Úvod > Kalendář akcí > Hudební a divadelní akce > Předpremiéra unikátního dokumentárního cyklu KMENY míří do Olomouce
Hudební a divadelní akce

Předpremiéra unikátního dokumentárního cyklu KMENY míří do Olomouce

Kmeny, unikátní koprodukční dokumentární cyklus mapující současné městské subkultury, se již od března 2015 objeví ve vysílání ČT2. Ve středu 4. března proběhne v olomouckém klubu S-Club veřejná předpremiéra dílů Rainbow a Hipsteři (režie: Jan Látal). Vstup na projekci je zdarma.
Veřejnou projekci dílů Rainbow a Hipsteři za přítomnosti Vladimíra 518 a režiséra Jana Látala doprovodí také promítání unikátních fotografií Karla Cudlína z natáčení jednotlivých dílů. Partnery dokumentárního cyklu Kmeny jsou městské projekty BU2R a Jägermeister. Rainbow (režie: Jan Látal) Stejně tak jako kmenoví předchůdci z 60. let a dřívější utopisté přijímají moderní hippies vizi funkčního modelu lepší a spravedlivější společnosti, založené na duchovní obnově, spolupráci a sdílení. Uchovávají své vlastní hodnoty, kdy na prvním místě dominuje především vztah k přírodě. Hipsteři (režie: Jan Látal) Bohémové současného digitálního světa, kteří se snaží stát nad konzumní společností.

Pravdu často hledají na jednom ze svých oblíbených blogů a svou identitu korigují podle trendů. Zároveň se u toho tváří, že je trendy nezajímají. Z Prahy by nejraději měli volnomyšlenkářský Berlín, ale přesto jde o kmen, který se obejde bez ideologie a přesně vymezených hranic. V módě kombinují trendy posledních šedesáti let a poslouchají kapely, které nikdo nezná. Co jsou Kmeny? Dokumentární série Kmeny, vycházející ze stejnojmenné knižní předlohy z roku 2011, zavede diváky na místa, kde nejspíš ještě nikdy nebyli. Mezi hackery, hiphopery, kulturisty, trashmetalisty, hipstery – do komunit, které se svou odlišností, mnohdy patrnou na první pohled, záměrně vymezují vůči ostatním.

Cyklus přiblíží 16 z 26 témat popsaných v knize. Jeho cílem není podat komplexní zprávu o subkulturách, ale ukázat, jak jednotlivá společenství fungují, jak se projevují, jak vypadají, v čem tkví jejich těžiště. Každý díl se snaží co nejpoutavěji a vizuálně co nejpozoruhodněji zachytit typické subkulturní aktivity, dílčí rituály. Kamera detailně zkoumá fyzické znaky kultury, jako je oblékání a móda, popřípadě jídlo, líčení, hairstyling, ozdoby, hudba, interiéry a jejich výzdoba, plakáty, odznaky, předměty a propriety odkazující na subkulturu, včetně jejich výroby či úpravy. Zvuk zachycuje subkulturní hodnoty, morálku, specifický jazyk a žargon, ideologii – tam, kde je to možné v přirozených situacích hlavních postav a ostatních členů subkultury. Šestnáct šestadvacetiminutových dílů natočených různými režiséry Česká televize odvysílá od března do srpna 2015, každou středu ve 22 hodin na programu ČT 2.

Na jejich vzniku se podílelo 11 režisérů: Pavel Abrahám – Motorkáři, Graffiti, Bohdan Bláhovec – Rap, Goths, Daniela Gébová – Punk, Petr Hátle – Thrash metal, Meatheads, Jan Látal – Rainbow, Hipsteři, Adam Olha – Straight Edge, JQr – Skins, Tuning, Jan Strejcovský – Otaku, Štěpán FOK Vodrážka – Tattoo, Jiří Volek – Hooligans, Jan Zajíček – Hackeři. Dramaturgem Kmenů je Ivo Bystřičan, kreativním producentem Petr Kubica. Více informací najdete na www.kmeny.tv. Aktuální informace sledujte na Facebooku, Twitteru a Instagramu. Trailer ke zhlédnutí na Youtube.

Provozovatel

S-Club

Tř. 17. listopadu 43
772 00 Olomouc
Tel.:
+420 722 928 178
Email:
pavla.umlaufova@p...
WWW:
www.kmeny.tv
GPS:
49,452353 17,459358
 
Region:
Olomoucký kraj
Oblast:
Střední Morava
Město:
Olomouc
Tipy na výlet:
Olomouc a okolí
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Novoroční výstup na Čekyňský kopec

Tradiční novoroční akce – trasu i čas si podle vlastní potřeby volí každý účastník sám, přijít na Čekyňský kopec je možné od 10 do 14 hodin. V této době je na místě samotném připraveno občerstvení pro dospělé i pro děti a lze si tu také opéci donesenou uzeninu.
Přerov, Olomoucký kraj

Silvestrovský výstup na Stráž v Brodku u Přerova

Medvědářská společnost vás zve na silvestrovský výstup na nejvyšší brodeckou horu Stráž, který se uskuteční 31. prosince ve 13:00.
Brodek u Přerova, Olomoucký kraj

Novoroční výstup na hrad Helfštýn

Tradiční novoroční výstup na hrad Helfštýn. Jeho brány se mimořádně otevřou první v sobotu v novém roce, která připadne na 7. ledna 2023.
Lipník nad Bečvou, Olomoucký kraj

Festival Holešovská regata 2023

Holešovská regata je opět tady!
Holešov, Zlínský kraj

Civilní kryt v kině Hvězda v Přerově

Jaderný, biologický či chemický útok. To jsou události, kvůli nimž byly v 50. a 60. letech minulého století budovány tisíce krytů civilní ochrany. Přerov patřil mezi města s vůbec největší koncentrací stálých tlakově odolných úkrytů.
Přerov, Olomoucký kraj

Kino Hvězda v Přerově

Kino Hvězda postavené v roce 1975 nabízí obyvatelům Přerova filmové vyžití od roku 1976.
Přerov, Olomoucký kraj

Moravská brána – spojnice Moravy a Slezska

Oblast Moravské brány nabízí na poměrně malém území mezi městy Přerov, Lipník nad Bečvou a Hranice širokou nabídku turistických zajímavostí a lákadel, jejichž návštěvu si můžete naplánovat jak v létě, tak i v zimě.
Přerov, Olomoucký kraj

Wellness centrum Hotel Jana

Nové Wellness centrum s finskou saunou, aroma bio saunou, sennou bio saunou, solnou lázní, aroma lázní, whirlpoolem, šnekovou sprchou, třemi tropickými sprchami, vodní jeskyní, Keneippovou lázní a sluneční loukou.
Přerov, Olomoucký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Jana

Hotel Jana Congress & Wellness v Přerově je situován uprostřed zeleně v blízkosti centra města. Hotel nabízí ubytování v 93 prostorných pokojích s kapacitou 202 lůžek vč. přistýlek.
Přerov, Olomoucký kraj

Polévkárna Aniččin dvůr

Dobrá domácí kuchyně založená na tradičních recepturách a surovinách od místních dodavatelů a farmářů. Krom polévek, od dršťkové po pórkovou, je v nabídce také široká škála zabíjačkových specialit, jako je tlačenka, sádlo nebo škvarky.
Přerov, Olomoucký kraj

Přerovský pivovar Zubr

Moravský pivovar se zubří hlavou ve znaku vaří jedno z nejlepších piv v naší republice, o čemž svědčí množství ocenění z odborných i laických degustačních soutěží. Důvod je zřejmý – Zubr totiž k jeho přípravě používá opravdu kvalitní suroviny a zachovává tradiční výrobní postupy.
Přerov, Olomoucký kraj

U Labutě – pivnice a restaurace s novou dimenzí služeb

Grilovaná kolena, kuřecí křidélka, vepřová žebírka jsou zde běžnou součástí každého posezení. Děláme gastronomii tak, aby ji host mohl vnímat celou škálou pocitů, vjemů a aby uspokojila maximálně jeho potřeby.
Přerov, Olomoucký kraj