ÚvodKalendář akcíHistorické a vojenské akceRetrorychlíkem Partyzán do Bratislavy na Rendez 2024
Pantograf
Historické a vojenské akce

Retrorychlíkem Partyzán do Bratislavy na Rendez 2024

Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Jihomoravský kraj nebo navštivte Historické a vojenské akce v celé ČR.
Svezte se s námi v sobotu 15. června legendárním Pantografem do Bratislavy na 24. celoslovenský sraz historických železničních vozidel Rendez 2024. Do slovenské metropole vás dopraví historická souprava, která kdysi vládla na kolejích v osobní dopravě na jižní Moravě a na Slovensku.
Zpátky do minulosti…
Je brzké nedělní ráno 1. června 1969, sluníčko už začíná nabírat na síle, kdy přes den teploty vystoupají nad krásných 20 °C, a na brněnském hlavním nádraží čeká souprava sestavená z dvojice nových elektrických Pantografů SM488.0001 a SM488.0002. Je připravená poprvé vyrazit do ostrého provozu do Bratislavy a zpět s rychlíky 344 a 343, kterým se podle poválečných motorových rychlíků přezdívalo Partyzán. Hodiny ukazují 5:57, když zazní hvizd píšťalky výpravčího, po chvíli letí nahoru i výpravka, kterou drží v ruce, a dvojice Pantografů se poprvé vydává na cestu vstříc městu na Dunaji. V průběhu dne jednotky ještě vykonaly cestu s osobním vlakem 921 z Bratislavy do Břeclavi, bez cestujících přejely do Šakvic, odkud se vrátily s osobním vlakem 732 zpět, a následně zvládly ještě osobní vlak 922 do Bratislavy. Pak už vedla cesta zpět do Brna s rychlíkem 343. V nadcházejících letech jednotky postupně převzaly vládu nad osobními vlaky na jižní Moravě a Slovensku.

A teď zpět do současnosti...
Mimořádný retrorychlík Partyzán odjede 15. června 2024 z brněnského hlavního nádraží v 9:05 hod
. a se zastávkami v Břeclavi, Kútech a na bratislavské „hlavné stanici“ přijede do stanice Bratislava východ (RENDEZ) v 11:30 hod. Odjezd zpět do Brna je poté plánován na 17:45 hod. a se stejnými zastávkami přijede na brněnské hlavní nádraží ve 20:15 hod. Zajímavostí je, že vlaku byla přidělena čísla připomínající historii tohoto vlaku, tj. R 10344 do Bratislavy a R 10343 zpět.

A kolik za cestu historickým vlakem zaplatíte?
V prodeji jsou pouze zpáteční jízdenky v cenách 500 Kč pro cestující od 15 let a 300 Kč pro děti od 6 do 15 let bez ohledu na nástupní a výstupní stanici. Cestující mladší 6 let cestují zdarma bez nároku na místo k sezení.
Vlak je povinně místenkový a jízdenky včetně rezervace místa k sezení zakoupíte u všech mezinárodních pokladen a na e-shopu ČD.
Ve vlacích platí pouze zvláštní jízdné. Jiné druhy jízdného, jiné slevy, jízdenky IDS, OneTicket ani jízdní výhody ve zvláštních vlacích neplatí.
Přeprava dětských kočárků zdarma do vyčerpání kapacity. Přeprava jízdních kol je vyloučena.

A na co se můžete těšit do Bratislavy?
O víkendu 15. a 16. června se v prostorách starého lokomotivního depa Bratislava východ uskuteční v pořadí už 24. ročník celoslovenského srazu historických železničních vozidel Rendez 2024 se spoustou doprovodných akcí a jízdou řady zvláštních vlaků.

Partnerem jízdy Pantografu je Železničné múzeum Slovenskej republiky.

Změna termínu, vozidel, jízdního řádu a programu akce je vyhrazena.

Cyklovlak Expres Pálava-Podyjí 2024

Od poloviny dubna do konce října se můžete svézt o víkendech a státních svátcích Expresem Pálava – Podyjí z Brna do oblastí jižní Moravy protkaných atraktivními cyklotrasami a cyklostezkami. Vlak je připravený pro přepravu většího množství kol.
Brno, Jihomoravský kraj

Léto na Biskupském dvoře v Brně 2024

Již po patnácté si přijďte užít divadlo a koncerty pod Petrovem v areálu Moravského zemského muzea na Zelném trhu v Brně.
Brno, Jihomoravský kraj

Světy ukryté v kameni v Moravském zemském muzeu v Brně

Moravské zemské muzeum vás zve na výstavu Světy ukryté v kameni, na které můžete shlédnout unikátní a rozmanité formy křemenných hmot, doprovázené efektními makrofotografiemi detailů leštěných achátů od Jiřího Šury.
Brno, Jihomoravský kraj

Nastoupil jsem co redaktor... Literatura a literáti v Lidových novinách 1893-1939 v Moravském zemském muzeu v Brně

Každý stát, každé společenství má své symbolické značky. Česká republika, historická země Morava a její centrum Brno mohou být hrdé, že k nim patří i deník Lidové noviny.
Brno, Jihomoravský kraj

Maraton hudby Brno

Hudba napříč žánry – klasická, jazz, rock, pop, lidová, elektronická, folk nebo country zazní v klubech, divadlech, koncertních sálech, ale i v kavárnách nebo v plenéru. Právě tento nepřetržitý hudební proud vyjadřuje i název festivalu.
Brno-střed, Jihomoravský kraj

Měsíc autorského čtení 2024

Středoevropský literární festival Měsíc autorského čtení vznikl v roce 2000 v Brně a v průběhu času se rozšířil i do dalších měst. Letos se koná již 25. ročník a čestným hostem je Tchaj-wan.
Brno-střed, Jihomoravský kraj

Festival Uprostřed

Pojďte se potkávat uprostřed a bavit se. Festival se koná od konce června do srpna na Staré radnici, Moravském náměstí, Římském náměstí a v Denisových sadech a namíchá kulturní koktejl, který vám nikdo jiný nenamíchá.
Brno, Jihomoravský kraj

Doctores Ecclesiae – Církevní učitelé – 750 let od úmrtí sv. Tomáše Akvinského

Zveme na výstavu instalovanou v kryptě brněnské katedrály sv. Petra a Pavla s názvem Doctores Ecclesiae – Církevní učitelé. Instalace přibližuje život a dílo tzv. andělského doktora (Doctor angelicus) sv. Tomáše Akvinského, od jehož úmrtí v roce 1274 uplynulo právě letos 750 let.
Brno-střed, Jihomoravský kraj

Saunování v saunovém světě Saunia Letmo Brno

Saunia je se svými mnoha pobočkami jedničkou mezi saunovými světy v ČR. Je unikátní svým umístěním v obchodních centrech, takže disponuje skvělou dopravní dostupností. V ceně vstupu je osuška a prostěradlo, takže rozhodnout se pro návštěvu můžete skutečně kdykoli. Vstup je časově neomezený.
Brno, Jihomoravský kraj

Galerie Myšina v podchodu pod Hlavním nádražím v Brně

V podchodu pod brněnským hlavním nádražím vznikla nevšední Galeriie Myšina, která chce přispět k oživení veřejného prostoru města Brna formou kultivovaného street artu. Z místa přezdívaného "myší díra" se stal neobvyklý výstavní prostor, v němž umělci přímo před zraky kolemjdoucích tvoří svá díla.
Brno, Jihomoravský kraj

Cykloturistika na trase Brno – Vídeň

Cyklistická stezka Brno-Vídeň spojuje dvě středoevropské metropole. Prochází převáženě jižní Moravou a dolnorakouské oblasti Weinviertel. Oba regiony jsou proslulé vínem, vinicemi a vinařskou kulturou. Díky množství atraktivních cílů a mírnému terénu jsou ideálním místem pro cykloturistiku.
Židlochovice, Jihomoravský kraj

Bývalý nádražní poštovní úřad v Brně

Vedle secesní budovy hlavního brněnského nádraží byla v letech 1937–1938 postavena podle návrhu Bohuslava Fuchse budova nádražního poštovního úřadu. Dochován je i paternoster a mosazné detaily přepážek. Budovu pošta již prodala.
Brno, Jihomoravský kraj

Prohlídky Brna s průvodcem

Historické centrum města Brna si můžete projít s průvodcem. Dvouhodinové pěší prohlídky probíhají denně v 10, 14, 16 hodin od Grandhotelu Brno.
Brno, Jihomoravský kraj

Wonderland, Prison Break a Egypt – únikové hry v Brně

Únikovka v centru Brna – výběr ze 3 místností, každá pro 2-5 hráčů
Brno-střed, Jihomoravský kraj

Modelový Svět v Brně

Obdivovat obří železniční kolejiště se 40 vláčky, ale i další zajímavosti v malém měřítku můžete v Modelovém Světě v Brně. Prohlédnete si tak modelové kolejiště s asi půl kilometrem kolejí, 140 výhybkami a 1500 postavičkami. S rozlohou 60 m² se jedná o největší trvale vystavené kolejiště na Moravě.
Brno, Jihomoravský kraj

Paintballové hřiště Brno

Zapůjčení nafukovacího hřiště, značkovače, kombinézy a ochraných pomůcek. Uspořádáme pro vás paintballovou akci na našem přírodním hřišti v Soběšicích.
Brno-střed, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Café & Bar V Melounovém cukru v Brně

V tomto roztodivném lokále, který je plný dřeva a betonu, vládne vynikající atmosféra a vtipné nápojové lístky.
Brno, Jihomoravský kraj

Zemanova cukrárna a kavárna

Zemanova kavárna a cukrárna (známá také jako U Sedláčka) je prvorepublikový podnik, který v Brně funguje nepřetržitě v původní podobě od roku 1937.
Brno-střed, Jihomoravský kraj

Monogram Espresso Bar v Brně

Monogram je moderní espresso bar zaměřený na výběrovou kávu, kterou vybíráme z českých i zahraničních pražíren.
Brno, Jihomoravský kraj

Monogram Espresso Bar v Brně

Moderní espresso bar zaměřený na výběrovou kávu.
Brno, Jihomoravský kraj

Mňau Café&Bar Brno

Pohodový prostor, kam budete chodit rádi relaxovat, oddechnout si od starostí všedních dnů a popovídat si s přáteli. Přitom si užijete společnost kočičích mazlíčků, které si zamilujete.
Brno, Jihomoravský kraj

Singha Thai Restaurant

Thajská restaurace se nachází v centru Brna. Naší specialitou jsou zachované tradiční thajské receptury. Všechna jídla vaříme fresh přímo před vámi v naší otevřené kuchyni.
Brno, Jihomoravský kraj

Kafec – kavárna v Brně

Kavárnu s nabídkou čerstvě mleté kávy, čajů, vína, dezertů i zákusků či možnosti snídaňových menu.
Brno, Jihomoravský kraj

Future Sailors cukrárna Brno

Future Sailors je malá take-away cukrárna kousek od Vlněny. Zákusky a dorty převážně s francouzských nádechem každý den připravujeme naše zkušená cukrářka Tereza.
Brno-střed, Jihomoravský kraj