Úvod > Kalendář akcí > Prohlídky Amatérské jeskyně v Moravském krasu
Prohlídky Amatérské jeskyně v Moravském krasu
">
8.10.
9.10.
Přidat foto
Příroda a ekologie

Prohlídky Amatérské jeskyně v Moravském krasu

Správa Chráněné krajinné oblasti Moravský kras zve na mimořádně prohlídky Amatérské jeskyně, které proběhnou bšhem dvou listopadových víkendech. Dny otevřených dveří Amatérské jeskyně se konají k Mezinárodnímu roku jeskyní.

Amatérskou jeskyni zpřístupňují ochranáři jen při mimořádných příležitostech. Prohlídka těchto podzemních prostor je zcela odlišná od prohlídky ostatních běžně zpřístupněných jeskyní. V Amatérské jeskyni chybí betonové chodníčky, zábradlí, schodiště a elektroinstalace. Prohlídka je tedy určena jen pro fyzicky zdatné, kteří dorazí v holinkách, s vlastní přilbou (může být cyklistická) a baterkou.

Zájemci o podzemí projdou po tzv. Ministerské trase. Jde o úsek, který si v minulosti prohlédlo několik ministrů životního prostředí, proto podle nich dostal netradiční název. Prohlídka vede nejen okolo krásných krápníků, ale také korytem potoka. Po půl kilometru končí v rozměrném Absolonově dómu. Prohlídky malé části tohoto jeskynního systému, jenž je se 44 kilometry nejdelším ve střední Evropě, se konají jen při mimořádných příležitostech!

Přihlašování je možné od 2. září! Informace budou zveřejněny na webu Správy CHKO Moravský kras.

Povinná výbava: přilba (stačí cyklistická) a dobrá svítilna, nejlépe reflektorového typu (se slabým světlem si jeskyni neprohlédnete). Dále doporučujeme holínky nebo pevné boty a věci na převlečení. 

Prohlídky se uskuteční v termínech:  8.–9.10. a 15.–16.10.
 

Organizační informace

  • Účelem této mimořádné akce je umožnit zájemcům navštívit část největšího jeskynního systému v ČR, který je z důvodu nutné ochrany pro veřejnost uzavřen.
  • Exkurze jsou zdarma na základě dopředu provedených rezervací. Všechny exkurzní dny budou mít stejný organizační průběh:
  • První vstup do jeskyně v 9 hodin, poslední vstup v 16 hodin• vstupy vždy každou půlhodinu (celkem 15 vstupů za den)• prohlídka povede po tzv. Ministerské trase – cca 500 m tam  a totéž zpět• doba trvání prohlídky: ¾ hodiny – maximálně 1 hodina• maximální počet osob v jedné skupině: 10 (+ průvodce)
  • Přístup ke vchodu je možný jedině pěšky nebo na kole po turistických značkách od Sloupu nebo od Macochy, případně od Skalního Mlýna a Punkevních jeskyní (prosíme, nezkracujte mimo značené cesty!)
  • Povinná výbava:  přilba (stačí cyklistická), dobrá svítilna, nejlépe reflektorového typu (se slabým světlem si jeskyni neprohlédnete).
  • Doporučujeme: holínky, převlečení.
  • Vstup je na vlastní nebezpečí! Účastníci na místě podepisují Prohlášení osob vstupujících do podzemí o provedeném bezpečnostním školení a o zdravotní způsobilosti. Bez povinné vlastní svítilny a přilby nebude možné do jeskyně vstoupit!
  • Plazit se nikde nebudete, ale místy polezete po balvanech.
  • Způsob přihlášení: od 20. 9. 2021 na stránkách https://www.supersaas.cz/schedule/NAJ/NAJ

Provozovatel

Správa Chráněné krajinné oblasti Moravský kras

Svitavská 29
678 01 Blansko
Tel.:
+420 516 428 880
Tel.:
+420 774 356 967
Email:
morkras@nature.cz
WWW:
https://aopk-cr-s...
GPS:
49,354370 16,646850
 
 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Ubytování a restaurace v okolí