Úvod > Kalendář akcí > Komentované prohlídky > Romská žena v minulosti a současnosti
Romská žena v minulosti a současnosti
Komentované prohlídky

Romská žena v minulosti a současnosti

Romské ženy a jejich osudy v kontextu dějin každodennosti, dějin žen a paměťových institucí. Zveme na první diskuzní večer z cyklu Romská žena v minulosti a současnosti.
Centrum Romů a Sintů v Praze otevírá v roce 2023 další z opomíjených témat společenské paměti i žité současnosti, kterými jsou osudy romských žen. V kontextu dějin žen se budeme ptát, jaké postavení měly romské ženy ve společnosti v minulosti a jak se proměnilo do současnosti. Kdo byla romská žena z pohledu tradice a jakým pravidlům podléhá dnes? Jak emancipace romských žen formuje změnu identity romské společnosti? Jak se zkušenost romských žen předává z generace na generaci a jak se jejich vzpomínky stávají součástí rodinné paměti i paměti samotného etnika?

Nejen na tyto otázky bude cyklus Romská žena v minulosti a současnosti hledat odpovědi.

Zahájení cyklu diskuzních večerů v Národopisném muzeum Národního muzea se koná symbolicky v den oslavy Mezinárodního dne žen.

Identita romské ženy je aktuálním tématem, které ve své tvorbě reflektují umělkyně i akademičky. Úvodní diskuzní večer hledá odpovědi na otázky po příčinách a důsledcích tradičního pojetí role ženy a jeho proměnách, které rámuje příběh spisovatelky Eleny Lackové a dalších úspěšných romských žen.

Pozvání do diskuze přijali:
Mgr. Lucie Fuková, vládní zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny
Mgr. Zuzana Kumanová, historička, etnografka PhDr. Jitka Gelnarová, Ph.D., kurátorka, Oddělení novodobých českých dějin, Národní muzeum Mgr. Alexandr Mušinka, Ph.D., romista, antropolog, Ústav romských studií Prešovské univerzity
Moderuje: Alica Sigmund Heráková
Cyklus diskuzních večerů je součástí doprovodných programů Centra Romů a Sintů v Praze, které je podpořeno Norskými fondy 2014–2021.

Terénní etnografický výzkum lidového stavitelství

Doprovodný program k výstavě Papírová ves.
Praha 5, Praha

Komentovaná prohlídka výstavy Hudební zvěřinec

Zveme vás na komentované prohlídky s autorkami výstavy.
Praha 1, Praha

Tradiční řemeslné dílny pro děti – velikonoční kraslice

Srdečně Vás zveme na tradiční velikonoční dílnu.
Praha 5, Praha

Folklorní regiony Čech, Moravy a Slezska

Procházka Uherskobrodskem v Národopisném muzeu Národního muzea.
Praha 5, Praha

Dopolední kurz keramiky v Národopisném muzeu

Přijďte si vyzkoušet tvoření z hlíny v netradičním dopoledním čase.
Praha 5, Praha

Dopolední kurz keramiky v Národopisném muzeu

Přijďte si vyzkoušet tvoření z hlíny v netradičním dopoledním čase.
Praha 5, Praha

Dopolední kurz keramiky v Národopisném muzeu

Přijďte si vyzkoušet tvoření z hlíny v netradičním dopoledním čase.
Praha 5, Praha

Dopolední kurz keramiky v Národopisném muzeu

Přijďte si vyzkoušet tvoření z hlíny v netradičním dopoledním čase.
Praha 5, Praha

Aktivity v okolí

Národopisné muzeum Národního muzea

Klasicistní Letohrádek Kinských je umístěný na úbočí bývalých vinic vrchu Petřína v Kinského zahradě. Muzeum nabízí výstavy představující unikáty lidové kultury českých zemí i Evropy, vystoupení folklorních souborů, kurzy tradičních řemesel, lidových tanců či výtvarné dílny.
Praha 5, Praha

Pravoslavný kostel sv. Michala v zahradě Kinských na Petříně

Na stráni Petřína, v zahradě Kinských, stával dřevěný pravoslavný kostelík svatého Michala, který sem byl dovezen až z Podkarpatské Rusi roku 1929. Celodřevěná stavba patřila mezi nejkrásnější lidové stavby tohoto regionu, avšak dne 28. 10. 2020 vyhořel do základů.
Praha 5, Praha

Park a kaple Sacré Coeur

Kaple Sacré Coeur leží na místě bývalého konventu u kostela Pána Ježíše. V roce 1924 byla odsvěcena a dnes je to výjimečný prostor pro výjimečné události. Prostor slouží jako aukční síň, konají se zde svatby, ale také exklusivní módní přehlídky a jiné společenské akce.
Praha 5, Praha

Minizoo Stanice přírodovědců DDM na Smíchově

Stanice přírodovědců DDM hl. m. Prahy je krásnou, klidnou oázou na Smíchově, v těsné blízkosti metra Anděl. V zahradě, která je součástí areálu, návštěvníci uvidí klokany, poníky, papoušky nebo mohou obdivovat krokodýly, varany či malé opičky v tropickém teráriu.
Praha 5, Praha

Individuální kurzy floristiky v ateliéru Rosmarino

Podle potřeb a přání účastníka si povíme o základech floristiky, aranžování květin a vazbě kytic, rádi se podělíme i o zkušenosti z vedení květinářství. Celý kurz je postaven zejména na praxi, tzn. že celou dobu pracujeme s květinami a floristickými potřebami.
Praha 5, Praha

Vědecké kroužky pro děti v ZŠ

V kroužku Věda nás baví se děti hravou a zábavnou formou seznámí s taji vědních oborů (fyzika, chemie, astronomie, přírodopis), postaví si sopku, přistávací modul z balonků, kompas, srdeční soustavu, lávovou lampu apod. a vyzkouší si, jaké to je, stát se na chvíli malým vědcem.
Praha 5, Praha

The Little Gym Praha

The Little Gym dává dětem prostor, aby si v bezpečném a přátelském prostředí, a v rámci odborně sestaveného programu "osahaly" nejrůznější druhy pohybových aktivit a vytvořily si všestrannou pohybovou základnu.
Praha 5, Praha

Gabriel Loci v Praze na Smíchově – historické prostory k pronájmu

Jedinečný komplex v těsné blízkosti Kinského zahrady byl postaven v novorománském stylu, a stavba, vybudována v letech 1888–1891, je pozoruhodná svou uměleckou výzdobou ve slohu beuronské umělecké školy. Klášter se proměnil v originální umělecké a kulturní centrum Gabriel Loci.
Praha 5, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Vietnamské bistro Nhà hai hành

Nhà hai hành naleznete na pražském Smíchově. Jídlo ve vietnamské kultuře spojuje rodinu a přátelé a právě to chtěli provozovatelé přenést do české metropole.
Praha 5, Praha

Cukrárna Gaigher

Prodáváme klasické zákusky i speciální pro diabetiky, šlehačkové, ovocné, svatební, slavnostní i dětské dorty.
Praha, Praha

Restaurace Atelier Red & Wine

V restauraci Atelier Red & Wine si vychutnáte rychlý nebo dlouhý oběd se skleničkou vína, parádní menu na večer se zajímavou lahví vína, uvolněný víkendový rodinný oběd nebo jenom odpolední skleničku vína, ze které se stane neplnánovaný večírek v pohodové atmosféře.
Praha 5, Praha

Bockem

Tady si udělejte na snídani opravdu čas, hned z rána to totiž bude zážitek, který vám prosvítí celý den, za kterým se také jistě brzy s přáteli vrátíte. Bockem totiž servíruje nejen tříchodové večeře, ale právě i snídaně.
Praha 5, Praha

Francouzská restaurace Papi Oliver na Smíchově

Papi Oliver je francouzská restaurace, provozovaná od prosince 2015 vnukem a dcerou známého francouzského kuchaře Raymonda Olivera.
Praha 5, Praha

Restaurace a hotel Nebozízek

Nachází se uprostřed Petřínského parku s krásným výhledem na Prahu.
Praha 1, Praha

Kočičí kavárna na Smíchově

Útulný podnik plný kočiček a dobré kávy naleznete na Smíchově v ulici Vodní. K mazlení je tu připraveno jedenáct kočiček a všechny jsou velice mazlivé. Při hezkém počasí nabízí kavárna posezení i na zahrádce.
Praha 5, Praha

Café Savoy v Praze

Na břehu Vltavy, nedaleko Kampy a úpatí Petřína, najdete restauraci a kavárnu Café Savoy ze známého řetězce Ambiente. Vedle široké nabídky zákusků a snídaní zde dostanete i mnoho specialit převážne francouzské kuchyně. Počátky Café Savoy sahají do konce 19. století.
Praha 5, Praha