!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Kalendář akcí > Pospěšte pastýři k Betlému - betlémy a betlémářství v Pojizeří
Pospěšte pastýři k Betlému - betlémy a betlémářství v Pojizeří
"> "> ">
21.11.
26.1.
+ Přidat foto

Pospěšte pastýři k Betlému - betlémy a betlémářství v Pojizeří

Kdy 21. listopad 2019 17:00 - 26. leden 2020 16:00 Výstavy
Výstava věnovaná lidovým betlémům a jejich tvůrcům v Pojizeří, v oblasti, která je jedním z nejvýznamnějších středisek betlémářství na území České republiky.
Lidové betlémy nejsou typickou ukázkou tradiční lidové kultury. Mnohé z nich ani v lidovém prostředí nevznikly. Často je vyráběli drobní řemeslníci ve městech, od nichž lidé z vesnic betlémy kupovali na jarmarcích a trzích. Proto je většina betlémů složena z figur i několika autorů. Betlémy kompletně vyrobené jedním člověkem ale nejsou výjimkou. Ještě v polovině 19. století tato díla vznikala podle uměleckých předloh. Hlavní inspirací pro jejich tvůrce byly ocelotisky nebo litografické archy s předtištěnými náměty. Tyto kartony mají svůj původ v Itálii, odkud se postupně šířily do celé Evropy. Do Čech přišly z Rakouska a Německa.

Betlémy, které se stavěly ve vesnických chalupách, tak byly z části malovány podle těchto vzorů, z části se jednalo o hotová díla, která byla vyrobena ve výrobních střediscích zaměřených na výrobu betlémových figurek a jiného tzv. „poutního umění“.  Jednalo se o malířské a řezbářské dílny, které působily v řadě poutních míst (Příbram, Králíky, Andělská Hora). Vedle toho však na řadě míst najdeme autorská díla samouků, lidových malířů a řezbářů, kteří tvořili po večerech ve chvílích oddechu sobě pro radost a potěšení. Ti se inspirovali především životem kolem sebe.  Na území Čech vznikla řada betlémářských center s odlišnými typy jesliček. Pojizeří, hlavně jeho horská část, je oblastí, kde v průběhu staletí vznikly výrazné betlémové celky. Byly to často i několik metrů velké scenérie na dřevěných podstavcích a speciálně tvarovaných papírových podložkách ve tvaru skal, pokrytých sušeným mechem, kůrou stromů, s množstvím romantických architektur, s figurami řezanými ze dřeva, nebo kašírovanými a papírovými.

Na ostatních místech regionu se objevují figury cínové a plechové, ze slámy a orobince, z těsta a chleba, z keramických hmot a ze skla.  K unikátním se řadí betlémy z drahých kamenů a minerálů místní provenience, figury tlačené do formičekz papírmaše nebo dokonce figury oblékané. Vedle mohutných děl tzv. chodících, s pohyblivými figurami, které často zaplňovaly celou rohovou část světnice, zde najdeme betlémy statické a skříňkové.

Ukázku z toho, jak betlémáři povodí řeky Jizery pracovali a jaká díla vytvořili, přinese výstava sestavená nejen ze sbírky našeho muzea, ale i muzeí ve Vysokém nad Jizerou, Jilemnice, Nové Paky, Lomnice nad Popelkou, Železného Brodu, Liberce, Mnichova Hradiště, Mladé Boleslavi ad.  

 
Celý popis
Naposledy změněno: 11. 12. 2019

Ubytování a restaurace v okolí

Ábelův Mlýn

Ábelův Mlýn

Turnov, Český ráj
Pivovar Rohozec v Turnově

Pivovar Rohozec v Turnově

Turnov, Český ráj