Úvod > Kalendář akcí > Festivaly > Odpad jako kreativní materiál
JANOVO autorská dílna
Festivaly

Odpad jako kreativní materiál

8. října 2022 proběhne v pevnosti Josefov festival RECY-UPCY. Jeho motto zní „zachraňuj a tvoř.“ Návštěvníky umělecké kolonie Bastion IV čeká kreativní přetváření starých spotřebičů, vlastní potisk textilu, výroba šperků z pet lahví nebo mozaika ze starých dlaždiček, talířků a hrnečků.
8. října 2022 proběhne v pevnosti Josefov festival RECY-UPCY. Jeho motto zní „zachraňuj a tvoř.“ Návštěvníky umělecké kolonie Bastion IV čeká kreativní přetváření starých spotřebičů, vlastní potisk textilu, výroba šperků z pet lahví nebo mozaika ze starých dlaždiček, talířků a hrnečků. Několikadenní akci budou doprovázet studentské stáže, přednášky, divadlo, hudba, film, výměnné obchody s oblečením a mnoho dalšího.
Festival chce přispět ke změně vnímání odpadu.

PROGRAM FESTIVALU:
PONDĚLÍ 3. ŘÍJNA – PÁTEK 7. ŘÍJNA
Akci zahájí studentské stáže. Do umělecké kolonie přijdou studenti z jaroměřské řemeslné školy, kteří pod vedením designéra Josefa Rozehnala ze studia NAHAKU vyrobí světelné objekty z průmyslového odpadu, o spolupráci jsme požádali místní podnik GUMOTEX. Josef Rozehnal se už 5 let zabývá myšlenkou, jak s odpadem pracovat jako s kreativním materiálem, pro festival vymýšlí světelné objekty/lustry. Jak sám říká „musí to být site-specific, světelné objekty musí s prostorem komunikovat“. Objekty vzniklé z této unikátní spolupráce jaroměřských studentů a brněnského designéra, budou po skončení festivalu instalovány do veřejného prostoru města Jaroměř.

PÁTEK 7. ŘÍJNA
V pátek večer čeká návštěvníky vernisáž děl tří pozoruhodných autorů. Uměleckou tvorbu z odpadů představí Veronika Richterová putovní výstavou Pocta PET lahví, Šárka Brejchová – SHARIFREEDOM bude prezentovat bižuterii a róby ze starých elektrosoučástek a Jan Oprchal vystaví drobné bytové doplňky ze starých rámů jízdních kol.

SOBOTA 8. ŘÍJNA
V tento den celý festival vyvrcholí. V deset hodin dopoledne se vyhlásí workshopy. Co přesně účastníky čeká? V srdci dění, na dvoře Bastionu IV, bude vystaveno deset kusů použité bílé elektrotechniky, coby pláten vhodných k přetvoření. Účastníci workshopů mohou tato „plátna“ zdobit různými výtvarnými technikami pod vedením zkušených lektorů.

Kromě designových lednic si na festivalu vyrobíte vlastní potisk textilu, vyzkoušíte si práci se základním dílenským vybavením, vyrobíte si postavičky z dřevěných odřezků a jiných zbytků nebo šperky z PET lahví a další připravujeme.

Doprovodné sobotní akce:
V Prachárně Bastionu IV bude odhalena výstava Módní náPLAST a prodejní galerie udržitelné módy. Můžete se těšit na rozhovor s propagátorkou udržitelné módy Kamilou Boudovou nebo ředitelem velkoobchodu secondhand Etcimex a módní přehlídku. Prodejní galerii obohatí výměnný obchod s oblečením a upcyklovaný textil a doplňky. O využití odpadu jinak než skládkováním přijedou na festival pohovořit
• Vojtěch Pilňáček z evropské burzy odpadu CYRKL
• Martin Hušek – ředitel Technických služeb Hradec Králové
• Zuzana Kuberová – zakladatelka projektu Z pokoje do pokoje a české RE-USE federace
• Josef Rozehnal ze studia NAHAKU

Neméně důležitým bodem programu bude na festivalu divadlo. Do kolonie zavítá divadelní soubor loutkového divadla Buchty a Loutky s inscenací Kocour v botách. Herci zůstanou až do večera, kdy pobaví improvizační hrou AUTOMAT. Na přání zahrají krátké skeče ze známých i méně známých filmů.

Hudebně festival doprovodí DJ ONDATRA a Kmeny, kteří workshopové odpoledne proříznou hrou na upcyklované hudební nástroje.
Během celého dne se můžete projet na DIVOKOLECH od Aleše Černého nebo se projít bazarem kol nalezených v lokálních re-use pointech.

Důležité informace:
Na některé workshopy bude nutné se přihlásit předem, kvůli kapacitě a uhradit rezervační poplatek.

Provozovatel

Umělecká kolonie Bastion IV z.s.

Okružní 242
551 02 Jaroměř
Tel.:
+420 725 815 150
Email:
bastioniv.josefov...
Email:
tomas@ideaface.cz
Facebook:
https://www.faceb...
Instagram:
https://www.insta...
WWW:
https://www.basti...
GPS:
50,340655 15,933962
 
 

Vstupné

Cena: 150 Kč

Snížená cena: 50 Kč

Rodinné vstupné: 450 Kč

Poznámka:Rodinné vstupné 2 děti a 2 dospělí. Na vybrané workshopy bude nutné se rezervovat předem.

 

Časová náročnost

6,0 hodin

 
 

Oživlý Josefov 2023

Pevnostní město Josefov ožije 14.-15. července dobovým životem.
Jaroměř, Královéhradecký kraj

Slavnostní ukončení turistické sezóny v pevnosti Josefov 2023

Ukončení turistické sezony v Pevnosti Josefov.
Jaroměř, Královéhradecký kraj

Draculova cesta 2023

Večerní cesta v podzemních chodbách pevnosti Josefov.
Jaroměř, Královéhradecký kraj

Štědrý den v pevnosti Josefov 2022

Pojďte si užít Štědrý den v pevnosti Josefov v turistickém areálu Bastionu I a podzemí.
Jaroměř, Královéhradecký kraj

Bastion IV v pevnosti Josefov

Prostory bývalého pevnostního bastionu jsou dnes využívány pro výstavy a umělecké vernisáže. Tvoří zde rozliční umělci ve svých ateliérech, ale domov tu našli i koně, ovce, pávy i jezevec Ruda.
Jaroměř, Královéhradecký kraj

Čtvercová kasárna v pevnosti Josefov

Čtvercová kasárna jsou největším kompaktním městským objektem na území městské památkové rezervace v Josefově. Rozsáhlý areál je zatím veřejnosti nepřístupný a čeká jej rozsáhlá a zevrubná rekonstrukce.
Jaroměř, Královéhradecký kraj

Bastion č. 10 v Josefově – prostory bývalé posádkové ošetřovny

Naštivte prostory bývalé posádkové ošetřovny na Bastionu No. X. Jedná se o vstupní objekt na prohlídkovou trasu Bastion No. X, Bastion No. IX a Ravelin No. XIV. Najdete zde i expozici policejní stanice z období začátku minulého století.
Jaroměř, Královéhradecký kraj

Netopýři v pevnosti Josefov

Jeden z nejrozsáhlejších podzemních obranných systémů v Evropě, vybudovaný Josefem II. u Jaroměře. Unikátní pevnostní město přitahuje nejen mnoho návštěvníků, ale rovněž vzácné okřídlené savce. V rozsáhlých podzemních chodbách tu každoročně zimuje více než tisíc jedinců – zejména vrápenců malých.
Jaroměř, Královéhradecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Rodinný pension Wunsch v Josefově

Rodinný penzion s celoročním provozem se nachází na hlavním náměstí pevnosti Josefov, jejíž historie spadá až do 18. století. Penzion nabízí ubytování ve dvou, tří a čtyřlůžkových pokojích i pětilůžkových apartmánech.
Jaroměř, Královéhradecký kraj

Apartmány No.8 v Josefově

Ubytování v „Apartmánech No. 8“ nabízí pevnostní město Josefov. Ubytovat se u nás můžete celoročně. Na dosah budete mít historii „Pevnosti Josefov“, města Jaroměře a další nejen historická místa. Ubytováni budete v nově opravené historické budově Pevnostního města Josefov.
Jaroměř, Královéhradecký kraj

Restaurant U Koule v Jaroměři

Restaurant U Koule nabízí útulné stylové prostředí s letní i zimní terasou pro nekuřáky. Hosté si zde mohou vybrat z široké nabídky minutkové kuchyně, včetně jídel na lávovém grilu.
Jaroměř, Královéhradecký kraj

Penzion Expanze Jaroměř

Penzion Expanze s příjemnou rodinnou atmosférou poskytne ideální zázemí pro pohodlný a klidný pobyt v Jaroměři. Nabízí ubytování v 10 komfortně vybavených pokojích. K dispozici je 9 dvoulůžkových pokojů a 1 jednolůžkový pokoj. Součástí penzionu je nekuřácký salonek a bar s příjemným posezením.
Jaroměř, Královéhradecký kraj