Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > Poklady ze starých skříní v Ústí nad Labem
Výstavy

Poklady ze starých skříní v Ústí nad Labem

Výstavu Ivy Hüttnerové Poklady ze starých skříní můžete vidět do 12. ledna v Muzeu města Ústí nad Labem.
Začalo to nenápadně. Po své babičce jsem zdědila malý byteček v Praze na Letné plný starých předmětů. Nikoli starožitností, ale věcí denní potřeby: hrnky, vařečky, kredenc s mnoha šuplíky, šicí stroj Singer, staré pendlovky… Bylo mi asi dvacet let a zařizovala jsem svou první domácnost. Přestože právě panovala móda sektorových stěn, umakartu a krimplenu, nic z těch opotřebovaných věcí jsem nedokázala vyhodit. Naopak sháněla jsem další, obcházela bazary, vetešnictví, „železné neděle“ i skládky. Tenkrát byl pro sběratele ráj, všichni se starých krámů zbavovali a krásný hrnek s třešněmi či oválný rámeček se daly koupit za pár korun. Snažila jsem se ty věci opravit, vypulírovat a vrátit jim život. V době praktických silonových záclon jsem věšela do oken ty ručně háčkované, které se musí škrobit a vypínat, a dělám to dodnes.

Je s tím práce, ale stojí to za to. Vždycky, když žehlím nový kousek do své sbírky, ať je to košilka, ubrus či zástěrka, myslím na ty nekonečné hodiny, které věnovaly naše babičky či prababičky tomu, aby vlastnoručně zkrášlily svůj domov. Protože: Kdo radosti nemá, ten ji marně jinde hledá, jak stojí psáno na jedné vyšívané kuchařce. Nikdy nepochopím, kde na to vzaly čas. Možná tenkrát ty pendlovky tikaly pomaleji. Vím, že ta moje sbírka nemá žádnou valnou historickou ani finanční hodnotu. Je jen svědkem časů minulých, které mnozí ještě pamatují. Pro mne má ovšem cenu ohromnou. Ráda ji přerovnávám a jsem vděčná za každý nový přírůstek. Ze srdce děkuji všem, kteří do mé sbírky přispěli. Ze všeho nejraději ji ukazuji těm, které dnes už zbytečné věci dojímají stejně jako mne a kteří obdivují šikovnost, trpělivost a řemeslnou zručnost našich předků. 

Provozovatel

Muzeum města Ústí nad Labem

Masarykova 1000/3
400 01 Ústí nad Labem
Tel.:
+420 475 210 937
Email:
kral@muzeumusti.cz
WWW:
www.muzeumusti.cz
GPS:
50,660784 14,034727
 
 

Vstupné

Cena: 50 Kč

Snížená cena: 30 Kč

 
 
 

Flaška – od demižonů k ruinám aneb 150 let největší lahvárny v monarchii

Novou výstavou s lakonickým názvem „Flaška“ připomene Muzeum města Ústí nad Labem nejen její stopadesátiletou historii, ale i skleněnou lahev coby fenomén mezi obaly.
Ústí nad Labem, Ústecký kraj

Vánoční trolejbusy v Ústí nad Labem

Dopravní podnik města Ústí nad Labem a.s. pokračuje v tradici a od 3. prosince 2022 bude až do 6. ledna 2023 pravidelně nasazovat vánočně nazdobené trolejbusy.
Ústí nad Labem, Ústecký kraj

Akva-Tera burza Teraristika Ústí

Výstavní a prodejní setkání chovatelů exotických zvířat, akvaristů a flory v Ústí nad Labem. Přijďte navštívit tuto burzu zvířat, která se koná 12x do roka (včetně prázdnin) v Clarion Congress Hotel Ústí nad Labem, vždy v neděli od 09:00h. do 12:00 hod.
Ústí nad Labem, Ústecký kraj

Výstava Terra Arte – akrylové abstrakce na motivy planety Země

Premiérová výstava uměleckého dua Evy Poslové a Kateřiny Drbalové má společný motiv, kterým je planeta Země. Obě autorky ztvárnily různorodé podoby hornin, minerálů, krajiny, reliéfu, zemských živlů či myšlenek, které se pojí k tomu, co vzniklo dlouho před námi a neustále se vyvíjí.
Ústí nad Labem, Ústecký kraj

Muzeum města Ústí nad Labem

Muzeum v centru města Ústí nad Labem vlastní rozsáhlé sbírky z oblasti přírodních věd, archeologie, historie a umění. K největším souborům patří sbírky přírodovědné, které vznikaly již od konce 19. století.
Ústí nad Labem, Ústecký kraj

Naši Němci – expozice v Muzeu města Ústí nad Labem

V budově Muzea města Ústí nad Labem vznikla expozice Naši Němci, přibližující historii a kulturu německojazyčného obyvatelstva českých zemí. Výstava obsahuje řadu moderních a multimediálních prvků, jako jsou filmové projekce, animace, vizualizace či interaktivní digitální mapy.
Ústí nad Labem, Ústecký kraj

Břestovce západní v Ústí nad Labem

Před budovou muzea města Ústí nad Labem v parku Smetanovy sady se nachází skupina památných stromů – břestovců západních. Jedná se o zvláštní stromy s rozložitými pokroucenými větvemi, které pamatují konec 19. století.
Ústí nad Labem, Ústecký kraj

Severočeské divadlo v Ústí nad Labem

Divadlo bylo postaveno v letech 1908-1909 podle projektu vídeňského architekta Alexandra Grafa v novobarokním stylu s kapacitou 878 návštěvníků. Slavnostního otevření se dočkalo 21. září 1909.
Ústí nad Labem, Ústecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Tortuga Bay

Nejste někde v docích, kde v lokálu drsní chlápci dělají burgery? Ne, jste v Ústí, kde se v únoru 2018 dva vousatí týpci v klobouku rozhodli, že své letité zkušenosti s pitím karibských rumů a pojídáním burgerů zúročí ve svém bistru.
Ústí nad Labem, Ústecký kraj

Restaurant Zdar – zážitková gastronomie v Ústí nad Labem

Restaurant Zdar otevírá každý čtvrtek a pátek večer a nabízí svým hostům pokaždé nový jídelní lístek. Menu je vždy tematické, inspirované ročním obdobím, svátky nebo jinými událostmi.
Ústí nad Labem-město, Ústecký kraj

Krušnohorská pivní stezka

Světlé i tmavé ležáky ze žateckého chmele, pšeničná světlá piva podle starých německých receptur nebo osvěžující nízkoalkoholické limonády – to vše nabízí Krušnohorská pivní stezka na české i saské straně hor.
Ústí nad Labem, Ústecký kraj

Pivovar Hotel Na Rychtě v Ústí nad Labem

Pivovar Hotel Na Rychtě nabízí příjemné ubytování v centru města Ústí nad Labem. Restaurace Na Rychtě patří mezi tradiční české restaurace s vlastním pivovarem, který vyrábí nefiltrovaná piva pouze pro soukromou potřebu hotelu. Po předchozí domluvě je možná i exkurze do výroby.
Ústí nad Labem, Ústecký kraj