Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > Sasko–Čechy: Jak blízko, tak daleko ve Šternberském paláci
Výstavy

Sasko–Čechy: Jak blízko, tak daleko ve Šternberském paláci

Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Praha nebo navštivte Výstavy v celé ČR.
Tématu sousedství Čech a Saska se poprvé věnuje rozsáhlá výstava, která se zaměřuje na dynamické vztahy obou regionů, líčí úzké vazby mezi obyvateli, vzájemné konflikty i následná usmíření.
Umožňuje široce uchopit historický rámec a objasňovat jak rozdíly mezi Saskem a Čechami, tak i jejich sounáležitost v evropském kontextu.

Kulturní dědictví sasko-českého pohraničí svědčí o čilých a mnohovrstevnatých vztazích, vzájemném obohacování a propojení obou regionů. Cílem výstavy je prezentovat tuto mnohotvárnou a dynamickou historii vzájemných vztahů à la longue durée, tedy od doby kamenné až po současnost. Projekt je výsledkem spolupráce mezi Staatliches Museum für Archäologie Chemnitz a Národní galerií Praha.

Výstava, rozdělená do devíti oddílů, se v symbióze umění a dějin zaměřuje jak na každodenní a hospodářský život, tak na historické události vládnoucí vrstvy. Pražská výstava ukáže především výjimečná umělecká díla, z nichž mnohá budou v Čechách vystavena prvně. Vybrané artefakty nejen přiblíží konkrétní momenty v historii sasko-českých vztahů, ale nabídnou i mimořádný estetický zážitek. K vidění budou cenné památky gotického a renesančního umění (např. obrazy Lucase Cranacha), virtuózní díla manýristického slohu, vrcholně barokní plátna a sochy, mistrovské ukázky romantické krajinomalby, obrazy Oskara Kokoschky či model slavné sochy Davida Černého Quo vadis. Právě tato plastika trabantu na čtyřech lidských nohou je symptomatickou připomínkou událostí z podzimu 1989, kdy se budova velvyslanectví Spolkové republiky Německo v Praze stala dočasným azylem pro občany z NDR. Tuto událost lze brát jako symbolický mezník v dlouhé historii vztahů mezi Saskem a Čechami.

Staří mistři II: Expozice ve Šternbernském paláci

Sbírková expozice Staří mistři II navazuje na expozici Staří mistři nacházející se v protějším Schwarzenberském paláci. Obě se vzájemně doplňují tak, aby utvořily jeden celek, a zároveň představují skvostná umělecká díla v různých souvislostech.
Praha 1, Praha

Open Air koncert České filharmonie

Přijďte si užít neopakovatelnou atmosféru při vystoupení předního českého orchestru pod širým nebem! Ve středu 21.6. zahraje Česká filharmonie na Hradčanském náměstí v Praze.
Praha 1, Praha

Koncert na Hradčanském náměstí

Na programu koncertu budou skladby letošních jubilantů: B.Smetany, A.Dvořáka a L. Janáčka a další skladby českých autorů: Z. Fibicha, V. Nováka a J.Fučíka v nastudování dirigenta Petra Altrichtera
Praha, Praha

Agostino Carracci a Benátky

Národní galerie představí ve Schwarzenberském paláci od 20. února do 2. června počtem nevelký, ale umělecky nesmírně poutavý soubor rytin Agostino Carracci a Benátky.
Praha 1, Praha

Staří mistři I: Expozice Sbírky starého umění ve Schwarzenberském paláci

Expozice Staří mistři ve Schwarzenberském paláci představí výběr nejvýznamnějších mistrovských děl ze Sbírky starého umění .
Praha 1, Praha

Starý královský palác zblízka – komentovanéá prohlídka na Pražském hradě

Správa Pražského hradu nabízí speciální prohlídku nazvanou Starý královský palác zblízka. Zájemci nahlédnou s průvodcem i do míst, kam v rámci standardního okruhu není vstup povolen!
Praha 1, Praha

Katedrála sv. Víta zblízka – komentovaná prohlídka

Správa Pražského hradu nabízí speciální prohlídku nazvanou Katedrála sv. Víta zblízka. Zájemci nahlédnou s průvodcem i do míst se zvláštní památkovou ochranou.
Praha 1, Praha

Prohlídka románského a gotického podlaží Starého královského paláce Pražského hradu

Správa Pražského hradu nabízí zájemcům prohlídku románského a gotického podlaží Starého královského paláce. S průvodcem se podíváte do expozice Příběh pražského hradu a do míst, kam v rámci standardního okruhu není vstup povolen!
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Zahrada Šternberského paláce v Praze

Šternberský palác na Hradčanském náměstí ukrývá ve své blízkosti malou, ale o to zajímavější romantickou zahradu.
Praha 1, Praha

Národní galerie v Praze – Šternberský palác

Ve Šternberském paláci byla od 11. prosince 2020 otevřena nová stálá expozice Staří mistři II, představující kolekce italské malby 14. a 15. století, nizozemského umění 17. a 18. století a středoevopské malířství 17. a 18. století.
Praha 1, Praha

Martinický palác v Praze

Martinický palác na Hradčanském náměstí v Praze patří mezi nejkrásnější renesanční stavby druhé poloviny 16. století. Kuriozitou je prostorové uspořádání domu, které se shoduje s uspořádáním Královského paláce na Pražském hradě, avšak v polovičním měřítku.
Praha 1, Praha

Arcibiskupský palác v Praze

Arcibiskupský palác v těsném sousedství Pražského hradu představuje jednu z nejvýznamnějších pozdně barokních staveb Prahy. Vznikl v šestnáctém století a do dnešního dne prodělal několik přestaveb mimo jiné od J. B. Matheye.
Praha 1, Praha

Plynová lampa na Hradčanském náměstí

Tento osmiramenný kandelábr plynové lampy najdete na Hradčanském náměstí. První plynové lampy rozsvítili lampáři v pražských ulicích v roce 1847.
Praha 1, Praha

Salmovský palác – expozice Národní galerie Praha: japonské malby

Klasicistní trojkřídlá budova palácového typu byla původně postavena jako luxusní bytový dům knížetem Salm-Salmem. V současnosti patří Salmovský palác Národní galerii v Praze. Od května 2022 je objekt otevřen, návštěvníci si zde prohlédnou výběr zenového umění.
Praha 1, Praha

Toskánský palác v Praze

Toskánský palác je jednou z dominant Hradčanského náměstí. Za své jméno vděčí Anně Marii Františce, velkovévodkyni Toskánské, která jej získala do vlastnictví v roce 1718. Dnes je využívá Ministerstvo zahraničních věcí ČR, v přízemí se nachází sál pro pořádání výstav a společenských akcí.
Praha 1, Praha

Kostel sv. Benedikta v klášteře Řádu bosých karmelitánů na Hradčanech

Kostel sv. Benedikta na Hradčanském náměstí byl zbudován kolem roku 1655 jako prostá stavba při klášteře barnabitů na místě staršího gotického kostela připomínaného v roce 1353 a upraveného koncem 15. století a přestaveného po požáru v roce 1541. Dnešní vzhled pochází z úprav v 17. a 18. století.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Kuchyň na Pražském hradě

Restaurace Kuchyň sítě Ambiente v Salmovském paláci opět funguje. Přijďte na poctivé české jídlo šéfkuchaře Marka Janoucha a pečlivě ošetřené tankové pivo.
Praha 1, Praha

Mandlárna Loretánská

Kavárna, obchod a vše co se točí kolem mandlí. Včetně naší Mandlovky.
Praha 1, Praha

Hostinec U Dvou slunců – nejstarší hospůdka na Malé Straně

Hostinec U Dvou slunců se pyšní především svou dlouholetou tradicí, která sahá až do začátku 17. století. Není tedy divu, že podle zprávy z roku 1614 se nyní o tomto hostinci mluví jako o nejstarším na Malé Straně.
Praha 1, Praha

Gelatology

Originální zmrzlinárna a kavárna Gelatology.
Praha 1, Praha

Restaurace U Zlaté podkovy v Praze

Restaurace U Zlaté podkovy na bízí skvělé staročeské speciality i moderní kuchyni. Kapacita restaurace je 50 osob. Kapacita zahrádky je 30 osob.
Praha, Praha

Apartmány U Zlaté podkovy

Lákají vás pražské památky, historie a pověsti? Ubytujte se v historické residenci. Dle pověsti roku z 993 měl v tomto místě Boleslav II. boží vnuknutí a založil zde Břevnovský klášter. V našich útulných apartmánech si vychutnáte romantickou atmosféru Královské cesty.
Praha 1, Praha

Restaurace Vikárka na Pražském hradě

Známá restaurace na Pražském hradě, v ulici těsně přiléhající ke katedrále svatého Víta, se znovu otevřela v roce 2023.
Praha 1, Praha

Bistro Vinobona v Novém Světě

Stylový podnik, který si zamilujete, najdete uprostřed romantické lokality Nového Světa na pražských Hradčanech. Vinárna a bistro se navíc nachází v domku, který na svém místě stojí od konce 17. století.
Praha 1, Praha