!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Kalendář akcí > Bitva u Blátivé zátoky – Poslední Indiánské války Březno u Chomutova
Hudební a divadelní akce

Bitva u Blátivé zátoky – Poslední Indiánské války Březno u Chomutova

  • 9. červenec 2016 9:00 - 23:00
Zveme vás na prožití krásného dne z celou rodinou, po celý den doprovodný program, hlavní bod programu je bitva mezi indiány a 7 Kavalerii gen. Custera.
Mnoho vody uplynulo v řece Little Big Horn, roztál poslední sníh a na amerických prériích se neustále odehrává bezpočet střetů mezi původními obyvateli zvanými  indiáni a  stále větším počtem bělochů valících se za vidinou zlata a zabrání nekonečných prostor ladem ležící půdy. Jednou z hlavních tepen, důležitou pro dobývání a osídlování amerického severozápadu, byla veliká řeka Missouri, což v jazyce původních obyvatel znamená Blátivá řeka. Tato řeka odvodňuje velkou část Severní Dakoty a přímo protéká územím, které obývají indiáni početného kmene Siouxů. Dál směřuje na jihovýchod, až do místa u nynějšího města St. Louis, kde se spojuje s řekou Mississippi a tvoří tak největší řeku Spojených států. Vládne zde poměrně drsné vnitrozemské podnebí s velkými teplotními rozdíly mezi létem a zimou. Konec zimy vždy znamenal pro celou oblast období velikých povodní a  jindy p oměrně klidná a mělká řeka se rázem měnila v kalný veletok, který často měnil své koryto.
 
Původními obyvateli Severní Dakoty byli indiáni početného kmene Siouxů, kteří byli známí svou neústupností a bojovností. Jedním ze siouxkých kmenů byli také Dakotové, po nichž byla oblast pojmenována. Slovo „dakota“ znamenalo „přátelé“ či „spojenci“. Tito indiáni však nenáviděli bělochy, kteří sem přišli na počátku 18. století a snažili se jim vzít svobodu a jejich zem. Bělošští osadníci měli také zálusk na četná přírodní bohatství, která země ukrývala. Šlo především o zlato a diamanty. Docházelo tak k četným bojům, mnoho bělochů bylo zajato, mučeno a zabito. Tato lákadla do země přilákala mnoho kovbojů a banditů a původní indiánské obyvatelstvo bylo postupně úplně vytlačeno.
 
Jsme v období někde mezi lety 1830 až 1880. Náš příběh se tedy odehrává asi před 160 lety. V této době doplouvají malé námořní lodě s nízkým ponorem až na střední tok Missouri. Spolu s kolesovými parníky, které jsou v této době velmi hojně využívaným a typickým dopravním prostředkem, tvoří velmi důležité dopravní prostředky pro osídlení těchto obrovských území. Nízký ponor lodím umožňuje zajíždění do některých slepých ramen řeky, kde vznikají malé přístavy s osadami tvořícími výchozí bod kolonizátorů.
 
Naše malá osada s přístavem, nazývaná prostě Blátivá zátoka, měla tu výhodu, že tady nad zátokou byl malý pahorek s pevností. Tato pevnůstka sloužila jako velký sklad různého materiálu a všeho, co mohli osadníci potřebovat. Od koní a povozů počínaje a pytli s moukou, nádobami, přikrývkami a obilím konče.
 
O tyto přístavy a vznikající osady měli velký zájem i původní obyvatelé plání – indiáni početného kmenového svazku Siouxů. Nelíbilo se jim, že právě odsud přichází na jejich území spousta bílých lidí, kteří zabírají veliká území a na nich zakládají pole a pasou dobytek. Časté nájezdy, při kterých bylo zabito mnoho bělochů a osady vypáleny, znamenaly sice pro bělochy těžké ztráty, ale nemohly zabránit tomu, aby lodní doprava spolu s budovanou železnicí pomohla k vyhubení obrovských bizoních stád a vytlačení indiánů z jejich území.
 
Indiáni věděli, že každý příjezd lodí znamená přísun mnoha bílých lidí, ale také mnoha potřebných věcí. I tentokrát jsou v přístavu indiánští zvědové, aby po příjezdu jedné z plachetnic mohli předat zprávu svým válečníkům. Zdá se, že jedna loď opravdu vplouvá do slepého ramene, kde se stromy v úzkém korytě téměř dotýkají plachet. Chystá se přistát. Jak se bude dál příběh odehrávat? Dozvíte se to i vy, pokud se přijdete podívat…
Zobrazit více

Provozovatel

Pole na konci obce Březno

125
431 45 Březno
Tel.:
+420 739 755 450
Email:
countrysedyvlk@se...
WWW:
www.8kavalerie.cz
GPS:
50,409442 13,445553
 
 

Vstupné

Cena: 50 Kč

Poznámka:Děti do výšky luku zdarma

 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 
Nechranická přehrada u Kadaně

Nechranická přehrada u Kadaně

Kadaň, Severozápadní Čechy
Herna Kulíškov v OC Chomutovka

Herna Kulíškov v OC Chomutovka

Chomutov, Severozápadní Čechy
Jezdecká stáj Nechranice

Jezdecká stáj Nechranice

Březno, Severozápadní Čechy
Oblastní muzeum v Chomutově

Oblastní muzeum v Chomutově

Chomutov, Severozápadní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Republika

Restaurace Republika

Chomutov, Severozápadní Čechy
Republika

Republika

Chomutov, Severozápadní Čechy
Restaurace U Dvou rytířů

Restaurace U Dvou rytířů

Chomutov, Severozápadní Čechy