Úvod > Kalendář akcí > Příbramská svatohorská šalmaj 2022
Hudební a divadelní akce

Příbramská svatohorská šalmaj 2022

Historická slavnost na svatohorském náměstí. Jako již každoročně se koná na svatohorském náměstíčku historická slavnost plná divadelních představení, hudebních vystoupení nejen pro děti. Náměstíčko je plné krámků s řemeslníky a hokynáři...
V sobotu vychází dobový průvod z náměstí T. G. Masaryka v Příbrami na Svatou Horu k uvítání historické postavy arcibiskupa Arnošta z Pardubic.

Název akce je odvozen od starobylého dechového nástroje šalmaje, předchůdce hoboje a anglického rohu. Používat se začal již na přelomu 6. a 7. století na Předním východě a odtud se rozšířil do Evropy kde přežil do dnešních dob hlavně v lidové hudbě. V naší zemi se stal symbolem hudebních oslav v Příbrami kde symbolizuje dobou lidovou  hudbu a tance doprovázené divadelními představeními a prezentací uměleckých řemesel. Toto propojení soudobé hudební a divadelní tvorby na historická témata s dávno zapomenutou atmosférou potulných trubadúrů, kejklířů, kouzelníků, komediantů, tanečnic a rytířských soubojů přitahuje do Příbrami každoročně čím dál více návštěvníků o českou historii a hudební kulturu dob dávno minulých.  Kromě toho, že akce  přiláká do města davy turistů a milovníků historie je i inspirací pro zdravý patriotismus místních obyvatel a oživení společenského života nejen ve městě , ale i v regionu. Podobné slavnosti byly vždy chloubou středověkých měst a návrat k takovéto tradici v dnešní době je proto zcela přirozený a žádoucí.

Přijeďte 10. září 2022 do Příbrami poslechnout si pronikavý zvuk šalmaje, bubny tamborů a fanfáry trubačů. A nejen to,  na návštěvníky města všech věkových generací čeká i zajímavý doprovodný program, při kterém si budete moci vyzkoušet na krámcích dobových řemeslníků a hokynářů svoji zručnost a porovnat ji s umem našich předků. Hornické město  Příbram  vás srdečně zve na oslavy Příbramské svatohorské šalmaje.

Provozovatel

Římskokatolická farnost u kostela Nanebevzetí Panny Marie Svatá Hora

Svatá Hora
261 01 Příbram
Tel.:
+420 731 619 800
Email:
jechortova@svata-...
WWW:
svata-hora.cz
WWW:
salmaj.pribram.eu...
GPS:
49,685103 14,018187
 
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

12,0 hodin

 
 
1.7.
15.7.
Letní tábor Borek

Letní tábor Borek

Příbram, Středočeský kraj
23.9.
Koncert filmové hudby

Koncert filmové hudby

Příbram, Středočeský kraj
29.8.
Czech Cup Příbram

Czech Cup Příbram

Příbram, Středočeský kraj
1.8.
5.8.
Tábor Škola šermu

Tábor Škola šermu

Březnice, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Šatlava Příbram

Restaurace Šatlava Příbram

Příbram, Středočeský kraj
Cukrárna Upekla

Cukrárna Upekla

Příbram, Středočeský kraj
Hotel Belvedere Příbram

Hotel Belvedere Příbram

Příbram, Středočeský kraj