Úvod > Kalendář akcí > Pozorování Perseid z Kraví hory v Brně
Pozorování Perseid z Kraví hory v Brně
">
12.8.
13.8.
Přidat foto
Sportovní akce

Pozorování Perseid z Kraví hory v Brně

Chtěli byste na vlastní oči spatřit „padající hvězdu“? Pak v noci z pátku 12. srpna na sobotu 13. srpna nezůstávejte doma. Bude-li jasno, teple se oblečte, popadněte karimatku se spacákem a vydejte se na brněnskou Kraví horu. Opět se odtud můžete dívat na meteory z roje Perseid.
Výjimečné Noci padajících hvězd začínají v pátek po 22. hodině a končí po druhé hodině ranní. A když to na Kravák nestihnete nebo máte daleko? Nevadí, běžte se dívat kamkoli, kde je tmavá obloha a dobrý výhled! I když díky vstřícnému přístupu Technických sítí města Brna o půlnoci zhasne hrad Špilberk, bude nám tentokrát výhled poněkud kazit Měsíc v úplňku. I tak bychom mohli nějakou tu perseidu zahlédnout… Čekání zpestří prolétající umělé družice, nejnápadnější letní souhvězdí a planety Jupiter a Saturn.

Odkud vlastně tyto padající hvězdy přicházejí? Perseidy samozřejmě s hvězdami nic společného nemají. Planeta Země na cestě kolem Slunce každý rok mezi 10. a 14. srpnem vletí do proudu drobných prachových částic, které se v minulých staletích uvolnily z jádra komety Swift-Tuttle. Některá tato tělíska se trefí přímo do Země a při průletu její atmosférou se rychle ohřejí natolik, až se vzápětí vypaří. My pak zahlédneme světelný doprovod takového zániku – meteor. V případě proudu prachových částic z komety Swift-Tuttle se nám zdá, že „padající hvězdy“ vylétají jakoby ze souhvězdí Persea, a právě proto se jim říká Perseidy.

První záznamy o jejich průletech pochází z Číny z roku 36 našeho letopočtu. Čínští, japonští i korejští hvězdáři je sledovali několik dalších století. Novodobý příběh Perseid začíná v roce 1862, kdy američtí astronomové Lewis Swift a Horace Parnell Tuttle objevili kometu, která se pohybovala na stejné dráze jako proud Perseid. Romantické představy byly pryč. Perseidy jsou drobné prachové částice, které cestou kolem Slunce trousí právě tato kometa pojmenovaná 109P Swift-Tuttle. Výpočty přitom naznačují, že vlasatice 15. září roku 4479 prolétne těsně kolem Země. Dokonce existuje velmi malá pravděpodobnost, že se kometa Swift-Tuttle promění v tu největší Perseidu, tedy že se srazí se Zemí. Pokud by k tomu došlo, byla by to ničivější katastrofa než v případě vyhynutí dinosaurů. Jádro Swift-Tuttle má totiž průměr asi pětadvacet kilometrů, takže energie dopadu by byla několikasetkrát větší než u tělesa, které zničilo dinosaury (a dvě třetiny dalších rostlin a živočichů). Ale šance, že k tomu dojde, je – naštěstí – velmi, velmi malá.


Několik praktických rad

  • Sledujte facebook.com/hvezdarna.brno
  • Program noci je jednoduchý: lehneme si na trávu a budeme se dívat na nebe. Hrát nám k tomu bude téměř vesmírná hudba, tu a tam k dění na nebi něco řekneme.
  • Komentované pozorování v areálu koupaliště začíná v pondělí ve 22 hodin a končí po 2. hodině ranní.
  • Symbolické vstupné 10 Kč uhradíte u automatické poklady při vstupu do areálu koupaliště.
  • Pozorovat se bude pouze za pěkného počasí. Dbejte pokynů organizátorů.
  • Určitě se teple oblečte. Noci jsou chladné, padá rosa! Přineste si s sebou něco pod sebe, ideálně karimatku, ať si můžete při pozorování lehnout.
  • Bazény na koupališti budou v noci nepřístupné! Nad ránem bude nutné koupaliště opustit.

Provozovatel

Hvězdárna a planetárium Brno

Kraví hora 2
602 20 Brno
Tel.:
+420 541 321 287
Email:
e-mail@hvezdarna.cz
WWW:
https://www.hvezd...
GPS:
49,204160 16,583882
 
Region:
Jihomoravský kraj
Oblast:
Brno a okolí
Město:
Brno
 

Vstupné

Cena: 10 Kč

 

Časová náročnost

4,0 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Konfit Restaurant & wine v Brně

Konfit Restaurant & wine v Brně

Brno, Jihomoravský kraj
Cukrářství a kavárna Bukovský

Cukrářství a kavárna Bukovský

Brno-Žabovřesky, Jihomoravský kraj