ÚvodKalendář akcíSpolečenské akcePřednáškové odpoledne u příležitosti Evropských dnů archeologie
Společenské akce

Přednáškové odpoledne u příležitosti Evropských dnů archeologie

Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Praha nebo navštivte Společenské akce v celé ČR.
V rámci Evropských dnů archeologie připravil odbor archeologie generálního ředitelství Národního památkového ústavu přednáškové odpoledne na téma Specifika výzkumu historických měst s ohledem na management památkového fondu archeologické povahy.

Akce pro odborníky i širokou veřejnost proběhne v sídle generálního ředitelství Národního památkového ústavu v Liliové ulici č. 5 v Praze na Starém Městě. Spolupracovali na ni ARCHAIA Brno, z.ú.; ARCHAIA Praha, z.ú.; NPÚ, ÚOP v Praze, Olomouci a Ostravě 

V průběhu odpoledne zazní pět přednášek fundovaných odborníků s dlouholetými zkušenostmi s městskou archeologií, archeologů a památkářů.

Program přednáškového odpoledne:

 • 14:00 –14:10 – PhDr. Jaroslav Podliska, Ph.D. (ředitel územního odborného pracoviště NPÚ v Praze): Zahájení přednáškového odpoledne
   
 • 14:10 – 14:40 – Mgr. Marek Peška, Ph.D. – Mgr. Antonín Zůbek, Ph.D. a kol. (ARCHAIA Brno, z.ú.): Záchranné archeologické výzkumy měst a městeček na Jižní Moravě a Vysočině. Otázka stavu výzkumu, strategie, metodiky a zpracování
   
 • 14:40 – 15:10 – Mgr. Tomasz Cymbalak – Mgr. Veronika Staňková – Mgr. Jan Havrda – PhDr. Jaroslav Podliska, Ph.D. (NPÚ, ÚOP v Praze): Současný stav a perspektivy archeologického poznání Prahy
   
 • 15:10 – 15:40 – Mgr. Vojtěch Kašpar (ARCHAIA Praha. z.ú,): Ochrana–záchrana–likvidace aneb čtvrtstoletí intenzifikace stavebního ruchu v pražské aglomeraci a možnosti i výzvy archeologické „památkové“ péče na vybraných příkladech
   
 • 15:.40 – 16:00 diskuse/přestávka.
   
 • 16:00 – 16:30 – Mgr. Richard Zatloukal, Ph.D. (NPÚ, ÚOP v Olomouci): Ochrana archeologického terénu na příkladu výzkumu Dolního náměstí v Olomouci a začlenění výsledků do Archeologického atlasu Olomouce
   
 • 16:30 – 17:00 – PhDr. Michal Zezula, Ph.D. (NPÚ, ÚOP v Ostravě): Moravská Ostrava – archeologie malého města v prostředí regionální metropole (specifika, dosažené výsledky, výzvy)
   
 • 17:00 – 17:30 diskuse, zakončení přednáškového odpoledne


​Přednáškové odpoledne moderuje Mgr. Martin Tomášek, Ph.D. (NPÚ, GnŘ) a bude přenášeno prostřednictvím platformy zoom.

Evropský orchestr a sbor studentů medicíny 2024

Evropský orchestr a sbor studentů medicíny je unikátní hudební projekt s téměř 30letou tradicí. Spojuje skrze hudbu přes sto studentů medicíny a mladých lékařů, kteří spolu vytvoří symfonický orchestr a smíšený pěvecký sbor.
Praha, Praha

Tři kluci a festival + Jump Into The Field

Dokumentární film Tři kluci a festival o největším českém festivalu v zahraničí – Festival Banát.
Praha 1, Praha

E+Mausy a ETC – Legendy v Biograf betlémský

Eva Mišíková a její skupina E+Mausy poprvé na letní scéně Betlémské besedy ve spojení s legendární kapelou ETC Vladimíra Mišíka. Jedinečné spojení, které uvidíte a uslyšíte pouze u nás.
Praha 1, Praha

Helena Kalambová & band

Spojení klasiky, jazzu, ambientního popu v jednu mozaiku
Praha 1, Praha

Slavnost k 600. výročí Jana Žižky v Betlémské kapli

V Betlémské kapli v Praze si můžete připomenout 600. výročí úmrtí Jana Žižky.
Praha 1, Praha

Benefiční koncert pro lidi s roztroušenou sklerózou

19. benefiční koncert Nadačního fondu IMPULS pro lidi s roztroušenou sklerózou se koná na podporu jejich psychoterapie.
Praha 1, Praha

Vietnam blízký a vzdálený

Nová výstava v Náprstkově muzeu přibližuje tradiční vietnamskou kulturu a dlouhou historii této země, ale i aktuální moderní Vietnam a příběh početné komunity žijící v České republice. Poznejte historický i současný Vietnam. Výstava potrvá od 30. 4. 2024 do 31. 12. 2025.
Praha 1, Praha

Emil Holub – výstava v Náprstkově muzeu

Není u nás snad větší a známější cestovatelská legenda než Emil Holub. V Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur odvypráví až do 31. května 2024 jeho příběh více než 300 sbírkových předmětů.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Historický dům U Voříkovských

Dům U Voříkovských je dům čp. 219 na Starém Městě v Praze na rohu Liliové a Zlaté ulice. Dům má malované stropy, nástěnné malby a gotické i barokní sklepy. Dům slouží od podzimu 2017 jako knihovna památkového ústavu.
Praha 1, Praha

Kostel sv. Anny – Pražská křižovatka

Mezinárodní duchovní centrum Pražská křižovatka je jedním z projektů Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97, která rovněž dbá o záchranu a správu tohoto jedinečného prostoru. Pražská křižovatka sídlí v dávno odsvěceném kostele založeném sv. Václavem již v roce 927 n. l.
Praha 1, Praha

Zlatá ulice v Praze

Zlatá ulice se svým názvem podobá Zlaté uličce na Pražském hradě. Podle radnice však na rozdíl od ní své jméno dostala skutečně po zlatnících a šperkařích, kteří v minulosti sídlili podél cest k vltavským brodům.
Praha 1, Praha

Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur v Praze

Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur, které je součástí Národního muzea, představuje sbírky umění mimoevropské etnografie.
Praha 1, Praha

U Kunštátů – kavárna, vinárna a galerie v jednom z nejstarších pražských domů

V Domě u Kunštátů v Řetězové ulici v Praze se v unikátních prostorech zachovalých románských sklepů nachází galerie zaměřená nakvalitní současné umění. Vedle galerie zde funguje rovněž kavárna a vinárna.
Praha 1, Praha

Husova cesta – dálková pěší poutní stezka

Husova cesta je poutní stezka z Prahy do Kostnice o celkové délce 800 km. Trasa začíná v Praze, pokračuje přes hrad Krakovec, dále prochází venkovskou krajinou západních Čech až na česko-německou hranici. Od prvního německého města Bärnau pak stezka pokračuje přes Norimberk a Ulm až do Kostnice.
Praha 1, Praha

Betlémská kaple – první kazatelský chrám v Evropě

Slavná kaple, ve které kázal Mistr Jan Hus a která byla roku 1786 zbořena, aby mohla být podle původních plánů v roce 1954 opět postavena. Betlémská kaple je národní kulturní památkou a prvním kazatelským chrámem v Evropě.
Praha 1, Praha

Betlémská beseda

Betlémská beseda je atraktivní propojení všech uměleckých směrů v jednom multikulturním centru.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Choco Café U Červené Židle v Praze

Přímo v samém srdci staré Prahy najdete v ulici Liliová sympatickou kavárnu Choco Café U Červené židle, která se honosí podtitulem rodinná čokoládovna. Je to jedno z míst v České republice, které by neměl minout žádný milovník čokolády.
Praha 1, Praha

V Zátiší – stabilní hvězda pražské gastronomie

V Zátiší je tajemství chutí! Na vynikající chuť jídel se můžete V Zátiší vždy spolehnout. Nechte se zas a znovu okouzlit tradičně netradiční českou i mezinárodní kuchyní.
Praha 1, Praha

Autentista

Bar v samém srdci Starého města. Nabízí ta nejosobitější naturální vína starého kontinentu a jedinečnou selekci champagne.
Praha, Praha

Pivní muzeum v Husově ulici na Starém Městě pražském

Největší výstava o českém pivu v Praze se nachází v Husově ulici na Satrém Městě. Najdete zde historii a tradice českého pivovarnictví na jednom místě. Užít si můžete také ochutnávku českých piv v jedinečných historických sklepech.
Praha 1, Praha

Dům U Zlatého hada

Nárožní dům U zlatého hada vznikl na dvou středověkých stavebních parcelách spojených v roce 1419. Z doložených historických spisů zde býval proslulý šenk. Domovní znamení dům obdržel až v 18. století, kdy v něm byla lékárna.
Praha 1, Praha

U Fleků – jedinečné pivo a exkurze pivovarského muzea

Restaurace U Fleků je poutním místem pražských a českých pivařů, jedna z nejnavštěvovanějších hospod v naší republice a nepochybně je i nejznámější pražskou hospodou. Dnes je také místem kulinářských zážitků.
Praha 1, Praha

Staroměstský pivovar U Tří růží

V centru Prahy, na rohu Husovy a Jalovcové v domě U Tří stříbrných růží se nachází restaurační pivovar, který nabízí tradiční ležáky i pivní speciály.
Praha 1, Praha

Pivnice U Zlatého Tygra na Starém Městě pražském

Pivnice U Zlatého Tygra to je tradiční plzeňská pivnice s neopakovatelnou atmosférou a koloritem v srdci staré Prahy. Inspiraci zde u plzeňského piva hledali mnozí, včetně autora české hymny Josefa Kajetána Tyla či Bohumila Hrabala.
Praha 1, Praha