Úvod > Kalendář akcí > Aida Mujačić
Aida Mujačić
">
28.10.
Přidat foto

Srdečně vás zveme v pátek 28. října od 18:00 hodin do barokního refektáře Sázavského kláštera na nevšední umělecko – hudební zážitek: pianistka a zpěvačka AIDA MUJAČIĆ rodačka z Bosny a Hercegoviny  jihoslovanské a také židovské písně v ladinu, staré španělštině, které sbíral na konci 19. století v Bosně a dalších oblastech bývalé Jugoslávie Ludvík Kuba.

Zpěvačka a pianistka Aida Mujačič se narodila na území bývalé Jugoslávie, kde jako malé dítě v 90. letech v městě Tuzla v dnešní Bosně a Hercegovině zažila na vlastní kůži probíhající válečný konflikt. Koncert je kombinací hudby a vzpomínek. V židovské písni v jazyce ladino (vlastně staré středověké španělštině) vysvětluje, jak se dostali židé ze Španělska na Balkán (po vyhnání v 15. století španělskou královnou), na jiné písni, proč vedle sebe v Bosně žijí katolíci, pravoslavní a muslimové a všichni mluví stejným či podobným jazykem.

Součástí programu tak jsou jsou i vzpomínky na válku v bývalé Jugoslávii pohledem tehdejšího malého dítěte.

Zpěvačka a pianistka, která přes klasické školení získané v rodné Bosně a Herzegovině, prošla transformací svých zájmů do oblasti tradiční hudby rodné vlasti (kde vedle písní pravoslavných, muslimských i katolických představuje i repertoár sefardských židů zpívaných v ladinu, fakticky středověké španělštině), moderní  přístupy k wordmusic (v etnojazzrockové kapele Korjen) a jazzu (kvartet Freetime britského saxofonisty George Haslama, volný improvizační až bigband Strakův pojízdný cirkus). Jako muzikoložka se zabývá výzkumy Ludvíka Kuby, který mapoval mimo jiné i hudbu bosenského regionu. Kromě hudby se zabývá i  divadlem, je autorkou a režisérkou  představení Druhá kůže. Také se snaží propojovat různé druhy umění s prostorem a místem ve kterém se hraje, s důrazem na ekologická a enviromentální témata.
 

Provozovatel

Sázavský klášter

Sázava 72
285 06 Sázava
WWW:
https://www.klast...
GPS:
49,877731 14,897899
 
 

Vstupné

Poznámka:jednotné vstupné 110 Kč/os. * děti do 6 let zdarma

 

Časová náročnost

3,0 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Hostinec Za Vodou v Sázavě

Hostinec Za Vodou v Sázavě

Sázava, Středočeský kraj
Stromhouse – stromový domek v Posázaví

Stromhouse – stromový domek v Posázaví

Vlkančice, Středočeský kraj
Glampingová Chata Hejlovka

Glampingová Chata Hejlovka

Vlkančice, Středočeský kraj