Úvod > Kalendář akcí > Pošumavská jižní dráha Nové údolí

Pošumavská jižní dráha Nové údolí

Kdy 15. červen 2019 - 31. srpen 2019 Historické a vojenské akce
Na břehu Studené Vltavy, v krásné přírodě přímo v srdci Národního parku Šumava, se nachází bývalá obec Nové Údolí. Chloubou tohoto místa je nejkratší mezinárodní železnice na světě překračující hranici právě v Novém Údolí.
V letní sezóně a příležitostně i jindy se můžete po naší trati svézt replikou praní lokomotivy zvané s nadsázkou "Gigant", která byla vyrobena Zdeňkem Liberdou z Kubovy Hutě. Získáte speciální pamětní jízdenku a razítko. Lokomotivu pohání humánní pohon (tedy naši členové či brigádníci) a topí se v ní trávou posečenou v našem areálu. Provoz je tedy vskutku ekologický. Vaše děti si mohou zazvonit na lokomotivní zvonec a rozhodnout se, zda chtějí využít k cestě za hraniční čáru rychlík či osbní vlak, který zastaví i na "zastávce U břízy". Výprava do Bavor a zpět trvá cca 60 vteřin a hlava se vám z rychlé jízdy nezatočí... Pohled z lokomotivy na vyvýšeném náspu na okolní krajinu je jedinečný a při přejezdu hraničního mostu můžete zamávat kolemjdoucím turistům. Zkusíte si červenou čepici výpravčího a pravou píšťalu vlakvůdce.

Pro nejmenší je připravena šlapací drezína přezdívaná pro své pestré barvy "Kakadu". Malí i velcí kluci si mohou vyzkoušet, jaké to je pohybovat se silou vlastních svalů po opravdové železnici. Naše drezína je častým hostem i při různých výročích železnice po celých jižních Čechách.

Vedle toho si můžete v "muzeu" prohlédnout místní expozici, která je umístěna v historickém chladícím vagonu z 20. let minulého století. Minout jej nemůžete, vidíte jej ihned po výstupu z vlaku, tesně za železniční zastávkou Nové Údolí.
Celý popis
Naposledy změněno: 24. 7. 2019

Ubytování a restaurace v okolí