Úvod > Kalendář akcí > Rodinný den Dvořákovy Prahy

Rodinný den Dvořákovy Prahy

Kdy 14. září 2019 Akce pro děti
V sobotu 14. září od 13 hodin pořádá mezinárodní hudební festival Dvořákova Praha tradiční (nejen) hudební odpoledne pro děti a jejich blízké. V krásných prostorách Anežského kláštera a v jeho zahradách zavedeme návštěvníky v tematických dílnách do doby Antonína Dvořáka.
Od 13 do 17 hodin mohou děti za symbolický poplatek navštívit jednotlivé workshopy nazvané Život za časů Antonína Dvořáka. Seznámí se se způsobem života v době, kdy skladatel žil a tvořil – dozvědí se například, jak lidé tehdy lidé vařili, co si oblékali, jak léčili nemoci, jak probíhala školní výuka, jak se bavili nebo jakou hudbu poslouchali. „Na interaktivních stanovištích, kterými budou provázet herci v dobových kostýmech, si děti vyzkouší například tanec, poznávání hudebních nástrojů, nebo si mohou připravit švestkové knedlíky,“ vysvětluje jeden z průvodců, Felix Slováček ml. Program dětských dílen připravili Lenka a Jan Pixovi. Dále hrají Martin Sochor, Jiří Bartoň, Karolína Fišerová, Barbora Rajnišová, Radek Fišer, Kačka Průšová, Bára Šperková a děti z Muzikálového studia Múzy.
 
V 15 hodin se v rámci volně přístupné Talent Stage na pódiu kostela svatého Františka představí mladí hudebníci Jan Čmejla (klavír), Martin Kot (akordeon), Kristian Mráček (housle), Jan Novák (housle) a Jan Schulmeister (klavír). Žádnému z nich není více než 16 let, a už dokázali oslovit posluchače v koncertních sálech od Prahy až po Washington. Absolutní vítěz rozhlasové soutěže Concertino Praga 2019 Jan Čmejla letos například úspěšně absolvoval sólové vystoupení ve washingtonském Kennedyho Centru.
 
Hudební atmosféru celého odpoledne bude na venkovní scéně v zahradě Anežského kláštera průběžně vytvářet Pražské saxofonové kvarteto ve složení Jaroslav Hustoles (tenorsaxofon), Felix Slováček ml. (sopránsaxofon), Tomáš Hustoles (altsaxofon) a Aleš Hustoles (barytonsaxofon). Zazní mimo jiné skladby George Gershwina, Jaroslava Ježka nebo Glenna Millera.
 
Od 17 hodin bude pódium kostela sv. Františka patřit hudbě Antonína Dvořáka, Johannese Brahmse, ale i netradiční formě muzicírování ve spojení interpretů a posluchačů. Děti i rodiče prožijí hudební chvilky s houslemi i beatboxem, setkají se nejen s klarinetistou Felixem Slováčkem mladším nebo klavíristou Vjačeslavem Gorokhovským, ale i se smyčcovým rodinným kvartetem Mikaela Ericssona, Vodníkem v podání Jana Ericssona nebo Rusalkou ztělesněnou Radkou Sehnoutkovou.  Vše završí „beatboxer“ Peter Strenáčik s kvartetem a Felixem Slováčkem, kteří zapojí do svého vystoupení i publikum. Vstupné 290–390 Kč.
 
Program koncertu:
František V. Kramář: Koncert pro klarinet Es dur, op. 36, Allegro
Johannes Brahms: Trio pro klavír, klarinet a violoncello a moll, op. 114, Allegro
Antonín Dvořák: Smyčcový kvartet F dur, op. 96, Finale. Vivace ma non troppo
Antonín Dvořák: „Celý svět nedá ti, nedá“ – árie Vodníka z opery Rusalka
Antonín Dvořák: „Měsíčku na nebi hlubokém“ – árie Rusalky z opery Rusalka
Anton Razek: Komické smyčcové kvartety (KomischeStreichquartette) - výběr
Mikael Ericsson: Vzpomínka na Španělsko
Antonín Dvořák: Humoreska – interaktivní jazzová úprava pro děti
Celý popis
Naposledy změněno: 5. 9. 2019