!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Kalendář akcí > Prodloužené prohlídky hradu Cornštejn
Prodloužené prohlídky hradu Cornštejn
"> ">
15.5.
30.9.
+ Přidat foto
Historické a vojenské akce

Prodloužené prohlídky hradu Cornštejn

  • 15. květen 2021 – 30. září 2021
Novinkou hradu Cornštejn budou v roce 2021 speciální prodloužené prohlídky s odborným výkladem průvodce,
Na těchto pravidelných prohlídkách se návštěvníci seznámí nejen s historií hradu, ale také s novými archeologickými nálezy a výsledky výzkumů, které archeologové realizovali od roku 2018. S loňským podzimem byly práce ukončeny a nyní nastal čas tyto zajímavosti představit.

V roce 2020 proběhla druhá etapa čištění podzemních prostor pod starým palácem. Tyto prostory jsou v literatuře interpretovány jako hradní cisterna na vodu. Během archeologického výzkumu došlo ke kompletnímu odstranění druhotného zásypu a byla odkryta zbývající část spodního schodiště zděného z plochých kamenů. Vedle toho byla získána celá řada nálezů spadajících do období od středověku až po 20. století. Mezi nejzajímavější patří části kamenických prvků (např. ostění oken) a zlomky reliéfních kachlů, jejichž čelní vyhřívací stěna byla zdobena např. motivy sv. Jiří, sv. Petra a Pavla nebo motivem kružby gotického okna. Návštěvníci tak mohou nahlédnout do prostor cisterny a dozvědět se více o dalších nálezech, které byly při těchto pracích odkryty.

Na konci minulého roku byl realizován přívod inženýrských sítí pro kiosek a pokladnu. Při archeologickém výzkumu, který probíhal během výkopových prací spojených s vedením těchto inženýrských sítí, byly dokumentovány profily výkopů. Zvláštní pozornost byla věnována prostoru 3. brány. Zde byly výkopy provedeny bez použití mechanizace a snižování terénu probíhalo postupně po jednotlivých archeologických vrstvách. V prostoru brány se podařilo v ploše zdokumentovat její základ, před branou byla zachycena kamenná plenta, která mohla sloužit jako opora pro starší padací most, jenž byl nahrazen mostem kamenným. Zajímavostí může být objev poměrně velkého množství železných hřebíků a drobného kování, které se nacházely za 3. bránou na skalnatém podloží či těsně nad ním. Před konírnou byla objevená ve skále vyjetá „kolej“, která mohla být způsobena tehdejším používáním vozů.

 
Zobrazit více
11.12.
12.12.
Proti proudu času

Proti proudu času

Uherčice, Jižní Morava