Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > Praha 1989 – cesta ke svobodě
Výstavy

Praha 1989 – cesta ke svobodě

Venkovní panelová výstava pod názvem Praha 1989 – cesta ke svobodě představuje veřejnosti osudové okamžiky naší novodobé historie, které se odehrály v hlavním městě a předznamenaly blížící se konec komunistického režimu v Československu.
Prostřednictvím dobových fotografií, letáků a plakátů připomíná společensko-politickou situaci v Československu na konci osmdesátých let 20. století a zejména pak nejvýznamnější okamžiky přelomového roku 1989 na cestě za vytouženou svobodou.

Výstava připomíná hlavní události tohoto přelomového roku, které jsou neodmyslitelně spojeny nejen s Prahou, ale svým významem zasáhly do života převážné části obyvatel tehdejšího Československa.

Annus mirabilis – rok zázraků, jak bývá toto přelomové období evropských dějin často nazýváno, byl jednoznačně předznamenán vývojem politických událostí v Sovětském svazu, resp. nástupem Michaila Gorbačova do funkce generálního tajemníka ÚV KSSS v roce 1985. Uvolnila se tak cesta nevyhnutelných reforem, které mimo jiné vedly k pádu komunistických režimů v celém východním bloku. Politická garnitura v komunistickém Československu, nastoupivší k moci po invazi vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968, se zaklínala hesly o nutnosti přestavby a demokratizace společnosti. Ve skutečnosti však k žádným zásadním změnám nedocházelo. Opoziční skupiny byly pronásledovány, lidé pro své přesvědčení zavíráni do vězení, prakticky neexistovala svoboda slova, vyznání ani projevu, hromadné sdělovací prostředky plnily funkci stranického informačního a propagačního média, ústavou zakotvená vedoucí úloha strany prostupovala všemi sférami politického i společenského života.

Výstava chronologicky představuje prostřednictvím fotografií a letáků ze sbírek Muzea hl. m. Prahy, Libri prohibiti a ČTK výběr z hlavních události celého roku 1989 od lednového Palachova týdne až po prosincové zvolení disidenta a dramatika Václava Havla prezidentem Československé socialistické republiky. Návštěvníci se mohou seznámit s působením a činností nezávislých občanských iniciativ, s peticí Několik vět i s dalšími veřejnými protesty, pořádanými u příležitosti významných dějinných výročí, které předcházely studentské demonstraci dne 17. listopadu a následně sametové revoluci. Samostatný panel je věnován exodu občanů Německé demokratické republiky za svobodou přes pražskou ambasádu Německé spolkové republiky v září a říjnu 1989. Další událostí, která významně předznamenala atmosféru revolučních dnů, bylo svatořečení Anežky České, princezny z rodu Přemyslovců, provázené legendou, „že v Čechách nastane mír, pokoj a blahobyt, až bude Anežka prohlášena za svatou“. Oslava její kanonizace se podivuhodně propojila s očekávanou změnou poměrů. Slavilo se tehdy nejen svatořečení, ale též naděje na návrat svobody a demokracie do našich zemí.

Strážce města – expozice ve Svatomikulášské městské zvonici

Stálá expozice ve Svatomikulášské městské zvonici.
Praha 1, Praha

Do útrob Krenovky – komentovaná prohlídka

Přijďte prozkoumat unikátní kulturní památku, která otevírá své brány po celkové rekonstrukci! Možná trochu neviditelný dům na úpatí dřívějšího šibeničního vrchu, kousek od rušné křižovatky Bulhar na Žižkově, se stává místem pro kreativitu a tvůrčí energii.
Praha 3, Praha

Komentovaná vycházka – Bohémský svět pražských kaváren

Vydejte se s námi po stopách legendárních pražských podniků, nad jejichž kávou a vínem potřísněnými stolky trávily své dny celé generace pražských umělců a snažily se přivábit svou múzu.
Praha 1, Praha

Kruhy na vodě

Bez vody není života a bez života není umění. I takto se můžeme podívat na jeden ze základních živlů. Umělci na svých obrazech zachycují vodu z mnoha pohledů – střídání ročních období, voda a hra světel, voda a život kolem. Každá krajina má svá specifika, a to i ta česká.
Praha 8, Praha

Aktivity v okolí

Muzeum hlavního města Prahy – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

Muzeum hlavního města Prahy je od června 2020 do podzimu 2023 uzavřeno z důvodu generální rekonstrukce objektu. Po 120 letech fungování muzea je nezbytné komplexně obnovit interiéry, a to i s technickým a bezpečnostním zařízením. Ostatní budovy muzea jsou pro veřejnost otevřeny.
Praha 8, Praha

Vítejte ve středověkém domě – expozice Muzea hlavního města Prahy pro děti

Pokud chcete zabavit vaše děti a zároveň si přejete, aby poznaly např. to, jak se žilo ve středověku, co naši předkové vařili, jaká řemesla prosperovala, jak se bydlelo a co se nosilo, vezměte je do herny nazvané Vítejte ve středověkém domě v hlavní budově Muzea hlavního města Prahy.
Praha 8, Praha

Zážitková agentura Stips

Už od roku 2009 nabízí zážitková agentura Stips neobyčejné zážitky a zážitkové dárky. Nyní má agentura ve své online nabídce již celé stovky nevšedních zážitků, které utkví v paměti.
Praha 1, Praha

Desfourská zahrada na Florenci

Desfourská zahrada přiléhá na východní křídlo administrativního paláce Florentinum a kompozičně navazuje na vnitřní náměstí Piazza.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Café Libre – kafíčko v krásném prostředí

Moderní, příjemné a nekuřácké prostředí pro odpočinek, zábavu a uvolnění.
Praha 1, Praha

Gastronomie i odpočinek v pasáži U Hájků v Praze

Celý komplex pasáže U Hájků propojuje budovy stojící v ulicích Na Poříčí 42 a Na Florenci 29 v Praze. Vznikla tak naprosto unikátní gastronomická a odpočinková zóna uprostřed rušného města. Využít můžete služeb kongresového centra, lázní, butiků i ubytování.
Praha 1, Praha

Grandior Hotel Prague

Grandior Hotel Prague je 5 hvězdičkový hotel výhodně situován v Prague. Naše vstřícná recepce je připravena vám 24 hodin denně pomoci s jakýmkoliv řešením nebo dotazem.
Praha, Praha

Botanique Hotel Praha

Botanique Hotel Praha je moderní hotel inspirovaný přírodou s ekologickým přístupem v centru Prahy. Nabízí 214 moderních a prostorných pokojů, Bistro & Bar, konferenční prostory, moderní fitness a vlastní garáž. Hotel je vysoce hodnocen pro svou perfektní polohu jen kousek od srdce Starého města.
Praha 8, Praha