Úvod > Kalendář akcí > Polostínové zatmění Měsíce

Polostínové zatmění Měsíce

Kdy 10. leden 2020 18:07 - 22:12 Sportovní akce
Polostínové zatmění Měsíce bude možné pozorovat v pátek 10. ledna 2020 od 19:30 do 20:40, nejlépe kolem vrcholné fáze jevu, která nastane ve 20:10. Úkaz, který jindy pouhýma očima nelze pozorovat, bude letos viditelný, protože Měsíc projde těsně nad stínem Země.
Pozorování s odborným výkladem pořádají obě pražské hvězdárny (Štěfánikova i Ďáblická) i hvězdárna v Ondřejově, kde sídlí Astronomický ústav Akademie věd. Polostínové zatmění nastává při úplňku, ale jen pokud Měsíc projde blízko stínu vrženého Zemí. Pokud se vypravíte na některou z hvězdáren uvidíte vedle potemnělého Měsíce i Venuši jako Večernici, která je v prvních měsících letošního roku velice jasná.

Měsíc při tomto zatmění vypadá lehce "začouzeně". Očima to bude pozorovatelné zhruba od 19:30 do 20:40, nejlépe kolem vrcholné fáze jevu, která nastane ve 20:10. S pomocí profesionální techniky pak lidé mohou sledovat jev jak ze Štefánikovy hvězdárny na Petříně, tak i z hvězdáren v Ďáblicích a ve středočeském Ondřejově. Komentované pozorování oblohy všechny pořádají od 18:00. V Ondřejově potrvá do 20:30, v Praze ještě o půl hodiny déle.
 
Celý popis
Naposledy změněno: 10. 1. 2020

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Samechov v Posázaví

Hotel Samechov v Posázaví

Chocerady, Střední Čechy
Marmelády Šafránka

Marmelády Šafránka

Čerčany, Střední Čechy
Hotel Vila Olga Jevany

Hotel Vila Olga Jevany

Jevany, Střední Čechy