Úvod > Kalendář akcí > Prodejní výstava masožravých rostlin v Jihočeském muzeu
Prodejní výstava masožravých rostlin v Jihočeském muzeu
"> "> "> "> "> "> "> ">
3.9.
11.9.
Přidat foto
Výstavy

Prodejní výstava masožravých rostlin v Jihočeském muzeu

Zveme Vás na prodejní výstavu masožravých rostlin, která se koná ve dnech 3. – 11. 9. 2022 na terase Jihočeského muzea v Českých Budějovicích, vždy od 9:00 do 17:30 hodin. Otevřeno je i v pondělí 5. 9.! Návštěvníci výstavy si mohou prohlédnout desítky druhů masožravých rostlin ze všech kontinentů.
„Všechny naše masožravé rostliny pěstujeme s láskou a největší péčí tak, aby všem dělaly jen samou radost. Doufáme, že se návštěvníkům bude výstava líbit a kromě krásného zážitku a nových znalostí si s sebou domů odnesou třeba i svou vysněnou masožravou kytičku,“ říkají k výstavě její autoři Markéta Aubrechtová a Martin Dlouhý.

Dominantou této výstavy jsou dvacetileté exempláře špirlic rodu Sarracenia z mokřadů Severní Ameriky a mucholapky rodu Dionaea. Ty umí lapit kořist za pouhých 0,5 vteřiny, což je nejrychlejší viditelný pohyb v rostlinné říši.

Kromě těchto výjimečných exemplářů si návštěvníci výstavy mohou prohlédnout i masožravé liány Nepenthes s velkými pastmi z deštných lesů jihovýchodní Asie, dále rosnatky rodu Drosera od nejmenších (tzv. trpasličích rosnatek) z Austrálie až po jednu z největších rosnatek světa – Rosnatku královskou Drosera regia z jižní Afriky.

K vidění jsou dále tučnice Pinguicula ze suchých oblastí Mexika či velmi vzácné heliamfory Heliamphora rostoucí na nepřístupných místech Stolových hor ve Venezuele.

Za pozornost rozhodně stojí i vodní i terestrické bublinatky Utricularia, které lapají kořist pod zemí a pod vodní hladinou. Na výstavě nechybí ani velmi vzácná Aldrovandka měchýřkatá, která loví drobný vodní hmyz a korýše do smršťujících se listů.

Nebudou chybět ani české masožravé rostliny jako například Rosnatka okrouhlolistá Drosera rotundifolia a řada dalších.

AUTOŘI VÝSTAVY

Autory výstavy jsou Markéta Aubrechtová a její partner Martin Dlouhý. Markéta Aubrechtová se věnuje pěstování masožravých rostlin již více než 20 let a za tuto dobu nasbírala stovky druhů a kříženců těchto rostlin. Aktuálně má její sbírkový a prodejní skleník na Borku u Českých Budějovic rozlohu 312 m². Markéta Aubrechtová je rostlinná fyzioložka a dokáže proto v praxi uplatnit své profesní znalosti tak, aby rostliny co nejvíce prosperovaly.

Spolu se svým partnerem Martinem Dlouhým rostliny vystavuje a prodává na veletrzích a specializovaných výstavách nejen po celé České republice. Účastní se i velmi prestižních zahraničních akcí, například mezinárodní výstavy orchidejí v Drážďanech, Vídni či Budapešti. V současné době pracují Markéta Aubrechtová a Martin Dlouhý na novém projektu CarniForYou, který již brzy představí veřejnosti.

Autoři budou během výstavy osobně přítomni v muzeu a návštěvníci se jich tak mohou zeptat na dotazy, které je ohledně masožravých rostlin zajímají. Lze si také nechat poradit s výběrem rostlin do bytu, na zahradu, k jezírku nebo do rašeliniště.

Ubytování a restaurace v okolí

Kavárna Borůvka v Českých Budějovicích

Kavárna Borůvka v Českých Budějovicích

České Budějovice, Jihočeský kraj
Restaurace Zvon České Budějovice

Restaurace Zvon České Budějovice

České Budějovice, Jihočeský kraj
Hotel Garni České Budějovice

Hotel Garni České Budějovice

České Budějovice, Jihočeský kraj