Úvod > Kalendář akcí > Sportovní akce > Po stopách Tří oříšků pro Popelku
Sportovní akce

Po stopách Tří oříšků pro Popelku

Na sobotu 4. října 2014 jsou do Švihova u Klatov zváni všichni příznivci pohádky Tři oříšky pro Popelku. Uskuteční se tam již třetí ročník oblíbeného podzimního turistického pochodu s názvem Po stopách Tří oříšků pro Popelku.

Výlet po místech natáčení pohádky završí slavnostní ples. Po celý den bude také přístupná výstava, která nabídne kromě fotografií a replik kostýmů z filmu také dva unikátní modely scén z filmu zapůjčené ze zámku Moritzburg. Program připravil Ochotnický spolek Buřina Příchovice, Správa hradu Švihov ve spolupráci se zámkem Moritzburg, Skupina historického tance Danza Alegre a Město Švihov.

Účastníci pochodu budou zavedeni na místa, kde se na Švihovsku natáčela pohádka Tři oříšky pro Popelku. Poznáte místa, kde Popelka se svojí sestrou Dorou a zlou macechou bydlela, kudy na nádvoří jejich statku přijel král s královnou, kde byl ustájený kůň Jurášek, kam Popelka jezdila za sovou Rozárkou anebo kde se Dora s macechou převrátily do rybníka, když ujížděly před princem.

Jedna trasa je určena pro pěší, druhá pro cyklisty. Pěší trasa je vhodná i pro rodiny s dětmi. Povede po loukách a po místních komunikacích ze Švihova do Mezihoří, kde se půjde kolem rybníka, do kterého se převrátila Dora s macechou. Pokračovat se bude dále kolem sadu, do kterého Popelka jezdila za sovou Rozárkou, a pak už dojdou všichni zpět na hrad do Švihova. Po cestě bude na turisty čekat několik pohádkových zastavení, tentokrát s motivy českých pohádek.

Druhá trasa je trochu náročnější. Cyklistická trasa je určena především pro zdatnější cyklisty. Povede ze Švihova do Chudenic na rozhlednu Bolfánek, kde se mohou zájemci nejen pokochat rozhledem do krajiny, ale zhlédnout i výstavu věnovanou natáčení českého filmu pro pamětníky Za ranních červánků. Ten se totiž na Bolfánku a v Chudenicích ve třicátých letech 20. století natáčel. Účastníky obou tras čekají krásné výhledy do podzimní krajiny, na pošumavské vrchy a městečko Švihov.

Prezence turistů i cyklistů a start pochodu i cyklotrasy je na nádvoří hradu Švihov od 10 do 11 hodin. Cíl obou tras je opět na hradě ve Švihově mezi 13. a 14. hodinou. Na všechny účastníky akce čeká občerstvení i malá pozornost od pořadatelů. Startovné je symbolické 50 korun na osobu.

Sportovní dopolední část bude zvolna přecházet ve slavnostní odpolední ples. Před jeho zahájením si budou moci děti i dospělí zasoutěžit na nádvoří hradu. Děvčátka jistě ráda pomohou Popelce přebrat hrách a čočku, zatímco kluci neodolají a zkusí sestřelit šišku. Také bude čas a prostor pro přípravu na ples konaný v hradním špýcharu. Kdo nebude mít své oblečení, bude mít možnost zapůjčit si ho v půjčovně kostýmů a jako doplněk si děti vyrobí škrabošku nebo korunku a meč. Samotný ples poté začne v 15:00 příjezdem Popelky na koni Juráškovi. Po předtančení bude následovat volná zábava, a na konci vyhlášení nejhezčího prince a princezny.

V přízemí plesového sálu bude instalována výstava k filmu Tři oříšky pro Popelku. Fotografie a repliky šatů tentokrát obohatí dva unikátní velké modely, které na Švihov laskavě zapůjčili kolegové ze saského zámku Moritzburg. Model Švihova představí nádvoří hradu s filmovými kulisami, tehdejší Popelčin statek. Druhý model připomene plesovou scénu z pohádky a umocní slavnostní atmosféru.

Provozovatel

Vodní hrad Švihov

Žižkova 1
340 12 Švihov
Tel.:
+420 376 393 378
Tel.:
+420 606 666 419
Email:
svihov@npu.cz
WWW:
/
GPS:
49,478965 13,285492
 
Region:
Plzeňský kraj
Oblast:
Pošumaví
Město:
Švihov
Tipy na výlet:
Švihov a okolí
 

Vstupné

Cena: 50 Kč

 

Časová náročnost

6,0 hodin

 
 

Výstava Za tajemstvím Popelčina střevíčku

Výstavní prohlídkový okruh na Švihově věnovaný Popelce a natáčení slavného filmu Tři oříšky pro Popelku se nachází ve čtyřech podlažích Bílé bašty, do které se dostanete samostatným vchodem přímo z velkého hradního nádvoří.
Švihov, Plzeňský kraj

Adventní prohlídky hradu Švihov

Na adventní a vánoční období připravujeme pro naše návštěvníky zimní prohlídky hradu.
Švihov, Plzeňský kraj

Zimní kino na hradě Švihov

Zveme vás na promítání pohádky Tři oříšky pro Popelku na hradě Švihov.
Švihov, Plzeňský kraj

Adventní prohlídky hradu Švihov

Na adventní a vánoční období připravujeme pro naše návštěvníky zimní prohlídky hradu.
Švihov, Plzeňský kraj

Vodní hrad Švihov – skvost, který stojí za to vidět zblízka

Jednou z nejmohutnějších fortifikačních staveb v Čechách je vodní hrad Švihov nedaleko Klatov. Po celou turistickou sezónu hrad žije nejen prohlídkami, ale také nesčetnými doprovodnými akcemi.
Švihov, Plzeňský kraj

Vstupní věž hradu Švihov s expozicí stavebního vývoje hradu

Expozice nazvaná "Od zříceniny k památce" je rozmístěná v pěti podlažích a mapuje stavební vývoj hradu i proměnu okolní krajiny. Seznamuje s obnovou hradu v polovině 20. století i středověkými stavebními řemesly. Nechybí ani interaktivní model věže či herní prvky pro nejmenší návštěvníky.
Švihov, Plzeňský kraj

Po vodě kolem hradeb – jízdy na loďce u hradu Švihov

Na hradě Šivhově si lze zapůjčit lodičku a vydat se na ohruh "Loďka – po vodě kolem hradeb", který vám ukáže švihovský hrad netradičně z vodní hladiny přilehlého příkopu.
Švihov, Plzeňský kraj

Naučná stezka Švihov a okolí

Tato vycházková trasa zavede návštěvníky do míst šerého dávnověku, bohaté historie středověku a vzácných přírodních památek na švihovsku.
Švihov, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Pension Country Relax a farma Galloway v Roupově

Pension, restaurace a steak house na rodinné biofarmě se zaměřením na chov dobytka Galloway a koní Appaloosa nacházející se v krásné krajině nedaleko hradu Švihov.
Roupov, Plzeňský kraj

Pivovar a restaurace Stará Škola

Minipivovar byl vystavěn v prostorách restaurace Stará škola v Chudenicích, kde ještě do r. 1986 byla místní škola.
Chudenice, Plzeňský kraj

Čajovna U Naší milé Paní v Klatovech

Klatovská čajovna, která vás přivítá ve své historické budově a tudíž v jedinečném prostředí, vám vždy nabídne příjemně strávené chvíle. Můžete si u nás vybrat ze široké nabídky čajů indických, čínských, i z dalších zemí dalekých.
Klatovy, Plzeňský kraj

Country Saloon Klatovy – Beňovy

Country Saloon Klatovy – Beňovy nabízí stylové ubytování i výbornou restauraci. Specialitou restaurace jsou steaky z hovězího masa, které grilujeme na otevřeném ohni – krbu přímo před zraky hostů.
Klatovy, Plzeňský kraj