Úvod > Kalendář akcí > První originální polarograf v Národním technickém muzeu
První originální polarograf v Národním technickém muzeu
">
10.12.
15.12.
+ Přidat foto

První originální polarograf v Národním technickém muzeu

Kdy 10. prosinec 2019 9:00 - 15. prosinec 2019 17:00 Výstavy
V Národním technickém muzeu je při příležitosti 60. výročí od udělení Nobelovy ceny Jaroslavu Heyrovskému vystaven první originální polarograf. Metoda nalezla uplatnění v chemickém a farmaceutickém průmyslu, lékařství, potravinářství, metalurgii, stavebnictví a péči o životní prostředí.
Návštěvníci Národního technického muzea mají mimořádnou možnost vidět první originální polarograf z roku 1924, který vystavuje muzeum jen ojediněle. Nobelovu cenu za objev metody polarografie převzal profesor Heyrovský ve Stockholmu 10. prosince 1959, tedy právě před 60 lety.

První polarograf, který automaticky zaznamenával křivky závislosti proudu na napětí při elektrolýze kapkovou rtuťovou elektrodou, navrhli Jaroslav Heyrovský s japonským kolegou Masuzo Shikatou v roce 1924. Přístroj sestrojili mechanici Metoděj Ineman a František Peták z Fyzikálního ústavu Univerzity Karlovy. Postup analýzy roztoku tak mohl být zkrácen z hodin na minuty.

Objev polarografie přinesl nové možnosti jak jednoduše, rychle a přesně provádět analýzu látek, zkoumat přítomnost a množství neznámé látky (příměsi) v roztoku. Metoda nalezla uplatnění v chemickém a farmaceutickém průmyslu, lékařství, potravinářství, metalurgii, výzkumu rud, stavebnictví a péči o životní prostředí. Za objev metody polarografie, který měl velký význam pro vývoj elektroanalytické chemie, byla Jaroslavu Heyrovskému udělena v roce 1959 Nobelova cena za chemii. Stalo se tak po 35 letech od konstrukce prvního polarografu.

V Národním technickém muzeu má dílo Jaroslava Heyrovského a polarografie své stálé místo v expozici „Chemie kolem nás“. Po prohlídce mimořádně vystaveného prvního originálního polarografu se tedy návštěvníci mohou v expozici seznámit s dalším vývojem oboru a prohlédnout si i novější průmyslově vyráběné polarografy, které jsou rovněž ze sbírek NTM. 
Celý popis
Naposledy změněno: 10. 12. 2019