Úvod > Kalendář akcí > Pražské vzorkové veletrhy v Národním technickém muzeu
Pražské vzorkové veletrhy v Národním technickém muzeu
"> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
19.10.
30.6.
+ Přidat foto

Pražské vzorkové veletrhy v Národním technickém muzeu

Kdy 19. říjen 2018 - 30. červen 2019 Společenské akce
Na výstavě „Pražské vzorkové veletrhy“ proběhne prezentace vybraných českých firem současnosti v tradiční formě vzorkového veletrhu. Výstava se uskuteční od 19. října 2018 do 30. června 2019.
Pražský vzorkový veletrh se pořádal v letech 1920 až 1951 na pražském Výstavišti, a to zpravidla dvakrát ročně. Jeho vznik inicioval Václav Boháč.

Na výstavě v Národním technickém muzeu se dozvíte, jak takový veletrh probíhal, kdo se ho účastnil, jaké obchody se na něm uzavíraly, jaká jednání probíhala, rovněž si prohlédnete dobové fotografie, materiály z akcí, průkazy a vstupenky a mnoho dalšího zajímavého.

Výstava doplňuje historickou část hlavní výstavy o pohled na současnou českou průmyslovou výrobu, a to především těch výrobců, jejichž značky doprovází převážnou část historie naší republiky.

Mezi vystavovateli tak naleznete společnost GZ Media, tradičního výrobce vinylových desek z Loděnice u Berouna, který již zanechal svou stopu ve sbírce akustiky NTM, a společnost Gorenje reprezentující značku MORA, která od roku 1825 stále sídlí a vyrábí ve svých původních prostorech v Hlubočkách u Olomouce. Z oblasti optiky se vám představuje přerovská firma Meopta, tradiční výrobce promítacích zařízení, filmové techniky a fotoaparátů (tedy všem dobře známé promítačky Meotar nebo fotoaparátů Flexaret). Dnes patří ke špičkovým výrobcům optických přístrojů v oblasti pozorovací a sportovní optiky. Přítomná je zde i společnost L. Hainz, jejímž oborem jsou věžní hodiny a která byla založena již v roce 1836. V druhé části sálu prezentuje společnost LASSELSBERGER značku Rako, výrobce obkladové keramiky od roku 1883. Se svým stánkem se představuje firma Sigma Lutín, dlouhodobě vyrábějící zejména čerpadla různých užití a vodní pumpy, která letos slaví 90. výročí svého založení. Samozřejmě nemůže chybět ani producent českého skla, který je zastoupen prostřednictvím sázavské firmy KAVALIERGLASS. Ta prezentuje své varné sklo značky Simax, laboratorní a designové bytové skleněné předměty, zejména z oblasti osvětlení. Z oblasti polygrafického průmyslu vám představujeme firmu OTK Group – obchodní tiskárnu Kolín. Dříve byla známa především tiskem kalendářů, diářů a hracích karet, ale dnes je lídrem v oblasti výroby tištěné elektroniky či chytrých obalů na nejrůznější druhy zboží. V naší prezentaci nechybí ani tradiční výrobce tužek a pastelek Koh-i-noor Hardmuth. Řadu vystavovatelů doplňuje brněnská společnost TESCAN, specializující se na elektronovou mikroskopii. V levé postranní řadě má svou prezentaci tradiční zástupce českého leteckého průmyslu AERO Vodochody, který v roce 2019 slaví 100 let od svého založení. V prezentaci dopravní tématiky pokračujeme i u dalšího stánku vystavovatele Škoda Transportation, jednoho z hlavních tuzemských výrobců kolejových vozidel a pokračovatele původních strojírenských závodů založených Emilem Škodou v roce 1866. Prezentaci uzavírá konsorcium CZECHOSLOVAK GROUP, které samostatně představuje automobilové značky Tatra, Avia a hodinky Prim. Na samotný závěr nechybí ani zástupce potravinářského oboru, který je prezentován Plzeňským Prazdrojem.
 
S výrobky všech vystavovatelů se mohou návštěvníci setkat v expozicích muzea, kde jsou stálou součástí dokumentace vývoje jednotlivých oborů u nás.
 
Expozice „Cukr a čokoláda“
 
Na výstavu „Pražské vzorkové veletrhy“ navazuje nová samostatná expozice, která je věnována českému cukrovarnictví. Cukr byl pro Československo strategickou komoditou, která měla politický vliv, a proto se mu také říkalo „bílé zlato“. Cukrovarníci také od počátku podporovali naše technické muzeum a měli zásadní podíl na jeho založení v roce 1908. Významným způsobem rovněž přispěli na stavbu budovy NTM na Letné.

Souběžně s touto výstavou si můžete prohlédnout výstavu Made in Czechoslovakia aneb průmysl, který dobyl svět.
Celý popis
Naposledy změněno: 19. 10. 2018