!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Kalendář akcí > Podzim na Pernštejně - netradiční prohlídka
Výstavy

Podzim na Pernštejně - netradiční prohlídka

Kdy 19. září 2020 – 28. září 2020
Léto pomalu, ale jistě ustupuje podzimu a na památkách se připravují akce zaměřené právě na toto roční období. Snad nejlépe to vystihuje již 21. ročník tradiční výstavy Podzim na Pernštejně, která letos proběhne od 19. do 28. září na jednom z nejkrásnějších středověkých hradů Moravy.

Slavnosti plodů a květin na hradě Pernštejn – Aqua vitae: Interiéry I. a II. prohlídkového okruhu středověkého hradu ožijí netradiční výzdobou z květů a plodů podzimu. Hradní interiéry vyzdobí květy a plody podzimu odborníci na květinová aranžmá.

Přítomnost řezaných květin sahá až do prehistorického období Země. Pak se květiny začaly častěji objevovat ve starém Řecku, kdy se korunovace králů bez nich nemohla obejít. Ve středověku se začínají květiny rozšiřovat zejména do umění a stávají se hlavními motivy obrazů a jiných uměleckých děl. Ačkoli temná doba středověku a vliv církve květinám moc nepřály, přechovávalo se mezi lidem mnoho pohanských a lidových zvyků, ve kterých měly květiny nezastupitelnou roli. Byly to např. slavnosti jara, plodnosti nebo naopak zvyky a obyčeje spojené s kouzly a pohřbíváním.

Koncem středověku začali lidé zdobit květinami prostřený stůl a podlahy obytných místností sypat vonnými květy. V té době se ještě nevkládaly květiny do nádob, ale objevovaly se jako girlandy. A zcela zvláštní význam však měly květiny v symbolice, hlavně pak v erbovních znacích šlechty.

Na hradě bude v době konání výstavy otevřeno denně kromě pondělí od 10 do 16 hodin.

Zobrazit více
Naposledy změněno: 15. 9. 2020
20.6.
TraktorŠou Borovník 2021

TraktorŠou Borovník 2021

Borovník, Jižní Morava
25.12.
31.12.
Vánoční prohlídky zámku Lysice

Vánoční prohlídky zámku Lysice

Lysice, Jižní Morava
28.11.
13.12.
Královský advent na hradě Svojanov

Královský advent na hradě Svojanov

Svojanov, Východní Čechy
30.7.
31.7.
Letní kulturní festival Hrady CZ - Veveří

Letní kulturní festival Hrady CZ - Veveří

Veverská Bítýška, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí

Ala hotel v Bystřici nad Pernštejnem

Ala hotel v Bystřici nad Pernštejnem

Bystřice nad Pernštejnem, Vysočina
Pivnice Kozlovna v Bystřici nad Pernštejnem

Pivnice Kozlovna v Bystřici nad Pernštejnem

Bystřice nad Pernštejnem, Vysočina