Úvod > Kalendář akcí > Komentované prohlídky > Komentovaná prohlídka kostela a kláštera sv. Gabriela
Presbytář
V březnu začínají komentované prohlídky kostela a kláštera sv. Gabriela v Praze 5 na Smíchově v ulici Holečkova 10 již ve 14.30 a potrvají asi hodinu. Doporučujeme teplé oblečení, v kostele i v klášteře je větší zima než venku.

Klášter sv. Gabriela v Praze na Smíchově byl založen od roku 1888 a stal se po třech mužských benediktinských klášterech prvním ženským klášterem Beuronské kongregace. Pro sestry klášter postavili benediktini z Beuronu (odsud název), kteří museli v době Bismarckova kulturního boje odejít do exilu. V roce 1880 se přestěhovali do kláštera Emauzy a o osm let později vystavěli na protilehlém břehu Vltavy první ženský konvent. Klášter v Beuronu byl obnoven v roce 1887 a působí dodnes v německém Bádensku-Württemberskuv. V Praze mniši zůstali až do roku 1948.

Finance na stavbu kláštera a kostela na Smíchově zajistila Gabriela hraběnka ​Swéerts-Sporck. Byl pojmenován po jejím křestním patronu jako klášter sv. archanděla Gabriela. Správný název kostela je Zvěstování Panně Marii. 

Po vzniku Československé republiky se benediktinky z pražského Smíchova přestěhovaly do Rakouska. Inventář, který si odvezly s sebou, se v roce 2008 navrátil zpět do Prahy. Při prohlídce uvidíte původní kompletní interiér kostela. V Evropě vznikaly další beuronské benediktinské kláštery, celkem jich bylo 40, dnes jich je 16. Zabývaly se nově vzniklým sakrálním beuronským uměním, které bylo příkladem gesamtkunstwerku, jehož základem byly nástěnné mozaiky (krypta na Monte Cassino), nástěnné malby, sochy a umělecké řemeslo. Sestry ze sv. Gabriela se zpočátku zabývaly iluminací na pergamenu, výšivkami či fotografiemi, později ale i nástěnnými malbami, což je v historii ženských klášterů Beuronské kongregace zcela ojedinělé. Do roku 1918 vyzdobily vlastními nástěnnými malbami klášter. Inspiraci a výuku získávaly od svého mentora P. Desideria Lenze. Byl nejen zakladatelem beuronského umění, ale i autorem návrhu na veškerou výmalbu kostela Zvěstování Panně Marii. Lenz po šest let učil malířsky nadané sestry pochopit velmi komplikovaná geometrická pravidla, která byla jakousi skicou malby, ale i uměleckou historii dob dávno minulých. Lenz předával poznávání umění starého Egypta. I Egypťanům známá estetizující geometrie vycházela z představy, že čísly vyjádřená harmonie je odrazem univerza, nekonečnosti Božího tvoření. Při liturgii používali mniši i sestry gregoriánský chorál, jehož oktáva je založena na principu číselného souladu. 

V klášteře kromě zachovalé knihovny, kapitulní síně, křížové chodby a refektáře vstoupíme i do konventní místnosti (dnes přebudovanou na pitevnu), která sloužila sestrám k odpočinku (rekreaci) a kde stál klavír (uvidíte na dobové fotografii). S ním do kláštera vstoupila jedna ze sester, ve Vídni narozená Maria von Eberhard, která přinesla i několika kufrů not, knih o hudbě a o umění, a hlavně reprodukce egyptských výtvarných děl. 

Provozovatel

Nadační fond Malakim

Holečkova 106/10
150 00 Praha 5
Tel.:
+420 777 221 950
Email:
monica.bubna.liti...
Facebook:
https://www.faceb...
WWW:
https://malakim.cz/
GPS:
50,074875 14,396065
 
Region:
Praha
Obec:
Praha 5
Tipy na výlet:
Praha 5 a okolí
 

Cena

Cena: 150 Kč

Poznámka:Snížili jsme ceny vstupenek na 150,- Kč. Platba je možná v kostele před prohlídkou, prosíme v hotovosti.

 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Aktuality

Festival Spectaculare v Praze

Multižánrový Festival Spectaculare propojuje hudbu, která je páteří celého festivalu, s dalšími formami vizuálního umění (film, divadlo, videoart, videomaping či fotografie). Cílem je prezentovat nejnovější trendy na poli audio-vizuální kultury a podněcovat tak místní kreativní potenciál.
Praha 5, Praha

Kurzy vaření (nejen) pro začátečníky

Přihlaste se na workshop základů tradiční české kuchyně!
Praha, Praha

Kurzy vaření (nejen) pro začátečníky

Přihlaste se na workshop základů tradiční české kuchyně!
Praha, Praha

Sezóna v Národopisném muzeu – odpolední workshopy gastronomie

Přijďte se k nám naučit upéct dušičkové pečivo, staročeské vánoční cukroví, vánočku nebo třeba fermentovat listy rostlin pro výrobu lahodného podzimního čaje.
Praha 5, Praha

Sezóna v Národopisném muzeu – odpolední workshopy gastronomie

Přijďte se k nám naučit upéct dušičkové pečivo, staročeské vánoční cukroví, vánočku nebo třeba fermentovat listy rostlin pro výrobu lahodného podzimního čaje.
Praha 5, Praha

Sezóna v Národopisném muzeu – odpolední workshopy gastronomie

Přijďte se k nám naučit upéct dušičkové pečivo, staročeské vánoční cukroví, vánočku nebo třeba fermentovat listy rostlin pro výrobu lahodného podzimního čaje.
Praha 5, Praha

Vrtané velikonoční kraslice

Přijďte si do Národopisného muzea Národního muzea přiblížit lidové zvyky do jedné z našich tradičních řemeslných dílen.
Praha, Praha

Hana Roldánová – Realita snu

Narozená po roce 2000, patří autorka k takto diskutované generaci „sněhových vloček“. Ve své tvorbě skutečně spojuje křehkost, která je této generaci připisována, se silným a přesvědčivým emocionálním nábojem, který se vnímání této generace spíše vymyká.
Praha, Praha

Aktivity v okolí

Gabriel Loci v Praze na Smíchově – historické prostory k pronájmu

Jedinečný komplex v těsné blízkosti Kinského zahrady byl postaven v novorománském stylu, a stavba, vybudována v letech 1888–1891, je pozoruhodná svou uměleckou výzdobou ve slohu beuronské umělecké školy. Klášter se proměnil v originální umělecké a kulturní centrum Gabriel Loci.
Praha 5, Praha

Park a kaple Sacré Coeur

Kaple Sacré Coeur leží na místě bývalého konventu u kostela Pána Ježíše. V roce 1924 byla odsvěcena a dnes je to výjimečný prostor pro výjimečné události. Prostor slouží jako aukční síň, konají se zde svatby, ale také exklusivní módní přehlídky a jiné společenské akce.
Praha 5, Praha

Sousoší zadnic Davida Černého na pražském Smíchově

V areálu bývalého centra pro současné umění FUTURA se nachází pětimetrové sousoší zadnic od Davida Černého. Sousoší není volně přístupné od doby, kdy centrum v roce 2022 zaniklo.
Praha 5, Praha

Národopisné muzeum Národního muzea

Klasicistní Letohrádek Kinských je umístěný na úbočí bývalých vinic vrchu Petřína v Kinského zahradě. Muzeum nabízí výstavy představující unikáty lidové kultury českých zemí i Evropy, vystoupení folklorních souborů, kurzy tradičních řemesel, lidových tanců či výtvarné dílny.
Praha 5, Praha

Minizoo Stanice přírodovědců DDM na Smíchově

Stanice přírodovědců DDM hl. m. Prahy je krásnou, klidnou oázou na Smíchově, v těsné blízkosti metra Anděl. V zahradě, která je součástí areálu, návštěvníci uvidí klokany, poníky, papoušky nebo mohou obdivovat krokodýly, varany či malé opičky v tropickém teráriu.
Praha 5, Praha

Aikido Praha

Aikido Praha je otevřený prostor, který je přístupný pro všechny zájemce o asijská umění, převážně bojová asijská umění Aikido, Aiki-jitsu, Kyusho-jitsu, Iaido a krásné umění jógy.
Praha 5, Praha

Oriental Spa & Wellness na Praze 5

Dopřejte si, aby vaše masáž byla opravdovým zážitkem všech smyslů a vychutnejte si své oblíbené masáže a SPA procedury v našem orientálně laděném centru, kde vás kromě kvalitní masáže a osobního přístupu našich terapeutů čeká také překrásná orientální atmosféra.
Praha 5, Praha

Malostranský hřbitov na pražském Smíchově

Malostranský hbitov patří k unikátním památkám na území Prahy a celé České republiky. Jsou zde pohřbeni význační představitelé národního obrození i význační architekti, sochaři a malíři.
Praha 5, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Vietnamské rodinné bistro Nhà hai hành – Dům u dvou Cibulí

Nhà hai hành naleznete na pražském Smíchově. Jídlo ve vietnamské kultuře spojuje rodinu a přátelé a právě to chtěli provozovatelé přenést do české metropole.
Praha 5, Praha

Thajská restaurace RattanaKosin v Praze

Thajskou restauraci RattanaKosin naleznete nedaleko Anděla. Interiér vás okouzlí a stejně tak chutě autentické asijské kuchyně, která si zakládá na tradici, ale zároveň umí být i moderní.
Praha 5, Praha

Antonínovo pekařství v Praze

Pro voňavý chleba a křupavé čerstvé rohlíky si můžete zajít do našich domácích pekáren na Vinohradech, ve Vršovicích, v Karlíně, v Holešovicích a v Bubenči.
Praha 5, Praha

Začni svůj pátek s Chateauneuf du Pape

Degustace – víno, olivy, sýr.
Praha, Praha

Ellory Café & Ellory – Real Chocolate Factory

Krásná čokoládová dílna v blízkosti Arbesova náměstí v Praze. Na tomto krásném místě si nedáte jen výbornou čokoládu, zákusky, ale také neodolatelné francouzské víno, crémant či champagne.
Praha 5, Praha

Orea Hotel Angelo Praha

OREA Hotel Angelo Praha najdete ve čtvrti Smíchov, označované jako Anděl a je díky své ideální poloze vyhledáván převážně pro pracovní účely, a to nejen kvůli výbornému dopravnímu spojení. Hotel má pro své hosty 19 parkovacích míst v podzemních garážích přímo pod hotelem.
Praha 5, Praha

Oscar's bar

Oblíbené místo setkání v živé pražské části Anděl kdykoli během dne či noci. Ať už se jedná o dopolední snack, pracovní oběd, posezení u čaje nebo skvělou večeři, naše kuchyně vás vždy bude lákat k další návštěvě.
Praha 5, Praha

Vienna House by Wyndham Andel’s Prague

Vienna House by Wyndham Andel’s Prague s adresou v oblíbené čtvrti "Anděl" je vyhlášen moderním designem, architekturou a vřelou atmosférou. Hotel i přilehlý apartmánový komplex obklopují obchody, butiky a moderní restaurace a do Starého Města lze lehce dojít pěšky.
Praha 5, Praha