!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Kalendář akcí > Rovnodennost v Sedlecké katedrále - jaro 2020 - zrušeno
Rovnodennost v Sedlecké katedrále - jaro 2020 - zrušeno
"> "> ">
20.3.
+ Přidat foto

Rovnodennost v Sedlecké katedrále - jaro 2020 - zrušeno

Kdy 20. březen 2020 17:00 - 19:00 Hudební a divadelní akce
Desátý ročník sledování unikátního úkazu. Rovnodennost zahájí v 17:00 hodin herec David Prachař a o hudební doprovod se postará energická jazzová zpěvačka s kubánsko-polskými kořeny Yvonne Sanchez s kapelou.
Astronomicky první jarní večer nabízí v prostorách mohutné cisterciácké stavby nevšední zážitek - sledování ojedinělého putování paprsku zapadajícího slunce středem katedrály, opakujícího se pouze ve dnech jarní a podzimní rovnodennosti.

Rovnodennost v sedlecké katedrále je příležitostí pozorovat putování paprsku zapadajícího slunce prostorem nejstarší stavby katedrálního typu ve střední Evropě – Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele v Sedlci u Kutné Hory. Stavitelé katedrály již na přelomu 13. století umístili presbytář s hlavním oltářem a západní průčelí chrámu do přesné osy k zapadajícímu slunci, jehož paprsky tak pronikají obrovským oknem přímo na oltář.

Tradiční společné pozorování putování paprsku zapadajícího slunce presbytářem nejstarší katedrální stavby střední Evropy spojené s hudebním zážitkem.

Novinkou letošního roku je zavedení symbolického vstupného. Vstupenky v předprodeji od 1. 3. za 50 Kč, a to na www.rezervace.sedlec.info, v sedleckém informačním centru, nebo přímo v katedrále Nanebevzetí. Předprodej končí 19. 3. Na místě v den konání koncertu 100 Kč. Celý výtěžek z letošní Rovnodennosti poputuje na projekt Oblastní charity Kutná Hora „Plujeme do přístavu“. V rámci oslav bude v podkroví katedrály probíhat vernisáž výstavy „Světlo a tma“ místních začínajících umělců pod vedením lektorů z DDM Dominik.
Celý popis
Naposledy změněno: 16. 3. 2020

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Opat v Kutné Hoře

Hotel Opat v Kutné Hoře

Kutná Hora, Střední Čechy
Dětská kavárna Matky sobě v Kutné Hoře

Dětská kavárna Matky sobě v Kutné Hoře

Kutná Hora, Střední Čechy
Barborská cocktail bar

Barborská cocktail bar

Kutná Hora, Střední Čechy