Úvod > Kalendář akcí > Ex post na Špilberku
Ex post na Špilberku
"> "> "> "> "> ">
14.6.
19.8.
+ Přidat foto

Ex post na Špilberku

Kdy 14. červen 2018 10:00 - 19. srpen 2018 18:00 Společenské akce
Tradiční sklářská výstava na Špilberku bude nepřímou připomínkou úspěchu českých sklářů na legendárním EXPO 58 v Bruselu.
Muzeum města Brna v létě připomene na hradě Špilberku jedno z méně známých „osmičkových“ výročí. Právě letos uplyne 60 let od Světové výstavy EXPO 1958 v Bruselu, na níž zaznamenalo Československo mimořádný úspěch. Velký podíl na něm měli sklářští výtvarníci, jejichž invence a pokrokovost nastartovaly rozvoj naší sklářské ateliérové tvorby. Kromě ukázky prací dnes už proslulých výtvarníků však výstava představí díla nejmladší generace českých sklářů. Ti totiž navazují na tvůrčí postupy a myšlenky, které se poprvé objevily právě na výstavě Expo 58.

Ve výstavě na Špilberku ex post nahlížíme na díla umělců, kteří stáli na samém počátku rozvoje československé sklářské ateliérové tvorby, a zároveň na tvorbu současných autorů, představitelů nejaktuálnějších tendencí v rámci tohoto média, kteří symbolicky zachycují současný stav. Návštěvníci mohou srovnat tvorbu, kterou od sebe dělí 60 let historického vývoje tohoto uměleckého oboru. Současní autoři Luba Bakičová, Klára Horáčková, Zuzana Kubelková a Martin Opl představují čtyři naprosto rozdílné přístupy v práci se sklem. Jejich díla demonstrují variabilitu skla díky experimentům s optickými vlastnostmi, hledání proměnlivosti tvarů a barev či technologickým inovacím výrobního procesu. Posouvají hranice v rámci uměleckého vyjádření a naznačují směr, kterým by se sklo mohlo ve výtvarném umění ubírat dál.

Symbolickým intermezzem je ve výstavě výběr prací z konce 50. a průběhu 60. let 20. století, které jsou zapůjčeny ze sbírek Moravské Galerie v Brně. Vybraní umělci René Roubíček, Miluše Roubíčková, Pavel Hlava, Oldřich Lípa a Vladimír Kopecký patří k těm, kteří dokázali mírou své umělecké invence proslavit české ateliérové sklo po celém světě.

Sklářská výstava je k vidění v nádherných prostorách hranolové věže a královské kaple ve východním křídle hradu Špilberku. Otevřená je od 14. června do 19. srpna od úterý do neděle.
Celý popis
Naposledy změněno: 15. 6. 2018

Ubytování a restaurace v okolí

Hradní vinárna na Špilberku

Hradní vinárna na Špilberku

Brno, Jižní Morava
Koishi fish & sushi restaurant v Brně

Koishi fish & sushi restaurant v Brně

Brno-střed, Jižní Morava
Vinárna Garage Wine v Brně

Vinárna Garage Wine v Brně

Brno, Jižní Morava