Úvod > Kalendář akcí > Poslední Samoselové – 35 let od katastrofy v Černobylu
Výstavy

Poslední Samoselové – 35 let od katastrofy v Černobylu

Kdy 1. červenec 2021 – 12. září 2021
Výstava fotografií od Ondřeje Soukupa „Poslední Samoselové – 35 let od katastrofy v Černobylu“. Od 1. července do 12. září v podkroví katedrály Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele v Kutné Hoře – Sedlci.
Černobílé fotografie od Ondřeje Soukupa se vyznačují svou tíživou expresívností. Tváře posledních Samoselů, tedy lidí, kteří se rozhodli po katastrofě v Černobylu do oblasti vrátit, promlouvají nejenom 35 let starou událostí, ale i dny následujícími, které byly možná ještě horší, než katastrofa samotná. Daleko od civilizace, stranou zájmu všech, zapomenuti vládou, přežívají v místě, které samo o sobě vzbuzuje apokalyptické pocity. Na výstavě v sedlecké katedrále je možné zhlédnout kombinaci portrétů Samoselů a oblasti samotné. Zvrásněná krajina s torzy objektů se jakoby zrcadlí v jednotlivých obličejích starousedlíků…o to silnější dojem výstava zanechává.   

Ondřej Soukup se do Černobylu vydal hned dvakrát. Poprvé v roce 2017, kdy se rozhodl do Černobylu odcestovat sám, lákala ho možnost fotit opuštěné město a blízké okolí. Podruhé byl naopak osloven režisérkou Monikou Nedvědovou a stal se tak součástí realizačního týmu výpravného dokumentu s názvem „Poslední Samoselové“. Cílem projektu byl nejen filmový dokument samotný, ale i snaha upozornit na to, v jakých podmínkách lidé, kteří se jen prostě chtěli vrátit domů, žijí. Jak silní obyvatelé zakázané oblasti musí být, aby zde přežili. Autor výstavy, velmi dobře vnímá lidskou tragédii, dokáže ji jasně zachytit byť jen v prchavém okamžiku pohledu, výrazu, gesta.

I přes svoje mládí, má za sebou Ondřej Soukup již mnoho úspěchů, nejen na poli fotografie, ale i filmování a hudby. Je nositelem čestného uznání za krátký dokument o Kutné Hoře, kterou obdržel v roce 2017 od asociace Czech Tourism. V roce 2019 získal cenu Evropy 2 za nejlepší klip roku. Jako fotograf má za sebou dvě autorské výstavy a zůstává věrný fotoaparátům značky Canon a objektivům Sigma.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 12. 8. 2021

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel U Kata

Hotel U Kata

Kutná Hora, Střední Čechy
Hotel Mědínek

Hotel Mědínek

Kutná Hora, Střední Čechy
Barborská cocktail bar

Barborská cocktail bar

Kutná Hora, Střední Čechy