Úvod > Kalendář akcí > Setkání Habánů v Hustopečích
Setkání Habánů v Hustopečích
">
23.9.
24.9.
Přidat foto
Společenské akce

Setkání Habánů v Hustopečích

Hustopeče budou v září 2022 hostit celosvětové setkání habánů, kteří žili na jihu Moravy v šestnáctém století.
Habáni neboli novokřtěnci si věhlas vydobyli především svým řemeslným uměním. Známá je habánská keramika nebo habánské sklepy. I když po Bílé hoře museli odejít, do dnešního dne vzpomínají na jižní Moravu jako na zemi svých počátků.

Potomci habánů jsou dnes rozesetí do mnoha zemí na několika kontinentech. Součástí oslav bude odhalení pamětní desky u studny Jakobu Hutterovi, zakladateli společenství habánů u nás. U příležitosti 400. výročí podpisu ediktu o „vydání novokřtěnců“, k němuž došlo 28. září 1622. Od toho dne měli hutterité čtyři týdny na vysídlení nebo na přijetí katolické víry.

Habáni žili ve společenstvích – komunitách – se společným hospodařením. Ze Švýcarska, odkud hnutí pochází, se přes Německo a Rakousko dostali až na Moravu. K habánům patřili i osadníci, kteří v roce 1531 dorazili z Tyrolska a Korutan do Hustopečí. Koupili si dům u středověké studny. Zde založil hustopečskou komunitu Jakob Hutter a vytvořil model církevního a majetkového společenství, který je pro hutterity platný dodnes. Hustopečští habáni udělali z Huttera pastora a město se stalo centrem moravských habánů. Reformátor byl však trnem v oku katolickým autoritám. Dne 25. 2. 1536 jej v Innsbrucku upálili.

Provozovatel

Město Hustopeče

Dukelské nám. 77/22
693 01 Hustopeče
WWW:
www.hustopece.cz
GPS:
48,939757 16,738110
 
 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Sklípek Aurora v Hustopečích

Sklípek Aurora v Hustopečích

Hustopeče, Jihomoravský kraj
Koštovna Crustum Hustopeče

Koštovna Crustum Hustopeče

Hustopeče, Jihomoravský kraj
Hotel Rustikal v Hustopečích

Hotel Rustikal v Hustopečích

Hustopeče, Jihomoravský kraj