Úvod > Kalendář akcí > Pozorování Perseid z Kraví hory v Brně a Terra s Lunou
Pozorování Perseid z Kraví hory v Brně a Terra s Lunou
">
10.8.
16.8.
+ Přidat foto

Pozorování Perseid z Kraví hory v Brně a Terra s Lunou

Kdy 10. srpen 2020 21:00 - 16. srpen 2020 2:00 Sportovní akce
Chtěli byste na vlastní oči spatřit „padající hvězdu“? Pak v noci od úterý 11. srpna do čtvrtka 13. srpna nezůstávejte doma. Bude-li jasno, teple se oblečte, popadněte karimatku se spacákem a vydejte se na brněnskou Kraví horu. Opět se odtud můžete dívat na meteory z roje Perseid.
Výjimečné Noci padajících hvězd začínají v úterý po 22. hodině a končí po druhé hodině ranní. A když to na Kravák nestihnete nebo máte daleko? Nevadí, běžte se dívat kamkoli, kde je tmavá obloha a dobrý výhled!

I když díky vstřícnému přístupu Technických sítí města Brna o půlnoci zhasne hrad Špilberk, bude nám tentokrát výhled poněkud kazit Měsíc v úplňku. I tak bychom mohli nějakou tu perseidu zahlédnout… Čekání zpestří prolétající umělé družice, nejnápadnější letní souhvězdí a planety Jupiter a Saturn.


Terra a Luna vedle sebe

Planeta Země a její Měsíc k sobě neodmyslitelně patří již čtyři a půl miliardy roků. Mají to k sobě ale docela daleko. Bezmála čtyři sta tisíc kilometrů. Proto jsme se rozhodli dopřát jim jedno výjimečné setkání.

V týdnu od pondělí 10. do neděle 16. srpna, vždy od 15:00 do 24:00, se o tom můžete přesvědčit na vlastní oči. Stačí odpoledne dorazit do parku na brněnské Kraví hoře a prohlédnout si jejich výjimečné desetimetrové nafukovací modely v podobě pestrobarevné Terralóny a krátery posetého Lunalónu.

Zatímco skutečná planeta Země má průměr necelých 13 tisíc kilometrů, Terralóna pouhých 10 metrů. V takovém měřítku by Mount Everest sahal do výšky 7 milimetrů. V nezmenšené realitě se Mezinárodní kosmická stanice pohybuje ve výšce 400 km rychlostí 28 tisíc kilometrů v hodině. U Terralóny bychom tuto základnu našli ve výšce 30 centimetrů. Náš Měsíc by měl průměr necelé 4 metry a pohyboval by se asi tři sta metrů daleko. O tom, jak je vlastně vesmír pustý, svědčí fakt, že Slunce by sice mělo podobu koule o průměru 1 kilometr, ale bylo by 120 kilometrů daleko, tedy zhruba u Ostravy.

Za Lunalónem se můžete vypravit klidně s dalekohledem. Jeho model totiž ukazuje povrch Měsíce v nebývale podrobném rozlišení 100 metrů. Doslova na dosah tak budete mít všechny výraznější krátery. Dokonalý potisk vznikl díky podkladům sondy Lunar Reconnaissance Orbiter, která Měsíc snímá od roku 2009.
 


Několik praktických rad

  • Sledujte facebook.com/hvezdarna.brno
  • Program noci je jednoduchý: lehneme si na trávu a budeme se dívat na nebe. Hrát nám k tomu bude téměř vesmírná hudba, tu a tam k dění na nebi něco řekneme.
  • Komentované pozorování v areálu koupaliště začíná v pondělí ve 22 hodin a končí po 2. hodině ranní.
  • Symbolické vstupné 10 Kč uhradíte u automatické poklady při vstupu do areálu koupaliště.
  • Pozorovat se bude pouze za pěkného počasí. Dbejte pokynů organizátorů.
  • Určitě se teple oblečte. Noci jsou chladné, padá rosa! Přineste si s sebou něco pod sebe, ideálně karimatku, ať si můžete při pozorování lehnout.
  • Bazény na koupališti budou v noci nepřístupné! Nad ránem bude nutné koupaliště opustit.
Celý popis
Naposledy změněno: 10. 8. 2020