Úvod > Kalendář akcí > Prohlídka s průvodcem
Historické a vojenské akce

Prohlídka s průvodcem

Kdy 22. červenec 2021 18:00 - 20:00
Kdysi byla Máří Magdalena na našem území uctívána mnohem víc a již tehdy byla opředena mnoha tajemstvími. Stala se po ztrátě kultovních míst nejpřijatelnější křesťanskou světicí pro zdejší slovanské etnikum. Oblíbenost Máří Magdaleny zanechala v Praze už v raném středověku dodnes viditelné stopy.
„Růžovou linií“ (nikoli podle růžové barvy, nýbrž rudého květu růže) je podle slavného autora bestsellerů Dana Browna linie Máří Magdaleny, která prochází Paříží. Také Praha má však svou magdalénskou „růžovou linii“ – bohužel téměř neznámou – a navíc i několik relikvií Máří Magdaleny. Pochází většinou zrovna z těch míst ve Francii, kam za Máří Magdalenou proudí zástupy poutníků i z našich zemí a netuší, že části jejích relikvií jsou uchovávána i v Praze. Jak se sem dostali? Například zásluhou Karla IV. a Arnošta z Pardubic, kteří je přivezli z Francie. Karel IV. musel být o kultu Máří Magdaleny ve francouzském království velice dobře informován, vyrůstal přece na francouzském královském dvoře.   

Během procházky si řekneme k relikviím i svatostánkům Máří Magdaleny v Praze mnohem víc. A také o tom, co ji možná spojovalo s kněžnou Libuší nebo slovanskou bohyní Krasinou, jejíž sochu dala podle legend vyhotovit ze zlata právě Libuše a která měla být umístěna přibližně tam, kde se dodnes nalézá jedna z nejhezčích kostelních kaplí Máří Magdaleny. Ta původní, která ji předcházela, s velkou pravděpodobností stála na Libušině kultovním místě.  

Zajímavé je, že všechny pražské chrámy, kaple a kláštery jí zasvěcené měli pohnutý osud stejně, jako samotná Máří Magdalena. Zahloubejte se společně se mnou do jejich záhad i do tajemství této bezesporu významné a zajímavé osobnosti, považovanou gnostiky za ztělesnění Pistis Sofie. Velice zjednodušeně řečeno, Pistis Sofia je podle stejnojmenného gnostického spisu „ženou“, kterou potkal Ježíš, když mezi smrtí a vzkříšením stoupal různými rovinami vědomí. 

V rámci procházky budete moci na sobě vyzkoušet vůni drahocenné základní složky masti, kterou pomazala Máří Magdalena Ježíšovi nohy a s níž se vybrala k jeho hrobu.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 16. 7. 2021

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel William

Hotel William

Praha 1, Praha
Luka Lu

Luka Lu

Praha 1, Praha
Restaurace Noi

Restaurace Noi

Praha 1, Praha