!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Kalendář akcí > Rodinná výstava Skřítci a trpaslíci
Rodinná výstava Skřítci a trpaslíci
"> "> "> "> ">
15.9.
29.11.
+ Přidat foto
Výstavy

Rodinná výstava Skřítci a trpaslíci

Kdy 15. září 2020 10:0029. listopad 2020 16:00
Výstava mapuje původ a množství forem, ve kterých bylo a je možné trpaslíky i skřítky potkat. Historické sošky, pohledy, přání, hrníčky, loutky, skleněné figurky… až po klasické zahradní trpaslíky, ale také historické fotografie liliputů nebo retro stojánky na vánoční stromek a mnohé další.
I když tyto bytosti často vyvolávají představy o kýči, jejich umělecká historie sahá daleko do historie. Jejich popularita překonala plot renesančních a barokních zámeckých zahrad i prostory obrazáren a začala vzkvétat. Lidská fantazie s představivostí započaly pracovat a malým postavičkám bývaly přisuzovány pozitivní i negativní vlastnosti. Kdo z vás někdy neměl pocit, že mu někdo doma schoval klíče? Množství podob anebo míst výskytu skřítků a trpaslíků existuje mnoho!

V České republice ale máme v této oblasti jedno světové prvenství. Z Ústí nad Labem pochází první zahradní trpaslík na světě. Novodobou představu o trpaslících celosvětově nejsilněji ovlivnil až film Walta Disneyho o Sněhurce z roku 1937. Výstava v letohrádku mapuje původ a množství forem, ve kterých bylo a je možné trpaslíky i skřítky potkat. Historické sošky, pohledy, přání, hrníčky, loutky, skleněné figurky… až po klasického zahradního trpaslíka, ale také historické fotografie liliputů nebo retro stojánky na vánoční stromek. Nebudou chybět ani dětem dobře známí skřítci z televizních Večerníčků – Křemílek s Vochomůrkou, Rákosníček nebo Racochejl, dále skřítek František z Kouzelné školky nebo Šmoulové. Na návštěvníky čeká svět skřítků, ve kterém je tvůrci výstavy představí v nejrůznějších činnostech v jejich přirozeném prostředí – jako diorámata.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 21. 8. 2020

Ubytování a restaurace v okolí