Úvod > Kalendář akcí > Historické a vojenské akce > Projekce v areálu Pinkasovy synagogy
Historické a vojenské akce

Projekce v areálu Pinkasovy synagogy

Večerní projekce tváří obětí holokaustu na fasádu u Pinkasovy synagogy v Praze připomene výročí prvního nacistického transportu židovských obyvatel z českých zemí. Lidé procházející po setmění od Filozofické fakulty UK Širokou ulicí uvidí projekci od pondělí 16. října, na které připadá výročí.
Večerní projekce je součástí právě probíhající modernizace stálé výstavy v Pinkasově synagoze, jež je památníkem tragických osudů více než 78 000 židovských spoluobčanů a jejich symbolickým náhrobním kamenem. Záměrem projekce je přiřadit tvář alespoň k některým ze jmen obětí z Čech a Moravy, která jsou napsána na zdech uvnitř Pinkasovy synagogy.

Promítat se bude následně každý večer kromě pátků a židovských svátků. V zimních měsících potrvá promítání až 2,5 hodiny, v letních pak pouze ¾ hodiny s ohledem na prodlužující se dobu západu Slunce a následného setmění.
 

Skutečné tváře, skutečné příběhy

Fotografie k projekci se podařilo Židovskému muzeu v Praze shromáždit prostřednictvím široké veřejnosti a především pamětníků – přeživších šoa. Jde o snímky jejich blízkých, přátel a známých, kteří zahynuli nebo byli zavražděni v ghettech, koncentračních a vyhlazovacích táborech.

Vybrané snímky dokumentují životní příběhy lidí, kteří až do své perzekuce žili obyčejným rodinným životem, prožívali přátelství, lásky, radosti, ale i běžná trápení, studovali, pracovali, bavili se. Jejich každodenní životy se navždy změnily 16. října 1941, kdy nacisté začali na našem území uskutečňovat obludný plán vyhlazení židovského etnika; toho dne byly zahájeny systematické deportace židovských spoluobčanů. Z Prahy byl v tento den vypraven první z pěti transportů, které směřovaly do ghetta v polské Lodži. Zde čekal příchozí hlad, těžká fyzická práce a špatné hygienické podmínky, které měly za následek vysokou úmrtnost. Další vězňové byli posláni do vyhlazovacího tábora v polském Chelmnu nebo Osvětimi. Jen málo z nich se dožilo osvobození.

Provozovatel

Židovské muzeum v Praze - Pinkasova synagoga

Široká 3
110 00 Praha 1
Tel.:
+420 222 326 660
Email:
zmp@ecn.cz
WWW:
www.jewishmuseum.cz
GPS:
50,089283 14,417005
 
Region:
Praha
Město:
Praha 1
Tipy na výlet:
Praha 1 a okolí
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Casa Immaginaria – Living in a Dream

Uměleckoprůmyslové museum v Praze představuje ve spolupráci se studiem OKOLO projekt, s nímž se Česká republika účastnila 23. Trienále designu a architektury v Miláně, které mělo téma Unknown Unknowns: An Introduction to Mysteries.
Praha 1, Praha

RunCzech 1/2Maraton Praha 2023

Vyběhni za tónů Vltavy a zahaj běžeckou sezónu největším českým půlmaratonem. Rychlá trať přeje osobním rekordům i světovým elitním výkonům. Užij si jednadvacet kilometrů srdcem historické Prahy!
Praha, Praha

Christmas Night Run Praha

Běžecká zážitková akce závod na 5 km.
Praha, Praha

Daleko široko

Jiří Kadeřábek: Daleko široko, světová premiéra nového díla na objednávku SOČRu. Franz Schubert: Symfonie C dur „Velká“.
Praha 1, Praha

Tristan a Isolda

Richard Wagner: Tristan a Isolda, I. jednání. Petr Popelka, Michael Weinius, Elisabeth Teige, Christoph Pohl, Christina Bock, Petr Nekoranec, Pražský filharmonický sbor.
Praha 1, Praha

Et resurrexit tertia die

Zelenkova Missa paschalis z roku 1726 je jedinou velikonoční mší svého autora a současně jednou z jeho nejpůsobivějších skladeb vůbec. Bachova veliko­noční kantáta Kommt, eilet und laufet, zpravidla uváděná pod názvem Velikonoční oratorium, si co do okázalosti se Zelenkovou mší v ničem nezadá.
Praha 1, Praha

Shifted Realities – výstava v Galerii Rudolfinum

Výstava Shifted Realities v Galerii Rudolfinum představuje obrazem, prostorem i pohybem vybrané přístupy uvažování o současném světě a jeho směřování.
Praha 1, Praha

Sen noci svatojánské

Pondělí 17. 4. 2023 | 18.00 hodin | Rudolfinum.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Pinkasova synagoga v Praze – památník obětí holocaustu

Gotická Pinkasova synagoga v centru Josefova je věnována památce obětí holocaustu z řad českých a moravských Židů, jejichž jména připomínají nápisy pokrývající zdi hlavní lodi synagogy a přilehlých prostor.
Praha 1, Praha

Starý židovský hřbitov v Praze – nejzachovalejší hřbitov svého druhu v Evropě

Starý židovský hřbitov je bez nadsázky památkou světového významu. Byl založen v první polovině 15. století a spolu se Staronovou synagogou patří k nejvýznamnějším zachovalým památkám pražského Židovského města.
Praha 1, Praha

Diamond Prague Museum – Muzeum Diamantů Praha

Diamond Museum Prague je aktuálně uzavřeno.
Praha 1, Praha

S vodníkem na Kampu – zábavná prohlídka pro celou rodinu

Pojďte se na chvíli proměnit na vodnickou rodinku a prozkoumejte při tom ostrov Kampu, Malou Stranu, Karlův most a samozřejmě Vltavu! Prohlídka je určena pro rodiny s dětmi od 4 do 12 let a zabývá se především legendami, spojenými s Vltavou, Karlovým mostem a vodou vůbec.
Praha 1, Praha

Obřadní síň – budova pražského Pohřebního bratrstva v Praze

Budova bývalé obřadní síně a márnice při Starém židovském hřbitově byla zbudována v pseudorománském slohu v letech 1911–1912 podle návrhu architekta J. Gerstla.
Praha 1, Praha

Pražské Židovské město – nejzachovalejší celek židovských památek v Evropě

Městská čtvrť Josefov je nejmenším katastrálním územím Prahy, které obklopuje Staré Město. Do roku 1850 se Josefov nazýval Židovské město, ještě dříve se této části říkalo Židovské ghetto. Dnes jde o zachovalý celek významných židovských památek evropského význau.
Praha 1, Praha

Klausová synagoga

Klausová synagoga se nachází v těsném sousedství Starého židovského hřbitova. Její název je odvozen z německého slova "Klaus" ve významu "malá budova", které vzniklo z latinského "claustrum".
Praha 1, Praha

Uměleckoprůmyslové museum v Praze

Uměleckoprůmyslové museum v Praze je po rekonstrukci opět otevřeno pro veřejnost. Nabízí třikrát větší výstavní prostor než před rekonstrukcí a moderní zázemí pro návštěvníky. Poprvé v historii je přístupná také zahrada muzea.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Café Rudolfinum

Kavárna s krásným interiérem nabízí snídaňové menu, studené a teplé pokrmy, dezerty, alkoholické a nealkoholické nápoje. Hosté mohou využít nabídky cateringových služeb v prostorách Rudolfina. Po rekonstrukci kavárna otevřela v únonu 2017.
Praha 1, Praha

Whisky Restaurant, Bar & Museum

Whiskey Restaurant, Bar & Museum je velkolepým místem kombinujícím restauraci, bar a jednu z nejširších kolekcí whisk(e)y na světě. Naleznete nás přímo v historickém centru města vedle Staroměstského náměstí v rozlehlých podzemních prostorách na rohu Kaprovy a Maiselovy ulice.
Praha 1, Praha

Les Moules – největší výběr mušlí v Praze

Kus Belgie přímo v srdci Prahy. Mušle, mořské plody a belgické pivo – vítejte v Les Moules.
Praha 1, Praha

Emblem Hotel – luxus na kraji Staroměstského náměstí

Pětihvězdičkový Emblem Hotel stojí v centru Prahy, 300 metrů od Staroměstského náměstí. Nabízí střešní terasu s panoramatickým výhledem na centrum Prahy.
Praha, Praha

Restaurace George Prima Steak

George Prime Steak, ztělesnění amerického stylu steakhousu, se nachází v srdci pražského Starého Města. Posláním restaurace je vždy podávat perfektní steak.
Praha 1, Praha

Café Marés

Kavárna a gelaterie nacházející se v centru Prahy.
Praha 1, Praha

Marina Ristorante – lodní restaurace na Alšově nábřeží v Praze

Tato "plovoucí restaurace" se nachází na obří lodi, která se dělí na spodní a horní palubu, odkud je krásný výhled na Pražský hrad a Karlův most. Kotvíí u Alšova nábřeží na Praze 1.
Praha 1, Praha

Restaurace La Veranda

La Veranda nabízí „šťastné jídlo“. Zdejší kuchaři tím chtějí ukázat, že jídlo vás může naplnit nejen fyzicky, ale především po emoční stránce. Jsou jídla nápaditá, hezky prezentovaná a lehce stravitelná. Jednoduše řečeno, jsou to jídla, která v nás vyvolávají jistotu, že život je krásný!
Praha 1, Praha