Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > Secese spoutaná sklem
Jedinečnou výstavu, která představuje secesní tvorbu předních českých skláren kolem roku 1900 naleznete v Klubu starožitníků na Starém Městě ve Valentinské ulici.
Výstava je určena nejen milovníkům historického skla. Jde o jedinečný výběr z produkce slavných českých secesních skláren. Vystavené exponáty mohou v komorním prostředí Klubu starožitníků na Starém městě obdivovat zájemci z řad široké veřejnosti. Asociace starožitníků se dlouhodobě snaží zviditelnit starožitné předměty jako součást naší historie, které mají ale své místo i v dnešní, moderní době. Chce ukázat, že secese není jen Alfons Mucha, ale především obrovské množství dekorativních předmětů denní potřeby. Vůbec nejvýrazněji se secese promítla právě do skla.

České sklo slavilo největší úspěch v roce 1900 na Světové výstavě v Paříži, odkud si významné ocenění přivezla firma J. Loetz z Klášterního Mlýna na Šumavě. Právě tato sklárna zvládala náročné hutní techniky, tvarování, zdobení, odleptávání i malování. Vlastnila hned několik patentů na výrobu irizovaného skla s typickým kovovým povrchem. Způsob výroby, který firma používala, byl v Evropě nezaměnitelný a ojedinělý. Již dříve představili svá díla na Světové výstavě i další české sklárny – v roce 1873 například hutě Adolfov a Annín.

Vynikající díla produkovaly také hutě v Harrachově, v Košťanech a Polubném, v Boru sklárna Haida a sklárna v Jablonci nad Nisou. Severočeské harrachovské sklárny v Novém Světě spolupracovaly např. s J. Kotěrou a dalšími výtvarníky a již kolem roku 1905 začaly uplatňovat geometrické motivy v dekoru. Další severočeská firma z Kamenického Šenova, J. Pallme-Konig, se stala konkurentem Klášterního Mlýna ve výrobě irizovaného skla. Zajímavou kapitolu vepsal do své produkce v tom období i dodnes světoznámý Moser v Karlových Varech, který si otevřel na konci 19. století vlastní huť. Firma tehdy přestala nakupovat materiál u jiných skláren a začala tavit vlastní sklodraselnou sklovinu výjimečné kvality, což jí umožnilo vyrábět luxusní produkci s typickým brusem a zlacením.

Pastýři, nespěte, ej pastýři nespěte

Taneční soubor Jaro ve spolupráci s muzikou Jara pořádá tradiční velké vánoční představení Pastýři, nespěte, ej pastýři nespěte. Během večera plného tance, zpěvu a adventních zvyků vystoupí všichni členové souboru od malých až po dospělé tanečníky.
Praha 1, Praha

20. Mezinárodní festival outdoorových filmů

20. ročník Mezinárodního festivalu outdoorových filmů. Festival současně probíhá na třiceti místech v Česku a na Slovensku, k festivalu tradičně patří také doprovodné programy a besedy.
Praha 1, Praha

Pražská vlastivěda – Svatopetrská čtvrť

Komentovaná vycházka částí Svatopetrské čtvrti, pokračování další samostatnou částí.
Praha, Praha

Zažij Prahu – Location scouting

Pohodová procházka po místech, která proslavily české i zahraniční filmové štáby.
Praha, Praha

Aktivity v okolí

Repliky Českých korunovačních klenotů ve šperkařství Graciella

Historičtí šperkaři vytvořili přesné repliky Českých korunovačních klenotů a částí Svatovítského pokladu jako poctu svému řemeslu a dovednostem. Unikátní exponáty můžete vidět v historickém šperkařství Graciella.
Praha 1, Praha

Praguekabinet – art & design

V praguekabinet tvoží design, starožitnosti a umění jedinečnou souhru.
Praha 1, Praha

Národní divadlo Marionet

Národní divadlo marionet (NDM) v rámci Kulturního systému Via Praga vstoupilo do českého divadelního života v červnu roku 1996, kdy začalo v unikátním a památkově chráněném divadelním prostoru Říše loutek ve stylu art deco uvádět marionetové provedení Dona Giovanniho.
Praha 1, Praha

Divadlo Říše loutek Praha

Loutkové amatérské divadlo Říše loutek bylo založeno akad. soch. Vojtou Suchardou v roce 1920. Od roku 1928 soubor sídlí v nových prostorách, vybudovaných jako součást nové budovy Městské knihovny v Praze, v Žatecké ulici.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Four Seasons na Praze 1

Pětihvězdičkový hotel Four Seasons se nachází na břehu řeky Vltavy, jen několik kroků od Karlova mostu a pokoje nabízí ten nejlepší výhled na Pražský hrad. Hotel je v historickém centru vás nadchne magickou atmosférou místa a zároveň vysokým standardem poskytovaných služeb.
Praha 1, Praha

Emblem Hotel – luxus na kraji Staroměstského náměstí

Pětihvězdičkový Emblem Hotel stojí v centru Prahy, 300 metrů od Staroměstského náměstí. Nabízí střešní terasu s panoramatickým výhledem na centrum Prahy.
Praha, Praha

Restaurace George Prima Steak

George Prime Steak, ztělesnění amerického stylu steakhousu, se nachází v srdci pražského Starého Města. Posláním restaurace je vždy podávat perfektní steak.
Praha 1, Praha

Whisky Restaurant, Bar & Museum

Whiskey Restaurant, Bar & Museum je velkolepým místem kombinujícím restauraci, bar a jednu z nejširších kolekcí whisk(e)y na světě. Naleznete nás přímo v historickém centru města vedle Staroměstského náměstí v rozlehlých podzemních prostorách na rohu Kaprovy a Maiselovy ulice.
Praha 1, Praha