Úvod > Kalendář akcí > Pouť zamilovaných ke sv. Valentinu na Vyšehrad
Pouť zamilovaných ke sv. Valentinu na Vyšehrad
"> ">
12.2.
Přidat foto
Společenské akce

Pouť zamilovaných ke sv. Valentinu na Vyšehrad

V sobotu 12. února 2022 se v Praze na Vyšehradě uskuteční pouť zamilovaných.
Tradiční Pouť ke sv. Valentinu v rámci Národního týdne manželství se uskuteční v sobotu 12. února 2022 v Praze na Vyšehradě. Dopoledne program pro snoubence i pro všechny, kdo uvažují o manželství a chtějí prohloubit svůj vztah, povede Mons. Aleš Opatrný. V 15.30 poutní mše v bazilice sv. Petra a Pavla.

Program valentinské pouti má dvě části:
Rekolekce pro snoubence i všechny, kdo uvažují o manželství a chtějí navzájem i před Bohem prohloubit svůj vztah, se bude konat v prostorách Vyšehradské kolegiátní kapituly ( K rotundě 100/10, Praha 2 ). Duchovním programem bude provázet Mons. Aleš Opatrný, vyšehradský kanovník. Vzhledem k omezené kapacitě sálu je třeba se předem přihlásit.

Poutní mše
15.30 hod. v bazilice bazilice sv. Petra a Pavla
Při poutní mši budou již tradičně vystaveny ostatky sv. Valentina.
Děkovat za dar lásky a prosit o prohloubení lásky v rodinách přijďte i vy, kterým leží na srdci budoucí život vašich dětí a vnoučat.

Sv. Valentin z Terni byl biskupem, který zemřel mučednickou smrtí ve 3. století. Císař Markus Aurelius Claudius zvaný Germanikus (268-270) tehdy zrušil manželství, protože ženaté muže nepovažoval za dobré válečníky. Valentin i přes zákaz prý tajně oddával na území Říma zamilované páry a navíc mužům radil, aby neopouštěli své ženy a neodcházeli do válek. Claudius proto Valentina nechal dne 14. února 269 popravit. V křesťanské tradici je chápán jako patron mládeže a šťastného sňatku.

K ostatkům uchovávaným v relikviáři v bazilice sv. Petra a Pavla na Vyšehradě patří světcova kost z lopatky  získaná možná již za císaře Karla IV., nebo až v 19. století. Ostatek byl znovunalezen v barokním relikviáři společně se třemi dalšími v roce 2002 v zázemí Vyšehradské kapituly.  Tyto relikviáře byly součástí barokní výzdoby kostela Petra a Pavla ze 2. čtvrtiny 18. století. Při rekonstrukci a dostavbě chrámu v letech 1885 – 1903 byly přeneseny na nové oltáře a odstraněny teprve po nástupu komunistického režimu v 50.letech 20. století a byly pokládány za ztracené. Relikviáře byly restaurovány a jsou součástí chrámové klenotnice.  Relikviář sv. Valentina bývá vystavován na jeho svátek dne 14. února před hlavním oltářem baziliky.

Provozovatel

Bazilika sv. Petra a Pavla na Vyšehradě

Štulcova
120 00 Praha 2
Tel.:
+420 224 911 353
Email:
cpr@apha.cz
Email:
fara@kkvys.cz
WWW:
https://www.cirke...
WWW:
www.apha.cz
GPS:
50,065120 14,419126
 
Region:
Praha
Město:
Praha 2
 

Časová náročnost

2,0 hodiny