!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Kalendář akcí > Příbramská svatohorská šalmaj 2020
Hudební a divadelní akce

Příbramská svatohorská šalmaj 2020

Kdy 12. září 2020 10:00 - 23:00
Historická slavnost na svatohorském náměstí. Jako již každoročně se koná na svatohorském náměstíčku historická slavnost plná divadelních představení, hudebních vystoupení nejen pro děti. Náměstíčko je plné krámků s řemeslníky a hokynáři...
V sobotu 12. září v 9:30 hodin vychází dobový průvod z náměstí T. G. Masaryka v Příbrami na Svatou Horu k uvítání historické postavy arcibiskupa Arnošta z Pardubic.

Název akce je odvozen od starobylého dechového nástroje šalmaje, předchůdce hoboje a anglického rohu. Používat se začal již na přelomu 6. a 7. století na Předním východě a odtud se rozšířil do Evropy kde přežil do dnešních dob hlavně v lidové hudbě. V naší zemi se stal symbolem hudebních oslav v Příbrami kde symbolizuje dobou lidovou  hudbu a tance doprovázené divadelními představeními a prezentací uměleckých řemesel. Toto propojení soudobé hudební a divadelní tvorby na historická témata s dávno zapomenutou atmosférou potulných trubadúrů, kejklířů, kouzelníků, komediantů, tanečnic a rytířských soubojů přitahuje do Příbrami každoročně čím dál více návštěvníků o českou historii a hudební kulturu dob dávno minulých.  Kromě toho, že akce  přiláká do města davy turistů a milovníků historie je i inspirací pro zdravý patriotismus místních obyvatel a oživení společenského života nejen ve městě , ale i v regionu. Podobné slavnosti byly vždy chloubou středověkých měst a návrat k takovéto tradici v dnešní době je proto zcela přirozený a žádoucí.

Přijeďte 12. září 2020 do Příbrami poslechnout si pronikavý zvuk šalmaje, bubny tamborů a fanfáry trubačů. A nejen to,  na návštěvníky města všech věkových generací čeká i zajímavý doprovodný program, při kterém si budete moci vyzkoušet na krámcích dobových řemeslníků a hokynářů svoji zručnost a porovnat ji s umem našich předků. Hornické město  Příbram  vás srdečně zve na oslavy Příbramské svatohorské šalmaje.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 28. 7. 2020

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Šatlava Příbram

Restaurace Šatlava Příbram

Příbram, Střední Čechy
Hotel Belvedere Příbram

Hotel Belvedere Příbram

Příbram, Střední Čechy
Ubytování na faře Slivice - Milín

Ubytování na faře Slivice - Milín

Milín, Střední Čechy