Nová putovní výstava s názvem Rudolf II. – Římský císař a český král. Návštěvníky výstavou provede samotný 'digitálně oživený' Rudolf II. Přiblíží jim jak své málo známé mládí a cestu za vzděláním do Španělska, tak i své unikátní sbírky.
Průvodcem multimediální výstavou je
hologram císaře Rudolfa II. Předlohou pro něj byl syn Jana Wericha.
Unikátní multimediální expozice poodhalí různá tajemství panovníkova života a představí celou řadu zajímavých exponátů. Pomocí hologramů Rudolf II. seznámí návštěvníky se symboly svého majestátu – všemi korunami, jimiž byl korunován, a také s nejvýznamnějšími předměty legendárních císařských sbírek. Výstavního Rudolfa II. na multivideomappingu zpodobnil syn Jana Wericha – tedy Císařova pekaře a Pekařova císaře – herec, dabér, moderátor, ale i ekonom a pedagog Jiří Werich Petrášek.
Návštěvníci se také dozvědí důležitá, ale i méně známá fakta – např. o císařově komplikovaném vztahu k bratru Matyášovi, o potenciálních nevěstách i faktických milenkách anebo to, že jeho syn Julius Caesar d´Austria brutálně zavraždil mladou dívku. Věděli jste například, že mladý arcivévoda Rudolf studoval sedm let na španělském královském dvoře v Madridu, kam doputoval i se svým rozlehlým dvorem? Anebo že jindy přebohatá korunovační hostina a doprovodné slavnosti byly v Rudolfově případě výrazně skromnější než u jiných panovníků?
Vlastivědné muzeum v Olomouci doplnilo výstavní prostor několika kusy militarií z přelomu 16. a 17. století a také českými mincemi vyraženými za vlády císaře Rudolfa II. v Praze, Kutné Hoře, Jáchymově a Českých Budějovicích.