Úvod > Kalendář akcí > Praha zítra? Pražské priority
Praha zítra? Pražské priority
"> "> "> "> "> "> "> "> ">
3.12.
20.12.
+ Přidat foto
Výstavy

Praha zítra? Pražské priority

Kdy 3. prosinec 2020 9:0020. prosinec 2020 19:00
Hlavní město Praha a IPR Praha připravili výlet do budoucnosti. Výstava Praha zítra? Pražské priority představuje 25 ambiciózních investičních projektů, které promění tvář Prahy. Až do 20. prosince 2020 si je můžete prohlédnout v CAMPu.
To vše nabízí výstava Praha zítra? Pražské priority představující 25 ambiciózních stavebních projektů, které v nejbližších 20 letech výrazným způsobem promění tvář Prahy. Expozice začíná 23. září a pokračuje do 20. prosince 2020 v prostorách pražského Centra architektury a městského plánování (CAMP). Výstava, do které se mohou interaktivně zapojit sami návštěvníci, mapuje 5 základních kategorií stavebního vývoje hlavního města Prahy, a to nové čtvrti, nová dopravní propojení, nové příležitosti, nová náměstí a ulice a nové parky. Každou kategorii přitom reprezentuje 5 konkrétních projektů.

Projekty se liší svou velikostí a nachází se v různých částech města. Jedno však mají téměř vždy společné – jsou z velké části investicí města. Právě proto je v dramaturgii výstavy věnována pozornost pražským politikům, a to členům Rady hl. m. Prahy, kteří v krátkých video rozhovorech vyjadřují svůj pohled na to, jak může vypadat Praha v budoucnosti.

Jednotlivé stavební projekty představí širokoúhlá projekce v CAMPu. Kromě velkých stavebních projektů jako je metro D, pražský okruh, revitalizace Karlova náměstí nebo stavba Vltavské filharmonie ukazuje výstava také méně známé proměny budoucí Prahy. Jednou z nich je také Drážní promenáda na Praze 10. Rekonstrukcí opuštěné trati spojující Vršovice a Strašnice vznikne příjemný městský park, který bude připomínat newyorskou High Line. Hradební korzo nacházející se na rozhraní Starého a Nového Města přinese lepší propojení a podmínky pro chodce, cyklisty či městskou dopravu na jedné z nejstarších pražských promenád. Novou podobu získá dostavba Kongresového centra Praha, která vzešla z otevřené architektonické soutěže s mezinárodní účastí. Nová spojení reprezentuje Dvorecký most, který překlene Vltavu v úseku mezi zlíchovským a podolským nábřežím a propojí tak Smíchov a Pankrác. Most je navíc tvarován jako socha – architekti ve spolupráci s umělcem Krištofem Kinterou předpokládají realizaci výtvarného díla ve formě multifunkční kubistické krajiny a botanické zahrady pouličního osvětlení. Rozvojové oblasti reprezentuje vedle velkých brownfieldů jako jsou Bubny-Zátory nebo Smíchov City například méně známá nová čtvrť Bohdalec-Slatiny ohraničena železničními tratěmi a tělesem Městského okruhu, která by se v budoucnu měla proměnit v příjemné místo k životu.

Místo obvyklých karet jednotlivých projektů najdou návštěvníci v sále podrobné katalogy každé z pěti kategorií. Zapojit do hledání pražských priorit se přitom může každý. Sami návštěvníci mohou hlasovat o největší prioritě nebo navrhnout svůj vlastní prioritní projekt, který jim chyběl na kurátorském seznamu.

ÚT až NE, 9.00 až 19.00 hodin. Vstupné je zdarma.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 3. 12. 2020