Úvod > Kalendář akcí > Příroda a ekologie > Festival udržitelnosti
Festival udržitelnosti
Příroda a ekologie

Festival udržitelnosti

Prvním říjnem vypukne v Metropoli Zličín měsíční Festival udržitelnosti. Každou sobotu vždy od 14:00 do 17:00 budou probíhat zajímavé workshopy a akce, jejichž cílem je návštěvníky informovat a inspirovat k větší šetrnosti k životnímu prostředí. Jako první se představí organizace Potex.
První sobota měsíce se v Metropoli Zličín ponese v duchu cirkulární módy a udržitelnosti. Představí se společnost Potex, která se zabývá sběrem, tříděním a následnou distribucí použitého, ale stále nositelného textilu neziskovým organizacím, které pomáhají jednotlivcům i rodinám v nouzi. Tento ekologicko-charitativní projekt mohou účastníci festivalu znát hlavně díky oranžovým kontejnerům, do kterých mohou své nepotřebné oblečení odkládat a posílat ho dál, aby pomohlo ještě někomu dalšímu.

Na tvůrčím workshopu Odpovědných dílen organizace M-Ocean se naučíte, jak zpracovat starý textil do tzv. provazopletu a vyrobit si tak stylové náramky, čelenky nebo opasky. V rámci Odpovědných dílen jsou staré věci přetvářeny v nové a odpadu je tak dán nový smysluplný život. Na dílnách tak nevzniká nový odpad, ale praktické věci, které se dají běžně používat.

Seznámíte se také se zajímavými informacemi o životním cyklu textilu, zorientujete se v textilních certifikátech udržitelnosti, dozvíte se, jak lépe pečovat o textil nebo jak sestavit classy šatník. V neposlední řadě se také seznámíte s nabídkou udržitelného textilu v Metropoli Zličín, a to přímo od stylistky Metropole Báry Havlíkové.
Jak ale poznat opravdu udržitelnou a kvalitně vyráběnou módu a zároveň nenaletět greenwashingu? „Pokud je daný výrobce schopen na trh každý týden nebo měsíc dodávat nové kolekce, kdy jednotlivé kousky stojí pár korun, může nám to napovědět, že tady se o kvalitu materiálu nebo podmínek, ve kterých oblečení bylo vyrobeno jednat nebude. Je potřeba si uvědomit, že drahé oblečení nemusí nutně znamenat kvalitu, ale velmi levné oblečení s určitostí znamená nízkou kvalitu. A to již jen z toho důvodu, že kvalitní vstupní materiály a práci nelze za tak nízké náklady získat,“ říkají zástupci organizace Potex.

Těm práci navíc ještě komplikuje zmíněný greenwashing. „Spousta oděvních firem si uvědomuje, že mnoho dnešních obyvatel vyžaduje šetrný přístup k životnímu prostředí a dobré pracovní podmínky pro zaměstnance. Ne každá firma je ale ochotna to v reálném světě dělat, a tak vymyslí projekt, který se navenek tváří ekologicky či cirkulárně, ale ve skutečnosti tomu tak není. V některých případech je to velmi těžké odhalit. Mezi značky, které nepodporují fast fashion patří například Nilmore, BeLenka, Unuo, výrobci prezentující se na Fler, Sophistic by Veronika, SUTU, Young Primitive a další,“ doplňují zástupci Potex s tím, že důležité je také se o oblečení dobře starat. „Prát na nízkou teplotu, sušit ideálně na vzduchu, co nejméně žehlit. Pokud už nám daná věc nevyhovuje, je potřeba poslat ji dál co nejdříve a nenechávat ji na dně skříně. Čím déle danou věc uskladňujeme, tím více ztrácí na své hodnotě i své funkční vlastnosti,“ uzavírají.

Na centrálním náměstí obchodního centra bude také celou dobu festivalu k vidění výstava REkrabiček a REkelímků – prvního českého systému vratných a znovupoužitelných obalů na jídlo. Workshopy a bohatý program budou v Metropoli Zličín probíhat každou říjnovou sobotu od 14:00 do 17:00 a budou pro členy věrnostního programu zcela zdarma.

Provozovatel

Metropole Zličín

Řevnická 1, 155 21 Zličín
150 00 Praha
Tel.:
+420 734 835 520
Email:
jiri.solc@mslgrou...
GPS:
50,053429 14,286332
 
Region:
Praha
Tipy na výlet:
Praha a okolí
 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Betlémy 2022 – Kostel sv. Martina v Řepích

Novodobé figurky betléma neznámého původu věnoval v roce 1992 kostelu P. Wagner. Novodobé sádrové figurky z devadesátých let 20. století byly v roce 2020 nahrazeny za umělecky hodnotné, zhotovené v Itálii.
Praha 17, Praha

Ztatili jsme Sputina!

Láska! Speciální operace! Gumová kachnička! Zmizelý prezident! No co? Nemuseli se bránit, a byl pokoj! Satirická komedie.
Praha-Řeporyje, Praha

Nosící miniveletrh

Miniveletrh je akce pro všechny rodiče a budoucí rodiče, kteří chtějí nosit své děti.
Praha, Praha

Aqua aerobik v Juklíku

Cvičení ve vodě je znovu čím dál oblíbenější. Nejen, že se s ním dostanete rychle do kondice, protože je náročnější než cvičení na suchu, ale navíc se jím nepřetěžují klouby a posiluje kardiovaskulární systém.
Praha 5, Praha

Aktivity v okolí

Best Bowling Centrum na Praze 5

Best Bowling Centrum je jedno z největších bowlingových center s restaurací v Praze a středních Čechách, které nabízí komplexní služby pro amatérské i profesionální hráče. Provozovna se nachází v prvním patře Obchodního centra Metropole v pražské městské části Zličín.
Praha 5, Praha

Best Bowling v OC Zličín

V Best Bowlingu na Vás čeká milá a profesionální obsluha, která se postará o maximální komfort při vaší hře. Dvanáct moderních drah značky AMF na té nejvyšší technické úrovni.
Praha 5, Praha

JumpArena Zličín Praha

Obrovský prostor plný atrakcí ke skákání a jumpingu najdete v Praze na Zličíně. Skákat zde mohou děti i dospělí. Nejde jen o klasické trampolíny, ale skákání zde vás určitě bude bavit.
Praha 5, Praha

Motokáry CMK Zličín

Plně elektrické motokáry, tříúrovňová závodní dráha, funkce boost, zpátečka. Vše naleznete v kryté hale s restaurací a dětským koutkem.
Praha 5, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Kemp Drusus – moderní rodinný kemp v Praze

Moderní rodinný kemp najdete v Praze, asi 10 kilometrů od centra. Nabízí ubytování v penzionu, chatkách, místo pro stany nebo karavany.
Praha 5, Praha

Staňkův rukodělný pivovárek Třebonice

Staňkův rukodělný pivovárek, který se vměstnal do prostor čtyřikrát čtyři metry v garáži a části kuchyně, byl založen v březnu 2010 a naleznete ho v Praze – Třebonicích.
Praha, Praha

Mlýnský domov

Perfektní steaky, grilovaná masa, pizzu z italských surovin, dokonalé tradiční i moderní dezerty.
Jinočany, Středočeský kraj

Hostivický statek a naučná stezka Hostivické rybniky

Restaurace je součástí komplexu Hostivický statek a nachází se v samém centru obce Hostvice na Husově náměstí
Hostivice, Středočeský kraj