Úvod > Kalendář akcí > Hudební a divadelní akce > Jarní rovnodennost v Sedlecké katedrále
Katedrála Sedlec
Hudební a divadelní akce

Jarní rovnodennost v Sedlecké katedrále

Desátý ročník sledování unikátního úkazu. Tradiční společné pozorování putování paprsku zapadajícího slunce presbytářem nejstarší katedrální stavby střední Evropy, spojené s hudebním zážitkem.

Jubilejní 10. ročník Jarní rovnodennosti v sedlecké katedrále letos určitě proběhne

V roce 2020 byla tradiční kulturní akce v sedlecké katedrále zrušena jen několik dní před svým termínem. V roce loňském bylo putování prvních jarních paprsků možné sledovat v přímém přenosu alespoň online. V roce letošním už organizátoři Rovnodennosti, Římskokatolická farnost Kutná Hora – Sedlec, věří, že jubilejní 10. ročník proběhne v tradičním termínu, tedy v neděli 20. března od 17:00.


První jarní paprsky budou jako vždy doprovázeny kulturním programem, o který se tentokrát postará smíšený komorní sbor Vox Nymburgensis. Jeho repertoár přináší pestrou škálu hudebních žánrů a stylů, od jednohlasého gregoriánského chorálu přes polyfonní renesanční a barokní skladby, až po klasicistní a romantická díla. Pod heslem „ani moderní klasická hudba nemusí být nuda"  představuje i méně známé kompozice 20. a 21. století. Za více než třicet let svého působení sbor navštívil jedenáct evropských států a zavítal dokonce i do daleké Argentiny.


Tak jako vždy má i letos Jarní rovnodennost v sedlecké katedrále charitativní charakter. Peníze vybrané na dobrovolném vstupném poputují Centru Přístav Oblastní charity Kutná Hora, které se v loňském roce nastěhovalo do nově zrekonstruované budovy a které svým klientům nabízí sociální rehabilitaci, sociálně terapeutické dílny a sociálně aktivizační služby pro seniory a osoby se zdravotním postižením. „Se sedleckou farností jsme se domluvili, že v den konání Jarní rovnodennosti otevřeme přímo v katedrále stánek s prodejem předmětů, které vznikají v terapeutických dílnách v Centru Přístav. Návštěvníci Jarní rovnodennosti nás tak mohou podpořit dobrovolným vstupným, nebo právě zakoupením výrobků, které vyrábějí naši klienti,“ dodala Marcela Mommersová z kutnohorské Oblastní charity.


Nejstarší katedrála v České republice je stejně jako mnoho jiných sakrálních staveb orientována vstupem na západ a hlavním oltářem na východ. Stavitelé katedrály ve 13. století velmi přesně určili osu západu slunce k půdorysu stavby a uzpůsobili vystavění sedleckého chrámu tak, aby při západu slunce ve dnech jarní a podzimní rovnodennosti dopadal paprsek zapadajícího slunce největším oknem v západním průčelí katedrály přímo na symbolické srdce sakrální stavby, na hlavní oltář. „Jarní rovnodennost v sedlecké katedrále je tradičně vnímána jako pomyslné vítání jara a otevírání turistické sezóny v celé Kutné Hoře. My se na letošní ročník po dvou zrušených už velmi těšíme a doufáme, že nám bude slunce i letos přát,“ dodala Radka Krejčí ze sedlecké farnosti.


Více informací poskytne Mgr. Radka Krejčí, 734 280 990, krejci@sedlec.info

Prohlídkový kruh 3TOP: Trojvstupenka do kutnohorských chrámů

V rámci spolupráce s ostatními subjekty v Kutné Hoře je možné zakoupit si společnou vstupenku zahrnující kromě rozšířeného prohlídkového okruhu chrámu sv. Barbory také kostel Všech Svatých s kostnicí a katedrálu Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele v Sedlci.
Kutná Hora, Středočeský kraj

Betlémské světlo v Kutné Hoře

Nezapomeňte se ani letos zastavit pro betlémské světlo v Kutné Hoře.
Kutná Hora, Středočeský kraj

Česko zpívá koledy – i v Kutné Hoře

Zveme všechny občany Kutné Hory a okolí, aby se připojili a zazpívali si společně s námi šest nejznámějších koled.
Kutná Hora, Středočeský kraj

Vánoční trhy v Kutné Hoře

Trhy probíhají v rámci Kutnohorského rodinného adventu na Palackého náměstí. Těšit se můžete na tradiční pochutiny, regionální produkty, rukodělné a řemeslné výrobky a spoustu dalšího. Vždy v čase 10:00 – 20:00 hod.
Kutná Hora, Středočeský kraj

Muzeum tabáku v Kutné Hoře – expozice Philip Morris

Expozice je v roce 2021 uzavřena.
Kutná Hora, Středočeský kraj

Večerní zážitkový program v Sedlci – Tour 77

Za svitu svíček, s kostýmovanými průvodci, varhanní hudbou a zpěvy... Zážitkové programy dávají možnost navštívit sedlecké památky mimo běžnou otevírací dobu.
Kutná Hora, Středočeský kraj

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře – Sedlci

Klášter cisterciáků je nejstarším klášterem řádu v ČR z roku 1142. V posledních letech prodělala katedrála celkovou rekonstrukci a je opět otevřena pro veřejnost. Ve zdech katedrály objevili restaurátoři během svých prací ostatky pohřbených mnichů.
Kutná Hora, Středočeský kraj

Unikátní gotická Sedlecká monstrance

Chrámová klenotnice katedrály Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele dává návštěvníkům možnost obdivovat skvosty úzce spjaté se sedleckým klášterem, jde o originál Sedlecké monstrance.
Kutná Hora, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Muzeum Lega v Kutné Hoře

Muzeum Lega v Kutné Hoře nabízí mimo krásné expozice také pěkné ubytování. Tříhvězdičkový hotel nabízí bezplatné Wi-Fi, sdílenou kuchyň a pokojovou službu.
Kutná Hora, Středočeský kraj

Hotel U Kata – ubytování, restaurace a wellness

Hotel se nachází na okraji historického centra, v místech, kde ve středověku vedly městské hradby, jejichž část se dodnes zachovala i s tzv. Katovou brankou, jediným místem, kudy mohl mistr kat vcházet do města konat svou práci. Odtud také pramení název našeho zařízení – Hotel U Kata.
Kutná Hora, Středočeský kraj

Vinné sklepy Kutná Hora v klášteře sv. Voršily

Vinné sklepy Kutná Hora jsou rodinnou společností, která si dala do vínku obnovit zašlou slávu a dlouholetou tradici pěstování révy na Kutnohorsku.
Kutná Hora, Středočeský kraj

Hotel Mědínek

Ubytování jak pro rodiny s dětmi, individuální návštěvníky, tak i korporátní klientelu přicházející do Kutné Hory.
Kutná Hora, Středočeský kraj