!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Kalendář akcí > Rodná hrouda – výstava na téma Současné pojetí Kunětické hory
Rodná hrouda – výstava na téma Současné pojetí Kunětické hory
">
4.3.
6.9.
+ Přidat foto
Historické a vojenské akce

Rodná hrouda – výstava na téma Současné pojetí Kunětické hory

Kdy 4. březen 2020 10:006. září 2020 18:00
Výstava Rodná hrouda.

Výstava Rodná hrouda, nazvaná podle českého frazému označujícího rodiště nebo rodný kraj, odráží osobní vztah současných umělců ke Kunětické hoře. Propojuje jejich osobní příběhy s historií či současností a mýty s realitou.

Co pro nás toto spojení představuje a jak vnímáme rodný kraj? Ztotožníme se ještě v dnešní globalizované době se slovy Karla Čapka, která najdeme v jeho knize Obrázky z domova (1938): „Rodný kraj je kraj dětství, kraj prvních a proto nejsilnějších dojmů, objevů a poznatků. Člověk se musí vracet, protože tam vlastně nepřestal žít, ať se octne kdekoli. Rodný kraj je jako rodný jazyk; i kdyby někdo mluvil nebo psal jiným jazykem, nepřestane myslit a snít jazykem svého dětství. To není vliv, nýbrž něco původnějšího a silnějšího: to je kus vlastní duše a osobnosti.“

Prezentovaná díla, často připravená „na míru“ výstavy, představují pardubické veřejnosti širokou škálu uměleckých přístupů. Téma reflexe rodného kraje, Kunětické hory jako motivu, symbolu, památky či přírodní dominanty. Výstava představuje smyslovou poctu symbolu města (vizuální, zvukovou i haptickou). Zahrnuje díla různorodých technik od malby, kresby, grafiky, fotografie, přes komiks, nová média a zvukové i prostorové instalace.

Jednotlivé práce ukazují člověka ve vztahu k místu, reagují na současný vzhled hory i okolí, zabývají se jednotlivostmi i celkem, konkretizují události v minulosti nebo naopak vize budoucnosti. Výstava představuje smyslovou poctu symbolu města (vizuální, zvukovou i haptickou). Výběr umělců různých generací je částečně založen na otevřené výzvě pro pardubické výtvarníky, doplněné o zajímavé nadregionální autory, kteří přistupují k tématu pohledem průzkumníka, cizince.

K výstavě je do 31. 7. vyhlášena výtvarná soutěž Na hradě a v podhradí pro žáky MŠ, ZŠ, SŠ a rodinné kolektivy.

kurátorka výstavy:  MgA. Tereza Nováková


Vernisáž výstavy: středa 4. 3. 2020 v 17:00

 

 

 

 

 

  

Zobrazit více
Naposledy změněno: 12. 5. 2020

Ubytování a restaurace v okolí

U Nouzů

U Nouzů

Staré Hradiště, Východní Čechy
Autokemp Cihelna Pardubice

Autokemp Cihelna Pardubice

Pardubice, Východní Čechy
Restaurace pod Kunětickou horou

Restaurace pod Kunětickou horou

Ráby, Východní Čechy