnují fragmenty gotických staveb, boží muka nebo starobylé náhrobky.
Brno, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hradní vinárna na Špilberku

Exkluzivní vinný restaurant v prostorách středověkého hradu, kde každý pátek a sobotu večer hraje moravská cimbálová hudba. Ve sklepích z 13. století (v nejstarší dochované části hradu Špilberk) je vinotéka s více než třemi sty druhy vín.
Brno, Jihomoravský kraj

Babinský bistro

Bistro na Špilberku nabízí posezení v krásném prostředí hradu. Denně nabízí čerstvě pečený kváskový chleba a domácí paštiky,
Brno, Jihomoravský kraj

Petit Cru Wine bar & shop v Brně

Petit Cru je wine bar, tedy bar, kde můžete denně ochutnat až 40 různých vín z celého světa, a to i po skleničce.
Brno, Jihomoravský kraj

Vinárna Garage Wine v Brně

V Garage Wine můžete očekávat vynikající víno v originálních skleničkách z foukaného skla
Brno, Jihomoravský kraj