Úvod > Kalendář akcí > Psací stoly slavných - výstava v Prácheňském muzeu
Psací stoly slavných - výstava v Prácheňském muzeu
"> ">
1.3.
26.4.
+ Přidat foto

Psací stoly slavných - výstava v Prácheňském muzeu

Kdy 1. březen 2020 - 26. duben 2020 Výstavy
Velmi originální výstavu přichystalo na začátek sezóny 2020 Prácheňské muzeum v Písku. Jeho Galerii zaplní v březnu a v dubnu psací stoly.
A nebudou to jen tak obyčejné kusy nábytku, nýbrž stoly, nad kterými se při tvorbě svých románů, básní či korespondence skláněly slavné postavy české historie. Mnohé stoly jsou ze století devatenáctého, ten nejmladší je naopak starý jen několik desítek let a patřil prezidentu Václavu Havlovi. Ze svých sbírek nábytek zapůjčilo Národní muzeum v Praze, Památník národního písemnictví, Arcibiskupství pražské, Správa Pražského hradu a další a další muzea, památníky či soukromí vlastníci z celé České republiky. Chybět nebude stůl kdysi patřící Bedřichu Smetanovi, Bohumilu Hrabalovi nebo Josefu Toufarovi, celkem se jich v Písku sejde na pětatřicet.     

A tak v době, kdy dospělý člověk rukou již téměř nepíše, vrátí Prácheňské muzeum své návštěvníky do časů, kdy na dubových, ořechových nebo smrkových deskách vznikala zásadní díla naší prózy, poezie, komponovaly se hudební skladby, sepisovaly a podepisovaly klíčové politické listiny, ať již obdivované či zatracované. Muzejní Galerie nabídne procházku kolem stolů, nad kterými se honily myšlenky, stékal autorský pot a skřípala brka, plnicí pera, propisky či tužky slavných a výrazných postav české historie.

Výstavu, která je jedinečná jednak svým originálním nápadem tak i rozsahem, doprovodí ilustrace písecké výtvarnice Michaely Paškové. Osudy jednotlivých majitelů i historii jejich dřevěných společníků blíže představí Jiří Prášek na komentovaných prohlídkách, ta první se uskuteční 4. března od 17 hodin. Výstava potrvá od 1. března až do 26. dubna, pak se již mnohé stoly zase rozběhnou do pamětních síní, kde budou očekávat příchod letní sezóny.  
 
Celý popis
Naposledy změněno: 27. 2. 2020