Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > Putovní výstava Národního technického muzea v České Skalici
Výstavy

Putovní výstava Národního technického muzea v České Skalici

Národní technické muzeum představí tři úspěšné putovní výstavy v Muzeu Boženy Němcové v České Skalici. Od 16. července 2019 si zde budou návštěvníci moci prohlédnout výstavy „První den míru“, „Karel Čapek. Fotograf“ a „Splněné sny. Odvěká touha létat.“
Výstava „První den míru“ na 12 panelech přibližuje spojenecké nálety na území Čech a Moravy za 2. světové války. Přináší jasnější pohled na nálety Rudé armády v první mírový den 9. května 1945, kdy byla těžce bombardována například Mladá Boleslav, Mělnicko, Liberecko a Ždírec nad Doubravou a Krucemburk na Českomoravské vrchovině. Kromě fotografií jsou na výstavě představeny kopie operačních svodek 2., 5. a 8. letecké armády, která během 8. a 9. května 1945 uskutečnila celkem 6117 bojových vzletů z toho většinu nad Čechami, Lužicí a Moravou. Výstava tak doplňuje diskuzi o účelu amerických náletů na Čechy a Moravu za druhé světové války o rozbor sovětských náletů, který nebyl do nedávné doby možný.
 
Cílem výstavy „Karel Čapek. Fotograf“ bylo připomenout, že Karel Čapek nebyl pouze známý spisovatel, dramatik, básník, kritik, překladatel, estetik a filozof, ale že se zapsal také do dějin české fotografie. Ačkoliv se samotnému fotografování věnoval poměrně krátkou dobu, zanechal za sebou zajímavé fotografické dílo. Převážně se věnoval fotografování věcí, které ho obklopovaly, ať již se jednalo o rostliny, psací stůl, anebo o různé kuchyňské náčiní. Zajímavé jsou také fotografie z cest. Fotografie Karla Čapka jsou na výstavě představeny formou reprodukcí na panelech.
 
Výstavou „Splněné sny. Odvěká touha létat“ je věnována lidovému létání v československé historii. Od třicátých let 20. století se zkoušely různé cesty, jak létání umožnit co největšímu počtu zájemců.  Představitelé ministerstva veřejných prací a Masarykovy letecké ligy hledali cestu, jak vyrobit letadlo dostupné širšímu okruhu zájemců. Mělo mít i s motorem cenu kolem 60 tisíc korun, což můžeme porovnat s cenou automobilu střední třídy v té době. Velkou výzvou byla vyvinout pro takové lidové letadlo lehký motor o odpovídajícím výkonu. A právě tyto motory i s jejich příběhy můžete vidět na výstavě Splněné sny. Velká část výstavy pak představuje ženy v historii českého letectví. Tuto výstavu jsme doplnili o několik příběhů, které se váží přímo k regionu – majitelé náchodského panství a létání, Náchodsko a druhá světová válka, letiště Vysokov a úlet za svobodou.
 

Večerní prohlídky na státním zámku v Náchodě

Přijďte si s námi připomenout si s nimi spojené příběhy na hraných večerních prohlídkách, na kterých potkáte oživlé postavy členů nejvýznamnějších rodů, které náchodský zámek vlastnily.
Náchod, Královéhradecký kraj

Velikonoce na náchodském zámku

Velikonoční akce na zámku.
Náchod, Královéhradecký kraj

Zahájení sezony 2023 v běloveských lázních v Náchodě

Náchod zahájí lázeňskou sezonu.
Náchod, Královéhradecký kraj

Výstava – památky osiřelé na státním zámku v Náchodě

Po celé letní prázdniny můžete na Státním zámku v Náchodě zhlédnout výstavu spolku Omnium.
Náchod, Královéhradecký kraj

Muzeum Boženy Němcové v České Skalici

Nejstarší české literární muzeum s pozůstalostí po nejznámější české spisovatelce, nabízí návštěvníkům stálé expozice věnované Boženě Němcové a historii města. Expozice prošla v roce 2020 velkou proměnou.
Česká Skalice, Královéhradecký kraj

Cesta Boženy Němcové

Cesta Boženy Němcové je červeně značená turistická značka vedoucí z Náchoda do České Skalice a přes Červený Kostelec do Chvalkovic. Cestou pěší turisty zavede do Babiččina údolí, k Barunčině škole či do Muzea Boženy Němcové. Trasa měří 40,5 km.
Česká Skalice, Královéhradecký kraj

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v České Skalici

Barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie v České Skalici je známý především jako místo svatby Boženy Němcové s Josefem Němcem (12. září 1837) a také její rodiče zde měli svatbu. Kostel je připomínán již v roce 1350, nynější podoba pochází z roku 1725.
Česká Skalice, Královéhradecký kraj

Barunčina škola v České Skalice

Barunčina škola. Školní třída z 19. století, kde Božena Němcová absolvovala školní docházku.
Česká Skalice, Královéhradecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurant & Café Zahradní

V kraji spisovatelky Boženy Němcové, blízko vodní nádrže Rozkoš, se zchátralé zahradnictví rozparcelovalo na rodinné domky a v nové ulici Zahradní vznikl i penzion s restaurací.
Česká Skalice, Královéhradecký kraj

Autocamping Rozkoš – rozkoš u vody

Autocamping Rozkoš se nachází v atraktivní oblasti v blízkosti údolní nádrže Rozkoš. Poloha kempu je ideální pro milovníky přírody, turistiky i cykloturistiky.
Česká Skalice, Královéhradecký kraj

Penzion Viktorka

Jediné ubytování přímo v centru překrásného prostředí Babiččina údolí, v bezprostřední blízkosti sousoší babičky. Penzion nabízí řadu moderně vybavených pokojů, s důrazem na zachování atmosféry Babiččina údolí.
Česká Skalice, Královéhradecký kraj

Penzion a Autokemp Wolf Česká Skalice

Rodinný penzion se nachází na Náchodsku, nedaleko vodní nádrže Rozkoš, u Ratibořic, ve východních Čechách. V tomto kraji jsou ideální podmínky pro turistiku a cykloturistiku, koupání nebo rybaření v přilehlé přehradě Rozkoš.
Provodov-Šonov, Královéhradecký kraj