Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > Příběh Mattioliho herbáře
Výstavy

Příběh Mattioliho herbáře

Výstava v Ostravském muzeu zahrnuje staré tisky celoživotního díla z pera Pietra Andrey Mattioliho vydávaného za jeho života od poloviny 16. století až do současnosti, samozřejmě včetně unikátního českého herbáře z Prahy z roku 1562.
Pietro Andrea Mattioli (1501-1578) byl italský humanista, překladatel a vědec botanik a lékař pozdní renesance. Narodil se v Sieně v rodině lékaře, dětství strávil v Benátkách, studoval na univerzitě v Padově. Do povědomí veřejnosti vstoupil především italským překladem díla antického učence Dioskorida, římského lékaře řeckého původu z 1. stol. n. l. Díky svým vyhlášeným znalostem ošetřoval přední postavy evropské světské i duchovní scény. Přijal službu u arciknížete Ferdinanda Tyrolského a jeho funkce místodržícího v Čechách zavedla Mattioliho v roce 1555 na deset let do Prahy. Mattioli sbíral poznatky z botaniky a spolupracoval s mnohými středoevropskými i českými vědci na sběru vzorků rostlin a tyto výsledky s úspěchem publikoval. S českým nakladatelem Jiřím Melantrichem z Aventýna vydal v roce 1562 poprvé svůj herbář „Herbář, jinak bylinář“ jehož překladu do češtiny se ujal pravděpodobně Tadeáš Hájek z Hájku (1525?-1600). Jedná se o první  herbář vydaný v českém jazyce. Jeho práce se stala vyhledávaným sortimentem a vyšla posléze v němčině, italštině a latině. V roce 1570 Mattioli Čechy opustil a vrátil se do Itálie, kde se potřetí oženil a měl ještě tři děti. Jeho zkušenosti předané v publikaci práce o léčbě moru „De peste liber“ (1564) ovšem nezabránila tomu, aby její talentovaný autor na tuto nemoc v roce 1578 v italském Tridentu zemřel.

Staré tisky a spisy z díla Pietra Andrey Mattioliho patří k perlám světové pozdně renesanční naučné literatury a unikátům světového kulturního dědictví. Sbírka, kterou představuje výstava v Ostravském muzeu, zahrnuje staré tisky celoživotního díla z pera Pietra Andrey Mattioliho vydávaného za jeho života od poloviny 16. století až do současnosti, samozřejmě včetně unikátního českého herbáře z Prahy z roku 1562.

Výstavu připravil Ing. Petr Bílek ze své soukromé sbírky.

Vyhlídkové kolo v Ostravě

Oblíbené vyhlídkové kolo bude stejně jako v minulých letech umístěno na Masarykově náměstí, jeho provozní doba bude od 26. 11. 2022 do 2. 1. 2023 vždy od 10:00 do 20:00 v soboty, neděle a ve svátky a od 12:00 do 20:00 ve všední dny.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Vánoční trhy Ostrava 2022

Letošní Ostravské Vánoce vás budou bavit. Provoz trhů od 26. listopadu 2021 do 2. ledna 2022 a některé stánky i atrakce zůstanou v provozu až do Tří králů. Těšit se můžete na desítky bodů kulturního i doprovodného programu, nechybí ani vyhlídkové kolo, vánoční kluziště, trhy, divadla i koncerty.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

NN Night Run Ostrava

10.ročník – Memoriál Stanislava ŠPOKA.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Festival Spectaculo Interesse 2021 v Ostravě

Mezinárodní loutkářský festival Spectaculo Interesse, jehož pořadatelem je ostravské Divadlo loutek a který se měl uskutečnit od 3. do 8. října 2021, neproběhne. Čtrnáctý ročník festivalu by se měl uskutečnit od 1. do 6. října 2023.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Pokojový orloj v Ostravském muzeu

Chloubou Ostravského muzea je pokojový orloj od Jana Maška, který byl technikem ve Vítkovických železárnách v Ostravě v letech 1924 -1935. Byl také amatérským astronomem a svůj technický um zdokonaloval i po práci, a tak vznikl nejoriginálnější pokojový orloj.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Absintový klub Les Ostrava

V ostravském undergroundovém Absintovém klubu Les, který vznikl v roce 2013, se už dlouhou dobu neholduje jen oblíbenému francouzskému destilátu. Dnes je z něj kulturní centrum pro širokou veřejnost.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Ostravské muzeum

V historickém interiéru budovy Staré radnice na Masarykově náměstí v Ostravě se nachází stálá expozice Ostravského muzea. Expozice je rozdělena do tří celků, a to prezentace společenskovědných a přírodovědných sbírek, historie města a historie okolní přírody.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Středisko pro rozvoj umění Viridian v Ostravě

Pořádání výtvarných kurzů pro dospělé zaměřené na kresbu, malbu a grafiku. Nabídka kurzů sochařství, štukatérství a modelování.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Heiwa kafé – japonská kavárna

Česko-japonské kulturní centrum provozuje malou Japonskou kavárničku Heiwa kafé, ve které můžete ochutnat speciality přímo z Japonska. Originální čaj, japonská piva, pravé saké, spoustu sladkostí a jiných dobrot. Pochutnat si můžete i na kávě, kterou si dopřávají Japonci.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Bistro Poke bo

Poke bowl je tradiční havajské jídlo a existuje mnoho způsobů, jak ho připravit...
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Imperial Hotel Ostrava

Imperial Hotel Ostrava poskytuje nadstandardní služby od svého otevření v roce 1904. Jeho praktická poloha přímo v centru, bohatá historie a profesionální personál z něj tvoří ideální hotel pro váš pobyt.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Prvorepubliková kavárna Elektra v Ostravě

Prvorepubliková kavárna Elektra je opět v provozu. Ke spokojenosti milovníků dobré kávy a dortíků přibylo několik pohodlných pohovek. Oblíbené jazzové večery zůstávají.
Ostrava, Moravskoslezský kraj