Úvod > Kalendář akcí > Historické a vojenské akce > Poberounský masopust
Historické a vojenské akce

Poberounský masopust

Zadní Třebaň ožije opět velkolepou oslavu masopustu. Tento masopust bývá největší v celém Středočeském kraji. Čeká vás bohatý program a samozřejmě také průvod masek s vyhlášením té nejoriginálnější.
V roce 1990 se v Zadní Třebani u Berouna konala první novodobá oslava masopustu. Letošní zadnotřebaňský, nebo také Poberounský »fašaňk« tedy bude už šestadvacátý. Velkolepý rej maškar vypukne jako vždy poslední sobotu v masopustě – ta tentokrát připadá na 14. února.

Program XXVI. Poberounského masopustu, který patří mezi největší akce svého druhu v celém Středočeském kraji, začne už před devátou hodinou zabíjačkou a stylovým staročeským jarmarkem, na kterém budou kromě výrobků řemeslníků k dostání preclíky, perníky, koláče, pečené maso, víno, medovina...

V 9.30 bude odstartováno finále soutěže Školní palačinka, v níž změří síly dětští kuchaři. Počínaje 10.15 se na improvizovaném jevišti v podobě valníku postupně představí:
  •     staropražská kapela Třehusk
  •     kejklíř a iluzionista Petr Theimer
  •     dětská lidová muzika Notičky
  •     taneční skupina Proměny
  •     řevničtí ochotníci s tradiční masopustní fraškou
Nakonec bude symbolicky pochován Masopust a oceněny nejoriginálnější masopustní převleky. K účasti jsou zváni všichni – místní i přespolní. Poté bude na zadnotřebaňské návsi oficiálně zakončen premiérový ročník Gurmánského festivalu Karlštejnska a obcí se vydá průvod maškar v čele s kapelou a kvartetem »hlavních« postav: medvědem a medvědářem, policajtem i Masopustem-Bakchem. Všichni budou ochutnávat dobroty – jedlé i tekuté – které pro ně připraví místní hospodyňky a hospodáři. Loni průvod pohostilo neuvěřitelných 37 (!) domácností – podaří se letos tento rekord překonat...? Tři vítězové soutěže o nejlepší koblihu, šišku či jiné masopustní občerstvení budou jako každoročně oceněni. Bezprostředně po skončení průvodu, tedy přibližně od 18.00-18.30, se ještě bude konat neformální sousedské posezení s kapelou Třehusk ve Společenském domě.

Masopustní oslavy uzavře v neděli 15. února 2015 od 14.00 ve Společenském domě v Zadní Třebani DĚTSKÝ KARNEVAL. Pro děti budou připraveny hry, soutěže, volba nejhezčí masky i kolo štěstí. Vystoupí liteňské mažoretky, zahraje staropražská kapela Třehusk.

Provozovatel

Obec Zadní Třebáň

Na Návsi 6
267 29 Zadní Třebaň
Tel.:
+420 257 721 399
Email:
podatelna@zadnitr...
WWW:
masopust.nasenovi...
GPS:
49,919258 14,209901
 
 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Rockový Slunovrat 2023

14. ročník hudebního festivalu Rockový Slunovrat své návštěvníky opět přivítá v Tradiční festival v Lesním divadle Řevnice.
Řevnice, Středočeský kraj

Největší loutkový betlém v Česku – Karlštejnský královský betlém

Muzeum betlémů Karlštejn ukrývá raritní betlém – na půdě si můžete prohlédnout loutkový Královský betlém. Mechanický betlém ukazuje 46 historických postav v dobovém odění. Poznáte zde např. Karla IV., Mistra Theodorika. Rudolfa II. nebo T. G. Masryka. Úchvatná je také scéna s rytířským soubojem.
Karlštejn, Středočeský kraj

Česká mše vánoční – J. J. Ryba na Karlštejn

Tradiční mše vánoční Jana Jakuba Ryby zazní v Rytířském sále Císařského paláce hradu Karlštejn. První termín je v 17:00 hodin, podruhé zazní Česká mše vánoční ztichlým hradem v 19:00 hodin.
Karlštejn, Středočeský kraj

Parkour třetího věku

Srdečně vás zveme na seminář ke kurzu Parkour třetího věku v úterý 6.12. od 9:30 hodin do Jojo Gymu.
Dobřichovice, Středočeský kraj

Aktivity v okolí

Berounka – řeka, kterou proslavil spisovatel a vášnivý rybář Ota Pavel

Berounka je největším levobřežním přítokem Vltavy. Měří necelých 140 km a na své cestě její tok obohacují vody 45 přítoků, z toho 24 levobřežních. Původní název řeky byl Mže a právě ta je jednou z řek, z níž Berounka vzniká.
Zadní Třebaň, Středočeský kraj

Solná jeskyně v Hlásné Třebáni

Dopřejte si relaxaci v solno–jodové jeskyni v Hlásné Třebáni, kde mikroklima tvoří tří druhy soli: z Mrtvého moře, Černého moře a solného dolu Klodawa. Právě toto mikroklima má nejintenzivnější ozdravné a relaxační účinky.
Hlásná Třebaň, Středočeský kraj

Vodácká naučná stezka Berounka

Trasu naučné stezky Berounka tvoří řeka Berounka a je primárně určena vodákům. Začíná na západní hranici CHKO Křivoklátsko a končí na východní hranici CHKO Český kras.
Karlštejn, Středočeský kraj

Autokemp Ostrov Zadní Třebaň

Chytit sumce, projet se na pramici, vykoupat se pod jezem na řece Berounce, to můžete v Zadní Třebani. Na ploše ostrova s rozlohou 7 ha nabízí camp ubytování v 19 chatkách. Přímo na ostrově v blízkosti ubytovacích kapacit najdete stylovou country restauraci.
Zadní Třebaň, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Minipivovar Bobr v Zadní Třebani

Minipivovar Bobr, který se nachází v obci Zadní Třebaň, vaří jak tradiční české pivo plzeňského typu, světlý a polotmavý ležák, tak příležitostně polotmavý speciál či svrchně kvašený světlý.
Zadní Třebaň, Středočeský kraj

Pivovar Řevnice

Pečlivě ošetřené pivo a poctivá česká klasika na talíři. Otevřeno máme denně, neděle až čtvrtek od 11 do 22 hodin, pátek a sobota od 11 do 23.
Řevnice, Středočeský kraj

Boutique Hotel Corso

Zpomalte a zapomeňte na každodenní povinnosti. U nás načerpáte energii z přírody Českého krasu, malebných Brd a pohodlí našich stylových pokojů.
Řevnice, Středočeský kraj

Restaurace v Romantickém Hotelu Mlýn

Rybí restaurace s překrásným výhledem a jedinečným umístění v krásné a romantické přírodě u jezu řeky Berounky pod hradem Karlštejn, a to pouhých 25 km od Prahy a 15 km z Berouna.
Karlštejn, Středočeský kraj