!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Kalendář akcí > Prostor, světlo čas

Prostor, světlo čas

Kdy 8. únor 2020 9:00 - 29. březen 2020 16:00 Výstavy
Od 8. února do 29. března 2020 se v Muzeu a Pojizerské galerii v Semilech představí tři výtvarníci, kteří prezentují své práce pod společným názvem „Prostor, světlo, čas“
Železnobrodský sklářský výtvarník a grafik Martin Hlubuček patří k absolutní špičce českých sklářů střední generace. Jeho díla vlastní přední světové galerie (např. Centre Pompidou v Paříži), je zastoupen ve sbírkách po celém světě (Singapur, New York...). V Semilech vystavuje soubory rotačních váz, z nichž přímo pro semilskou výstavu připravil soubor inspirovaný návštěvou Izraele.

Grafik Pavel Hora, žijící v Praze, patří k předním představitelům střední generace grafiků, sdružených v Unii českých grafických umělců Hollar. Pro semilskou galerii připravil soubor originálních grafických listů a autorských knih, inspirovaných literárními a hudebními autory (např. B. Hrabalem, F. Kafkou, G. Mahlerem…), z nichž mnohé došly ocenění na domácích i zahraničních přehlídkách (Grafika roku aj.).

Malíř Jan Sehnal vyrůstal v Semilech, kde pod vedením Vladimíra Komárka v místní LŠU začal s prvními výtvarnými pokusy. Zde také v roce 1974 poprvé prezentoval své výtvarné práce na samostatné výstavě. Od roku 1979 žije v Praze. Pro semilskou galerii připravil soubor existenciálně laděných krajin, volně inspirovaných návštěvou Izraele.

Uvedené výtvarníky spojuje nejen názorová blízkost v pojetí výtvarného konceptu, ale i přátelské a osobní vazby: Martin Hlubuček a Jan Sehnal absolvovali sklářskou školu v Železném Brodě, oba na ní působili i pedagogicky. Pavel Hora byl žákem Jana Sehnala. Všichni tři se věnují výtvarné pedagogice, aktuálně v prestižní pražské grafické škole v Hellichově ulici. Jan Sehnal byl více jak dvacet let jejím ředitelem, Martin Hlubuček zde vede ateliér obalového designu a Pavel Hora je vedoucím grafických dílen.
Celý popis
Naposledy změněno: 19. 2. 2020