Úvod > Kalendář akcí > Hudební a divadelní akce > Představení Naše fabrika v bývalé továrně Oskara Schindlera v Brněnci
Zdroj foto: brnenskodnes.cz, autor Jakub Šnajdr
Hudební a divadelní akce

Představení Naše fabrika v bývalé továrně Oskara Schindlera v Brněnci

Ochotníci divadelního souboru Eduarda Vojana připravili divadelní procházky v areálu bývalé továrny Oskara Schindlera v Brněnci. Jde o site-specific představení neboli představení navržené pro konkrétní prostor, během kterého se diváci potkávají spolu s herci.
Divadelní soubor Eduarda Vojana zve na divadelní procházky v areálu bývalé továrny v Brněnci. Šest divadelních zastavení se dotýká období 20. let minulého století, světových válek, období komunismu i doby porevoluční. V téměř dvouhodinové divadelní procházce posledními sto lety po Brněnci tak zájemci potkají nejen rodinu Löw-Beerových, ale i Oskara Schindlera a přeneseně i tisíce dalších lidí. Stanou se účastníky prvomájového průvodu nebo zažijí jízdu v improvizovaném vagonu vlaku, který je doveze do pracovního tábora v Brněnci.

Počátek nápadu je zcela jasný – Kristýna Pavlasová, členka divadelního souboru z Brněnce, zhlédla v roce 2017 divadelní hru Schauspiel, site-specific představení (představení navržené pro konkrétní prostor) brněnského divadla Feste a následně měla možnost si popovídat s německou herečkou Kristinou Gűnther, představitelkou hlavní role. Bylo jasné, že přesně takový druh divadla by byl perfektní pro továrnu v Brněnci. Slovo dalo slovo a začal se hledat tvůrčí tým. Po několikaletém procesu se ukázalo, že nejlepší možná varianta je, aby představení vzniklo v rámci brněneckého souboru. Scénář, produkci a režii si vzala Kristýna Pavlasová, realizaci a herecké obsazení pak zajistil tým divadelního souboru. Tak vzniklo toto představení. Díky nadšení pro věc, konzultacím a pomoci odborníků, díky spolupráci s okolními obcemi a institucemi, ale hlavně z práce, nasazení, času a energie amatérských hereček a herců, jejich rodin a kamarádů, máme dnes možnost zažít střípky jednoho století během dvouhodinové procházky Brněncem.
 

Praktické info pro diváky

  • Vstupenky je nutné rezervovat předem, počet míst je omezen
  • Představení se koná venku, budete se pohybovat po obci s několika zastávkami
  • trasa není náročná, v podstatě po rovině, ujdete zhruba 2 kilometry, možnost sednout si bude jednou pro ty, co to nejvíce potřebují
  • Toalety budou k dipozici na začátku a na konci
  • Představení se ruší, pokud je špatné počasí – aktuální informace najdete na webových stránkách souboru
  • Kdyby začalo pršet v průběhu představení, vezměte si s sebou pláštěnky, nenoste prosím deštníky
  • Začátek představení: obecní úřad – Moravská Chrastová 77, 569 04 Brněnec.
  • Parkování je možné v okruhu do 100 metrů (před obchodem Qanto, před firmou Silk & Progress s.r.o. a před Lidovým domem)

Provozovatel

DS E. Vojana Brněnec

Moravská Chrastová 77
569 04 Brněnec
Tel.:
+420 731 102 245
Email:
info@nasefabrika.cz
WWW:
https://nasefabri...
GPS:
49,623505 16,525010
 
 

Vstupné

Cena: 200 Kč

 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Tábor Hodonín u Kunštátu – Průsečík tragických osudů 1940-1950

Výstava mapuje historii tábora v Hodoníně u Kunštátu od roku 1938 až do dnešních dní.
Hodonín, Jihomoravský kraj

Betlém a adventní čas ve Svitavách

Velký svitavský mechanický betlém a adventní herna, neděle 27. listopadu 2022 – neděle 8. ledna 2023, Městské muzeum a galerie ve Svitavách.
Svitavy, Pardubický kraj

Boskovice 2023 – festival pro židovskou čtvrť

Již 31. ročník unikátního festivalu věnovaného zdejší židovské čtvrti. Festival je vyhlášený svou pohodovou atmosférou a ve čtyřech dnech opět přinese hudbu, výstavy, divadelní představení, filmy, autorská čtení a mnoho dalšího.
Boskovice, Jihomoravský kraj

Otevření zámeckých skleníků státního zámku Rájec nad Svitavou

Zámecké skleníky se sbírkou kamélií.
Rájec-Jestřebí, Jihomoravský kraj

Bývalá továrna Oskara Schindlera v Brněnci – Schindlerova archa

Do průmyslového areálu v Brněnci se přestěhovala v roce 1944 z Krakova továrna Oskara Schindlera. Ten s sebou vzal i své židovské dělníky, které tím zachránil před smrtí v koncentračních táborech. Celkem zde pracovalo zhruba 1100 lidí, včetně několika dětí.
Brněnec, Pardubický kraj

Dobře utajená rozhledna Járy Cimrmana v Březové nad Svitavou

Dřevěná rozhledna stojí ve svahu nad Březovou nad Svitavou. Cimrman se při svém pobytu spřátelil se zdejším rodákem, významným českým kartografem profesorem Karlem Kořistkou, proslulým tvůrcem turistických map, a velmi se zasloužil o osvětu jeho díla.
Březová nad Svitavou, Pardubický kraj

Hrádek Rumberk u obce Deštná

Nedaleko obce Deštná se nalézají zbytky menšího hradu. Hrádek Rumberk zanikl patrně již koncem 14. století.
Deštná, Jihomoravský kraj

Muzeum Horní Smržov

Muzeum v Horním Smržově vzniklo rekonstrukcí objektu bývalé zemědělské stavby. Cílem bylo vytvoření expozice zachycující život lidí na venkově v období první poloviny minulého století.
Horní Smržov, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hradní penzion Svojanov – ubytování přímo v areálu hradu

Hrad Svojanov nabízí ojedinělou možnost ubytování přímo ve vlastním areálu. Pokoje penzionu jsou situovány v prvním patře empírové vstupní budovy. V minulosti tyto prostory sloužily jako byty pro úředníky správy panství.
Svojanov, Pardubický kraj

Hospoda Rohozná

Nová rohozenecká na tradičním místě.
Rohozná, Pardubický kraj

Penzion Sýpka Arnoštov u Jevíčka

Sýpka Arnoštov vznikla roku 2020 přestavbou z původní sýpky, která byla vystavena v 17. století v obci Zadní Arnoštov. Sýpka je umístěna na okraji obce, samostatně stojící s pozemkem 2700 m² a nádherným výhledem do ovocných sadů a s vlastní rozlehlou zahradou.
Jevíčko, Pardubický kraj

Rodinné ubytování na Habeši v Olešnice

Rodinné ubytování na Habeši nabízí 3 apartmány s kapacitou 20 lůžek. Ubytování je vhodné jak pro jednotlivce, tak i pro větší skupiny. Již při vstupu na vás dýchne kouzlo stáří domu, se kterým jde ruku v ruce klid a pohoda.
Olešnice, Jihomoravský kraj